V Nitre naši hokejisti ani so štyrmi gólmi nevyhrali, mečbal má súper + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v tejto sezóne ešte v Nitre nevyhrali. V piatom finálovom zápase o majstrovskú trofej však mali k víťazstvu blízko. Dali súperovi štyri góly, no i napriek tomu prehrali. Inkasovali až tri góly v oslabení. Ak chcú získať titul, musia vyhrať v piatok doma a v nedeľu pod Zoborom.

Prvá tretina bystrickým hokejistom nevyšla. Domáci sa od úvodu do nás poriadne zahryzli a išli až do dvojgólového vedenia. Po spolupráci Slováka a Lalibertého sa presadil pred našou bránkou v druhej minúte nedostatočne pokrytý Blackwater1:0. Uplynulo šesť minút a prehrávali sme už o dva góly. Nitra využila presilovku, od modrej vystrelil Podhradský a teč Mezeia platil na Bacashihuu – 2:0. Viac z hry mal súper, no Milam či Pupák sa nepresadili. My sme mohli znížiť Tománkom, ale v presilovke neposlal puk do odkrytej bránky Valenta.

Útočník Nitry Marek Slovák pre RTVS cez prvú prestávku hovoril: „Povedali sme si niečo pred zápasom a som rád, že sme to preniesli na ľad. Musíme takto pokračovať. Vždy je dôležitý úvod, tak ako nám nevyšiel v Bystrici, tak teraz nám vyšiel doma. Nebude však brániť. Musíme hrať stále svoj hokej, veľa korčuľovať, prihrávať si a pokračovať v nasadení, ktoré nás zdobilo túto tretinu.“

Poriadne bláznivá bola druhá tretina. My sme v nej trikrát znížili na rozdiel gólu. Najprv Coltonom Gilliesom, ktorý využil pokĺznutie Kuzmu, otočil sa a mieril presne – 2:1. ´Corgoni´ však dostali výhodu ďalšej početnej výhody a v nej Beca našiel v medzikruží pohotového Mezeia3:1. Tománek potom spálil aj druhú veľkú šancu v zápase, no napokon sa presadil v polovici stretnutia Mário Lunter. Sandgren od modrej vystrelil, slabší puk Valent iba vyrazil a náš útočník si s ním poradil – 3:2. Po tomto momente nitriansky brankár putoval do šatne a nahradil ho Lakosil. Ten sa iba dvadsaťdva sekúnd od pobytu na ľade pozeral na svojich spoluhráčov, ktorí pridali štvrtý gól. Išlo o rýchlu nitriansku akciu, na ktorej konci bol Blackwater, keď nášmu gólmanovi vypadol puk z lapačky – 4:2. Tento Kanaďan mohol zaknihovať v ďalšej presilovke hetrik, mieril do odkrytej našej bránky, no Bacashihua predviedol famózny zákrok a skryl puk do lapačky ako muchu. Nám sa potom naskytla početná dvojminútová výhoda o dvoch hráčov a v nej sme často strieľali a podkurovali Lakosilovi. Tomu pomohla i žŕdka po koncovke Sandgrena. Tretí náš gól sa dostavil až v závere stredného dejstva. Postaral sa oň mimoriadne šikovným spôsobom Juraj Majdan z otočky, keď namieril puk pod hornú žŕdku tak, že vyrazil brankárovi fľašu na pitie. Nevedno prečo tento moment dlho posudzoval videorozhodca – 4:3.

Majdan pre RTVS po druhej tretine uviedol: „Každý gól poteší a potešil ma aj tento. Som rád, že prišiel minútu pred koncom. Nebol som nervózny, videl to snáď každý, celý štadión, takže nechápem čo tak dlho na videu posudzoval rozhodca. Mrzí ma, že sme inkasovali po znížení na 3:2 rýchly štvrtý gól. Ďalej ma mrzí nevyužitá dvojminútová presilovka, takéto možnosti jednoducho musíme využívať, býva to rozhodujúce v zápasoch. Verím, že si z Nitry odvezieme víťazstvo.“

Zo začiatku tretej tretiny mohli Nitrania vyhrávať opäť o dva góly. V presilovke sa ocitol Laliberté zoči – voči Bacashihuovi a ten ho veru parádne vychytal. Bol to dôležitý moment, pretože v 51. minúte Tománek odvážne prenikol do útočného pásma, naviazal na seba štyroch Nitranov, ktorých oklamal spätnou prihrávkou na Jasona Basta a ten nekompromisnou strelou vyrovnal na 4:4. Žiaľ následne sme podľa rozhodcov hrali nedovolene v šestici, takže hráčska lavica pykala dvojnásobne, pretože Blackwater hetrik napokon dosiahol v početnej výhode účinnou strelou z medzikružia – 5:4. Vyrovnanie mal potom na hokejke Zigo, ocitol sa sám pred Lakosilom, no neprekonal ho. Podobne neuspel ani na dvakrát pri ľavej žrdi Bortňák. Na opačnej strane mal prácu i náš americký gólman po brejku súpera. Vychytal tentoraz Ručkaya. V závere sme odvolali brankára, hrali power-play, no inkasovali sme od Štefanku šiesty zásah, takže finálový mečbal získala Nitra.

Najbližší zápas hráme doma v piatok na bystrickom zimnom štadióne o 19.30 hodine.

HK Nitra – HC’05 iClinic Banská Bystrica 6:4 (2:0, 2:3, 2:1) – /stav série: 3:2/
Góly: 2. Blackwater (Laliberté, Slovák), 7. Mezei (Podhradský, Stloukal), 26. Mezei (Beca, Bajtek), 32. Blackwater (Laliberté, Slovák), 52. Blackwater (Slovák), 59. Štefanka – 22. Gillies, 31. Lunter (Sandgren, Zigo), 39. Majdan (Bast), 50. Bast (Tománek, Ďatelinka). Rozhodovali: Jonák, Müllner – Šefčík, Gajan. Vylúčení na 2 min: 4:8. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600.

HK: Valent (31. Lakosil) – Podhradský, Mezei. Baker, Milo, Milam, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – H. Ručkay, Beca, Bajtek – Stloukal, J. Štefanka, Macík – Pupák, Bene, Piačka

HC ´05 iClinic: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Petran, Majeský, Čížek, Gründling, Sandgren – Lunter, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Bajaruns, Handzuš, Bortňák

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme mali zlý začiatok. Domáci mali lepší pohyb a v prvej tretine boli v podstate vo všetkom lepší, vyhrávali i osobné súboje. V druhej časti sme sa zlepšili, dotiahli súpera a aj keď sme prehrávali o dva góly, tak mužstvo ukázalo charakter. Mali sme dlhú presilovku piatich proti trom i niekoľko šancí, znížili sme, ale dostali sme hneď ďalší gól, čo sa nám nemôže stať. Dotiahli sme sa v tretej tretine napokon na 4:4, avšak prišla obrovská chyba pri striedaní a práve takéto veci tiež rozhodujú zápasy. My sme na to doplatili. Chceme doma vyhrať a vrátiť sa ešte do Nitry. Je škoda, že sme si skomplikovali finále zbytočnými chybami.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Bolo cítiť na hráčoch energiu a opäť rozhodlo to, kto dá prvý gól. Prvá formácia nás dnes potiahla gólovo, no celé mužstvo hralo výborne. V play-off rozhodujú aj sviatoční strelci, dnes ním bol Mezei. Čo sa týka výmeny brankára, druhý gól bol špatný, chceli sme dať impulz mužstvu, tak sme Valenta odvolali. Lakosil ma následne nesklamal. Problém v brankároch však nevidím. Musíme sa teraz pripraviť na šiesty zápas.  Bystrica hrá doma výborne, uvidíme čo prinesie tento duel.“

Juraj Majdan, útočník Banskej Bystrice: „Hodnotí sa mi to ťažko, pretože si myslím, že sme odohrali v ofenzíve dobrý zápas. V defenzíve sme však robili chyby, z čoho sme inkasovali. So štyrmi gólmi by sme mali vonku vyhrať, ale bohužiaľ sa tak nestalo.“

Michal Handzuš, útočník Banskej Bystrice: „Myslím si, že prvé dve striedania sme mali veľké dobré, ale potom prišiel gól. Domáci dostali krídla a pre nás to bolo potom náročné. Nič iné sme pritom nečakali. Vedeli sme, že na nás vyletia. Nestačili sme na to reagovať tak ako sme mali.“

Judd Blackwater, autor hetriku v drese Nitry: „Som veľmi spokojný. Do zápasu sme vstúpili s veľkou energiou, vďaka čomu sme dokázali v úvode hneď dvakrát skórovať. Dokázali sme na Bystričanov neustále tlačiť, čo nám prinieslo nakoniec víťazstvo.“

Branislav Mezei, obranca Nitry a autor dvoch gólov v presilovkách: „Máme pred sebou najťažší krok, získali sme drobnú psychickú výhodu. Vieme, že Bystričania hrajú lepšie doma, ale musíme sa sústrediť na začiatok, viac si veriť oproti tým zápasom, ktoré sme tam odohrali. Treba sa toho vyvarovať a podľa mňa vyhráme už v piatok.“

Autor: (job), Zdroj: Hlasy RTVS, TASR. Video: huste.tv, Foto: Zdroj TASR