Banskobystrické Vianoce 2017 s bohatou programovou nádielkou

SPRÁVY
1 /

banskobystricke-vianoce-1

Mikuláš, Stridžie dni, Vianočná tržnica, Primátorský punč, Živý betlehem, Pastierske Vianoce a omnoho viac… V Banskej Bystrici sa tradičné vianočné trhy v rytme vianočných kolied a v tieni tisícok vianočných svetielok začínajú 28. novembra.

Nebude chýbať vôňa punču, medoviny, pečených klobás, ale aj široká ponuka remeselníckych výrobkov. Okrem pestrého programu sa Banskobystričania a návštevníci mesta môžu tešiť na oživenie tradície silvestrovských osláv na Námestí SNP. Sviatočnou atmosférou budeme môcť v meste pod Urpínom žiť presne tridsaťšesť dní.

Tradičný vianočný strom na Námestí SNP bude tohto roku 17-metrový smrek obyčajný s priemerom kmeňa 47 cm a priemerom koruny 10 m. Pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb ho plánujú vyrúbať a osadiť v piatok 24. novembra. Na banskobystrické námestie poputuje zo súkromnej záhrady na ulici Pod Bánošom.

Obľúbené stánky s občerstvením ponúknu tradičné vianočné dobroty od 28. novembra do 2. januára 2018, denne od 11:00 do 23:45 hod. Mikuláš sa spolu s anjelom a čertom postarajú 6. decembra o 17:00 hod. o rozsvietenie vianočnej výzdoby a hlavného symbolu Vianoc – vianočného stromčeka. Práve v tento deň sa otvoria aj stánky s tematickým sortimentom. Adventné vence, sviečky, voňavé mydlá, vianočné stromčeky či ozdoby budú k dispozícii do 23. decembra, každý deň v čase od 9:00 do 20:00 hod.

„Aj tento rok sa Mikuláš vypraví na námestie na svojom mikulášskom koči. Malí návštevníci sa s ním budú môcť odfotiť a všetci, ktorí si pripravia vinš či pesničku dostanú sladkú odmenu. Čarovný tanečný príbeh o zime predvedú žiaci zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera a o vianočnú zábavu sa postará aj Smejko s Tanculienkou,“

približuje Lýdia Baranová z oddelenia kultúry MsÚ.

Sviatok sv. Barbory, patrónky všetkých baníkov, si pripomenieme 8. decembra, aj vďaka Starohorskému baníckemu spevokolu. Tešiť sa môžete na banícke piesne, koledy a rozprávania o zvykoch, ale aj na ochutnávku typického vianočného nápoja baníkov „krambambula“, takmer v originálnom prevedení. S príchuťou vanilky a škorice budú aj decembrové Potulky mestom (10. 12. o 14:00 hod.).

„Návštevníkom priblížime tradičné vianočné jedlá a zvyky od stredoveku až po súčasnosť. Povieme si o tom, čo jedli mešťania, a čo šľachta. Porovnáme si tradície z čias minulých nielen v Banskej Bystrici, ale aj v iných regiónoch Slovenska a zájdeme aj do zahraničia. Nájdite si pár chvíľ v predvianočnom zhone a vyskúšajte niečo nové, tradičné, dávno zabudnuté,“

pozýva Alena Motyčková, vedúca banskobystrického Informačného centra.

Spestrením tradičného Primátorského punču (19. 12. o 16:00 hod.) bude Betlehemské svetlo, ktoré rozdajú slovenskí skauti. Výťažok poputuje do Domu svätej Alžbety – krízového strediska pre deti a osamelých rodičov. O program sa postará Folklórny súbor Urpín. Vykročiť do nového roka budú môcť Banskobystričania počas silvestrovských osláv, ktoré sa vedenie mesta rozhodlo po rokoch obnoviť a vrátiť na Námestie SNP.

„Každý rok vnímame, že Banskobystričania sa rozdeľujú na dve skupiny. Rodinám s deťmi vyhovuje novoročný ohňostroj, iní sa chcú rozlúčiť so starým rokom na námestí tak, ako to bývalo kedysi. Myslím si, že do krajského mesta silvestrovské oslavy určite patria, preto sme sa ich tradíciu rozhodli oživiť. O silvestrovský program, ktorého vyvrcholením bude ohňostroj, sa 31. decembra od 22:00 hod. postará Metalinda, Duchoňovci i banskobystrická kapela Rock Reunion. Novoročný ohňostroj, ktorý každý rok láme rekordy v návštevnosti, odštartujeme spoločne so skupinou Otto Voce na Nový rok, 1. januára o 17:00 hod. Verím, že si všetci prídu na svoje,“

približuje primátor Ján Nosko.

Všetky podrobné informácie a vianočný program je dostupný na webe www.banskabystrica.sk  alebo na https://www.facebook.com/Mesto-Bansk%C3%A1-Bystrica-133297286814920/?ref=hl.

program bb vianoce 2017

 

Zdroj: Mesto BB, Foto: Mirka Chabadová ilustračné