Bez nového územného plánu nebude naše mesto chránené pred povodňami

TÉMA TÝŽDŇA
7 /

Asi nikto z Banskobystričanov by si neželal, aby sa v meste pod Urpínom opakovala veľká povodeň z októbra 1974. Preto vodohospodári už dlhšie pracujú na komplexných protipovodňových opatreniach proti storočnej vode na Hrone, ktoré sú aj súčasťou návrhu nového územného plánu mesta Banská Bystrica.

povoden 74 6

V roku 1974 zasiahla Banskú Bystricu obrovská povodeň. Hron vtedy zalial aj celý park SNP. Na fotografii hotel Lux od schodov pod Pamätníkom SNP. Zdroj: www.povoden74.sk

Čakanie na nový územný plán mesta

Slovenský vodohospodársky podnik požiadal ešte vlani v septembri o vydanie územného rozhodnutia na projekt protipovodňových opatrení, ktorý pozostáva z vybudovania pevných hrádzí a montovateľných zábran. V súčasnosti však platí starý územný plán ešte z roku 1976, ktorý s takýmito opatreniami nepočítal, preto nemôže byť dokončené územné konanie.

„Už vo februári 2012 podpísali SVP, š.p. a mesto Memorandum o zabezpečení prípravy a nadväzujúcej realizácii protipovodňovej ochrany intravilánu Banskej Bystrice, kde sa okrem iného konštatuje, že mesto  bude ústretové voči SVP pri riešení okamžitých opatrení na ochranu mesta pred  storočnými vodami a bude to zahrnuté aj v novom územnom pláne mesta,“

upozorňuje Ing. Ladislav Bariak, riaditeľ úseku spoločných činností a informačných technológií SVP.

Nový územný plán mesta Banská Bystrica sa  pripravuje už viac ako 10 rokov a stál vyše 300.000 eur. Doteraz však nebol schválený. Pokiaľ sa tak nestane v dohľadnej dobe, nebudú môcť vodohospodári dokončiť projekt protipovodňových opatrení so stavebným povolením, aby naň mohli  žiadať financie zo štrukturálnych fondov EÚ v aktuálnom programovacom období 2015-20.

Investícia za 27 miliónov eur z eurofondov 

Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek k samotnej výstavbe uvádza:

„Predpokladáme, že vybudovanie by nemalo trvať viac ako 2 až 2,5 roka. Náš optimistický pohľad je rok 2017, rok 2018 považujem za absolútne reálny,“

Právoplatné územné rozhodnutie o protipovodňových opatreniach, ktoré je potrebné k žiadosti o eurofondy, podmieňuje schválenie nového územného plánu mesta, kde sú tieto vodohospodárske stavby definované ako verejnoprospešné. Na to nadväzuje ďalší strategický dokument Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Banská Bystrica na roky 2015-20.

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz k tomu dodáva:

„Priznávame, že Banská Bystrica už čaká nejakú dobu na kvalitnú protipovodňovú ochranu. Je potrebné mať všetky papiere a dokumenty spolu a v poriadku, aby sme na vybudovanie protipovodňových opatrení mohli čerpať eurofondy z nového Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 27 miliónov eur.“

Hron (2)

Banská Bystrica nie je pripravená na storočnú vodu

Odborníci varujú, že v súčasných podmienkach  by pri storočnej vode napríklad z náhleho topenia snehu v horách dorazila záplavová vlna z horného toku Hrona  do Banskej Bystrice do ôsmich hodín a zaplaví centrum mesta.

Pre zaujímavosť keby táto situácia nastala na Dunaji, do Bratislavy dorazí záplavová vlna z horného toku rieky do troch dní, pričom hlavné mesto už má vybudovaný komplexný protipovodňový systém chrániaci metropolu pred storočnou vodou.

Riaditeľ SVP š.p. v Banskej Bystrici Marián Siekela preto  ešte vlani  varoval bývalého primátora Petra Gogolu slovami:  

„Mesto Banská Bystrica je napriek čiastkovým opatreniam realizovaným v minulosti nedostatočne chránené pred povodňovými prietokmi rieky Hron. V  procese prípravy stavby sme s prekvapením zistili, že doposiaľ nie je schválený nový územný plán mesta, ktorý nami pripravenú investíciu zahŕňa vo svojej záväznej časti aj ako verejne prospešnú stavbu. Táto skutočnosť nesie veľmi veľké riziko, že stavba nakoniec nebude môcť byť pripravená ani financovaná.“

Pre nového primátora Jána Noska i väčšinu poslancov je schválenie nového územného plánu jednou z hlavných priorít, vrátane zabezpečenia dostatočnej protipovodňovej ochrany mesta aj s čerpaním eurofondov. Politická frakcia „Banskobystrická alternatíva“, ktorá ma v mestskom zastupiteľstve 9 poslancov, však predložený návrh územného plánu podporiť odmieta. V rámci poslaneckých klubov preto teraz prebiehajú rokovania o podmienkach prijatia tohto základného územnoplánovacieho dokumentu aj so strategickými investíciami, aby sa rozvoj Banskej Bystrice po rokoch konečne pohol dopredu.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová, Anton Dušan (1974), Jozef Feranec (1974), www.povoden74.sk