Výsledok MFK vo Váci nepotešil, hra prevýšila priemer

ŠPORT
3 /

fc vac1

Druholigový Vác, v konečnej tabuľke 10. mužstvo maďarskej II. ligy z 20 – členného poľa účastníkov, bol ďalším súperom MFK Dukla v príprave na premiérový zápas v II. lige.

Ideálne futbalové počasie vo Váci, pomerne slušný terén, bojovnosť i dobré herné nasadenie oboch celkov zanechali u pozorovateľov medzi ktorými, tak zo strany Maďarov, ako i našej Dukly nechýbali ani zástupcovia médií –  dobrý dojem. Výsledok našich hráčov, ale ani ich trénerov či malú skupinku divákov zo Slovenska nepotešil, ale hra Dukly bola ďaleko lepšia, než sme ju vídavali v zápasoch III. ligy.

Hráči Vácu mali vo svojom strede viacerých skvelých futbalistov, z ktorých pútal elegantným spracovaním lopty, výborným periférnym videním, ale aj presnou rozohrávkou pozornosť všetkých prítomných na tomto stretnutí hráč čiernej pleti Nascimiento de Oliveira Fabio. Vác mal v mužstve okrem neho i ďalších dvoch, troch hráčov s dobrým driblingom a snahou vnikať rýchle, nebojácne individuálnymi prienikmi do súperovej šestnástky.

Tréner Dukly Dušan Tóth naordinoval mužstvu systém 4 – 1 – 4 – 1, ktorý chlapci na ihrisku v modrých dresoch vedeli podľa rytmu hry a súperovej hernej odozvy často meniť na 4 – 3 – 3. Vďaka dobrým a pomerne rýchlym prechodom po dlhých pasoch zväčša na protiľahlú stranu súpera, pritláčali  domácich pred ich šestnástku, ale ostrostrelci Dukle v tomto zápase chýbali.

Gabriel Snitka, ktorý dokáže vystreliť spoza šestnástky a iste nebude v základnej jedenástke Dukly v bojoch o majstrovské body chýbať, bol na dovolenkovom pobyte a tak ani v Liptovskom Mikuláši ani vo Váci nehral. Tréneri i diváci, ale aj odborníci zo súperových lavičiek jeho nesporné futbalové kvality poznajú.

Nehral ani doliečujúci sa Rado Ďanovský, ktorý už s mužstvom trénuje a tiež by mohol zvýšiť údernosť útoku a podporiť na hrote osamoteného Laksíka, s ktorým je na rozdiel od novicov, v súperovej šestnástke narážačkami schopný tvoriť, ba dať aj gól. Dotiahnutý je už aj prestup Lukáša Migala z Podbrezovej.

Treba povedať, že Dukla za Vácom aj bez troch spomenutých herne nezaostávala, dostala však góly, preto prehrala. Prvý po polhodine hry od Tibora Richarda Zsolnaia, ktorý hral s číslom 9 a druhý v 72. minúte od už spomenutého Oliviera Fabia z pokutového kopu za zbytočné skopnutie útočníka domácich v šestnástke Patrikom Klačanom.

Napriek prehre bolo čitateľné, že hráči Luboš Kupčík a Patrik Prikril vystužili obranu, hlavne ak ju z postu stopéra vhodne, umne aj slovne začal usmerňovať práve Kupčík, jeden z mnohých odchovancov Dukly na ihrisku v základnej zostave.

Prísľubom môže byť  pre tento post aj mladučký Branislav Žilinec, ktorý príchodom na ihrisko zaplnil miesto po Prikrilovi a viackrát sa pekne zapojil aj do útoku.

Celý druhý polčas bol v bráne Dukly mladý Nôta. Brankár talentovaný, fyzicky dobre stavaný, mrštný, ale bez väčších skúseností v čítaní hry, na rozdiel od kapitána mužstva Adama Krejčího. Zápas mu iste ukázal, že talent treba tvrdo pilovať v tréningu i samotných zápasoch.

Technicky veľmi slušne vybavenému Tawambovi zatiaľ chýba zohratie sa s kolektívom a lepšia kondícia, ostatným nespomenutým až na Staršieho viac herných skúseností z náročnejších zápasov. Striedajúci Zumrovski priniesol so sebou na ihrisko presnú rozohrávku zo stredu poľa do útoku a v obrane zozbieral viacero ťažkých lôpt z kopačiek súpera, aby z toho založil pomerne rýchle protiútoky.

Asistent  trénera Norbert Juračka k zápasu vo Váci povedal:

„Chlapci bojovali, hrou nesklamali, výsledok môže mrzieť, v príprave je podstatnejšie kvalitne sa zohrávať a hľadať najoptimálnejšie zloženie mužstva pre majstrovskú súťaž. Tá bude nesmierne náročná. Preto náročne budeme v pondelok analyzovať stretnutie s hráčmi, aby sme sa do štartu, 21. júla znova, posunuli vyššie v kvalite našej hry a ešte kompaktnejšie pôsobili ako celok na ihrisku v boji o každý bod.”  

Fakty o zápase:

FC Dunakanyar Vác – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 31.Zsolnai, 72.Nascimiento (PK)

Zostava MFK Dukla: Krejčí (65.Nôta) – Tóth Jakub (58.Žilinec), Kupčík, Prikryl, Savić (75.Zumrovski) – Vajda (58.Gaško), Muchaya (58.Klačan), Tóth Viktor (65.Valent), Starší, Malík (46.Kolláti) – Laksik

 

mfk dukla1

Autor: Jozef Mazár, Foto: ilustračné