Banskobystrická spoločnosť Alfa Bio víťazom Via Bona Slovakia 2014

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Spoločnosti ALFA BIO, s.r.o. (LUNTER) z Banskej Bystrice  a Accenture z Bratislavy sa stali držiteľmi hlavných cien Via Bona Slovakia za rok 2014. Udeľuje ich Nadácia Pontis firmám a subjektom, ktoré dokazujú, že biznis na Slovensku sa dá robiť aj inak. Na odovzdávaní ocenení sa zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska

15. ročník Via Bona Slovakia

Prestížne ocenenie Via Bona Slovakia sa udeľuje v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania za uplynulý rok. Celkom bolo 61 nominácií.

„Ide o projekty a prístupy firiem, ktoré sú niečím výnimočné, pomáhajú okolitej komunite, zamestnancom, berú ohľad na životné prostredie, alebo bojujú proti korupcii a riešia spoločensky náročné témy na Slovensku. V nadácii veríme, že príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy,“

uviedla riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak.

Mnohé z firiem idú pri svojom podnikaní nad rámec svojich povinností a snažia sa byť prínosom pre svoje okolie. Práve zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu už 15-krát ocenila Nadácia Pontis. Súťažilo sa v 7 kategóriách – Zodpovedná veľká firma, Zodpovedná stredná firma, Zelená firma, Podporovateľ dobrovoľníctva, Dobrý partner komunity, Skvelý zamestnávateľ a Férový hráč na trhu.

„Medzi víťazmi je viacero projektov firiem z ekonomicky slabších regiónov Slovenska, ako sú Banská Bystrica, Trebišov či Partizánske. Aj tie dokazujú, že vedia motivovať ľudí k osobnému rastu, záujmu o svoje okolie a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu,“

dodala Surotchak.

Kategóriu Zodpovedná stredná firma za rok 2014 vyhrala ALFA BIO

„Prinášať ľuďom zdravie na stôl.“ S touto myšlienkou založil svoju firmu Ján Lunter v roku 1991. Odvtedy sa úspešne venujú výrobe rastlinných potravín. Z malej firmy s prevádzkou v rodinnom dome vyrástla spoločnosť, ktorá dnes pôsobí aj v Maďarsku, Poľsku a Českej republike. O svojich viac ako 100 zamestnancov sa príkladne starajú.

„Až 31 % zamestnancov v našej firme pracuje viac ako 10 rokov, Boli s nami ešte v časoch, keď sme začínali niekde v suteréne. Aj to je dôkaz, že je to viac o priateľstve a dobrých vzťahoch, ako o nejakom tvrdom biznise. S tým súvisí aj kvalitné životné prostredie vo firme,“

hovorí zakladateľ spoločnosti Ján Lunter, ktorý je aj držiteľom Ceny primátora a Ceny predsedu BBSK.

V ALFA BIO sa myslí aj ekologicky. Vybudovali si vlastnú studňu, čím nezaťažujú mestský rezervoár v záťažových obdobiach. Použitú vodu recyklujú a viacnásobne využívajú. V roku 2014 inštalovali automatický veľkokapacitný lis na papier a plasty. Spoločnosť má už vyše 10 rokov vlastnú CNG stanicu. Vďaka vozidlám na zemný plyn dosahuje zníženie emisií CO2 až o 25 % oproti benzínu a až do 40 % nákladov oproti konvenčným pohonným hmotám. Na zlepšenie starostlivosti o zákazníkov v roku 2014 zaviedli Call centrum.

Kvôli zahraničným trhom sa značka ALFA BIO postupne mení na spoločnosť LUNTER. Všimli si to už aj konzumenti obľúbených výrobkov z tofu v obchodoch, ale aj návštevníci obľúbenej kuchyne.

História vzniku výrobcu TOFU v Banskej Bystrici

Bystričan Ján Lunter je zakladateľom spoločnosti Alfa Bio na výrobu tofu. Tá existuje od roku 1991 a dnes vyváža svoje výrobky do strednej Európy.

S výrobou tofu zo sóje začali v Alfa Bio ako prví v bývalom Československu, do tej doby to bola u nás neznáma potravina. Dôvod, prečo sa Ján Lunter rozhodol venovať zdravej strave a nie svojej pôvodnej profesii (programovaniu), bol čisto osobný. Jeho maminka sa vďaka zdravej vitariánskej (prirodzenej, surovej) strave vyliečila z rakoviny. A on chcel svoju dobrú skúsenosť so ,,zeleným stolom“ podať ďalej.

 

Zdravá strava vyliečila rodinu

,,Keď maminka ochorela, hľadal som spôsob, ako by som jej pomohol. Bystričan Augustín Štefanec mi poradil zmeniť stravovanie.  Maminka prešla na stravu, ktorá pozostávala zo surovej zeleniny, ovocia, zeleninových a ovocných štiav. Spolu s ňou zmenila stravu celá rodina. Informácie o zdravej strave som hľadal všade, šiel som úplne od začiatku. Vtedy som našiel recept tofu,“

spomína na dobu pred takmer tridsiatimi rokmi Ján Lunter.

Keď v roku 1980 varili v rodine prvé tofu, netušili, že za pár rokov bude variť tonu sójového syra denne. Po tom, čo videl, že zdravá strava jeho rodine prospieva, premýšľal, ako svoje pozitívne skúsenosti podať ďalej.

„Boli sme s manželkou hrdí, že sme prestali jesť mäso, ale reakcie okolia boli zdržanlivé. Lekári nám tvrdili, že naše deti nevyrastú a nevyvinie sa im mozog. Našťastie existovali aj takí, čo nám boli oporou. Moje poďakovanie patrí napríklad doktorovi Mikovi, ktorý našu zmenu pochválil s poznámkou, že riskujú tí, ktorých stoly sú prehnuté od živočíšnych potravín,“

vracia sa k predsudkom, s ktorými sa ako vegetarián stretával.

Tofu sa zrodilo v pivnici

Po nežnej revolúcii Ján Lunter spolu s bývalými kolegami programátormi založil softvérovú spoločnosť, ale zdravá strava mu stále vŕtala v hlave. Po čase sa mu podarilo presvedčiť bývalého kolegu, aby s ním neobvyklý biznis skúsil. Firma Alfa Bio vznikla v roku 1991 v pivnici rodinného domu. Dnes začiatky firmy hodnotí s úsmevom:

,,Naše prvé stroje boli dosť primitívne, lisovačka napríklad fungovala tak, že sme k nej horolezeckými lanami pripevnili kilové závažie, starý vyradený sterilizátor z nemocnice vyrábal paru.“

Najprv ľudia nevedeli, čo od neznámej potraviny čakať. Firma Alfa Bio teda fungovala ako veľkoobchod s produktmi racionálnej výživy a tofu tvorilo len časť sortimentu. Čoskoro sa však záujem zvýšil a spoločnosť čoskoro vyrábala tonu tofu týždenne. Napriek tomu, že si tofu získavalo obľubu, väčšiemu rozvoju firmy na Slovensku bránila nedôvera v neznáme. K popularizácii TOFU a rastlinnej výživy prispieva aj reštaurácia a predajňa otvorená v rokoch 1991-1992.

Dôležitým momentom preto bolo, keď sa firme podarilo získať stálych zákazníkov, napríklad francúzsku firmu Country Life, ktorá dovážala zdravú stravu do Česka. V tej chvíli sa mohli plne zamerať na výrobu tofu. Keď už ho vyrábali tonu denne, bolo jasné, že pivnica rodinného domu kapacitne nepostačí. Nové sídlo našli v priemyselnom parku na okraji Banskej Bystrice.

„Existuje viacero druhov tofu, naše sa po japonsky volá momeboši. Je to extra tuhé tofu, v Európe sme zvyknutí na pevné rezne. Keby tu ľudia dostali trasľavé, mäkké tofu, asi by ho nechceli. Bol som sa na to pozrieť aj v Japonsku,“

vysvetľuje Lunter.


Exportujú do strednej Európy

Skromné a provizórne podmienky pivnice nahradila profesionálna výroba,, V spoločnosti dnes pracuje viac ako stovka zamestnancov. Rozvíjajú sa aj ďalšie aktivity, spojené so zdravím a úctou k našej planéte. Okrem výroby sójových produktov v novom areáli v Kremničke sídli aj predajňa zdravej výživy a čerpacia CNG stanica. Všetky autá Alfa Bio  jazdia na stlačený zemný plyn, pretože nechcú za sebou nechávať zbytočne veľkú ekologickú stopu. Zemný plyn je ekologickejšou, ale aj ekonomickejšou alternatívou benzínu.

Cieľ, ktorý si stanovil Ján Lunter na začiatku, sa nezmenil. Riadi sa podľa Hippokratovho výroku: „Nech je jedlo vašim liekom.“

V snahe ponúknuť ľuďom možnosť zdravo sa stravovať aj mimo domu, existuje blízko centra Banskej Bystrice na Kollárovej ulici 18, reštaurácia LUNTER kuchyňa a tiež predajňa zdravej výživy v areáli podniku. Neustále sa firme darí zvyšovať objem výroby. V roku 2011 už vyrábali zhruba 70 ton tofu mesačne. Zo Slovenska vyvážajú svoje  výrobky do Česka, Poľska a Maďarska. Okrem samotného tofu vyrábajú nátierky a rastlinné náhrady mäsových jedál.

Zdroj: (tom) a LUNTER, Foto: archív