Aj bystrické domácnosti si v budúcom roku priplatia za energie

SPRÁVY
4 /

Od nového roku 2019 sa zvýšia ceny elektriny, plynu, tepla, mierne aj vodného a stočného . Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek,

Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2019 zvýši v priemere o 5,66 percent. Cena plynu pre domácnosti stúpne priemerne o 5,67 percent, cena tepla vzrastie o 4,70 percent. Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 percent.

Podľa ÚRSO  dôvodom zvyšovania je najmä vývoj cien komodít na svetových trhoch, kde ceny elektriny stúpli o vyše 27 %, plynu o viac ako 24 % a emisné povolenky zdraželi o 222 %.

„Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili. Napriek tomu sa nám podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a malých podnikateľov na rok 2019 optimálne a spravodlivé ceny energií. Platí, že keby náš úrad napríklad v plnej miere zohľadnil návrhy od dodávateľov elektriny, jej cena by pre slovenské domácnosti stúpla o 13,86 percent. Priemerná maximálna cena elektriny sa však v budúcom roku zvýši o 5,66 %. Domácnosti si tak za elektrinu mesačne priplatia od 60 centov až po 7 eur podľa toho, od akej spoločnosti elektrinu odoberajú a o aké množstvo ide,“

uviedol predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek.

lubomir jahnatek

Najmenej si priplatia odberatelia v kategórii D1 odoberajúci elektrinu od ZSE Energia, najviac odberatelia z kategórii D3 odberajúci elektrinu od Východoslovenskej energetiky. V priemere sa domácnostiam odoberajúcim elektrinu od Západoslovenskej energetiky zvýšia ceny elektriny o 6,62 %, od Stredoslovenskej energetiky o 6,63 % a od Východoslovenskej energetiky o 7,38 %.

Podľa Jahnátka sa domácnosti musia pripraviť i na zvyšovanie cien plynu:

„V priemere sa ceny plynu od nového roku zvýšia o 5,67 %. Domácnosti si tak v závislosti od kategórie odberu a od toho, od koho odoberajú plyn, priplatia mesačne od 91 centov do 5,31 eura.“

ÚRSO rozhodol aj o zvyšovaní cien tepla. Maximálne ceny tepla sa v roku 2019 zvýšia v priemere o 4,7 %. Domácnosti si tak za teplo priplatia okolo 1,85 eura za mesiac.

„Teplo zdražie najmä kvôli rastu cien plynu, prostredníctvom ktorého teplári vyrábajú teplo a pre rast cien elektriny, ktorú potrebujú pre svoju prevádzku,“

dodal Ľubomír Jahnátek.

Minimálne sa zvyšuje vodné a stočné, v priemere o 1,7 %. Pre trojčlennú rodinu to bude nárast približne o 30 centov mesačne.

Predseda ÚRSO zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí úrad nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však podľa neho môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií.

urso

 

Zdroj: TASR a SITA, Foto: ilustračné