Bývalý šéf bystrického Drukosu František Mojžiš je na slobode

SPRÁVY
8 /

františek mojžiš

V piatok Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia bývalého šéf nebankovej spoločnosti Drukos v Banskej Bystrici Františka Mojžiša. Ten si v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch odpykával 8,5-ročný trest odňatia slobody za podvod.

Na slobodu po takmer šiestich rokoch

František Mojžiš požiadal o prepustenie na slobodu po odpykaní si dvoch tretín trestu. Riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž k tomu pre TASR uviedol.

Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a to za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, za obzvlášť závažný zločin alebo osoba odsúdená na trest odňatia slobody.

 Osoba odsúdená na doživotie môže byť podmienečne prepustená najskôr po 25 rokoch výkonu tohto trestu.

 Odsúdený za podvod

Bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša Špecializovaný trestný súd v Pezinku 3. mája 2011 odsúdil za podvod na 8,5 roka väzenia. Súd ho uznal vinným z toho, že od 1367 klientov Drukosu vylákal 237,7 milióna slovenských korún a od 23.823 členov BVD Družstva 3,729 miliardy SK.

Podľa súdu František Mojžiš zneužíval dôveru ľudí, nedostatok ich skúseností a navyše ich ovplyvňoval zavádzajúcou reklamou, v ktorej sľuboval 15 až 31 – percentný výnos. Súd tvrdil, že šéf nebankovej spoločnosti vedel, že tieto záväzky nie je schopný splniť.

Vklady klientov sa použili na vyplácanie predchádzajúcich vkladateľov a na krytie prevádzkových nákladov. Obžalovaný sa pred súdom bránil tým, že peniaze by vkladateľom vrátil, keby nezasiahol štát. Mojžiš sa voči rozsudku odvolal.

Napokon si právoplatne odpykával 8,5-ročný trest odňatia slobody od 14. júna 2012  ked o tom po jeho odvolaní sa právoplatne  rozhodol na verejnom zasadnutí trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR pod vedením predsedu Milana Karabína. Mojžiša hneď po vynesení verdiktu príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže eskortovali do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica Mojžišovi 9. februára 2015 nepovolil obnovu konania, o ktorú v júni 2014 požiadal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos a jeho návrh zamietol. Úspešný bol až teraz po necelých šiestich rokoch odpykania uloženého trestu, kedy vyšiel na slobodu so šesťročnou skúšobnou dobou za vzorné správanie a oľutovanie svojich činov.

František Mojžiš bol v 90 – tych rokoch minulého storočia patril medzi najväčších podnikateľov v Banskej Bystrici Jeho firma Drukos sa stala terčom záujmu aj banskobystrickej mafie vedenej Mikulášom Černákom.  Mojžiš napokon doplatil na nekotrolovateľnú činnosť svojej nebankovej spoločnosti, ktorá nebola schopná plniť záväzky voči vkladateľom  a tí prišli o svoje peniaze.

Zdroj: (dem), Foto: TASR a ilustračné