Triumf nášho HC ´05 v Košiciach, dostali sme sa na čelo Tipsport ligy + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti v 39. kole hokejovej Tipsport ligy pripravili v Košiciach o prvú priečku tamojších domácich ´oceliarov´. Vyhrali totiž na ich ľade 5:3 a líderskú pozíciu si uchmatli sami.

Barani mali veľmi dobrý vstup do stretnutia. Vedenia sa ujali už v 14 sekunde, keď Haščák trestuhodne posunul puk pred vlastnú bránku a Éric Faille blafákom prekonal Habala – 0:1. Gól nás nabudil, pri vyrovnanom počte hráčov sme domácich nepúšťali na dostrel našej bránky a ubránili sme sa aj dvom presilovkám súpera v krátkom slede. Nagy triafal do žŕdky a neujal sa ani Galambošov teč. V 10. minúte sme udreli po druhýkrát. Guillaume Asselin z nenápadnej akcie strelou z ostrého uhla prekvapil gólmana Košíc – 0:2. Tento náskok pridal Bystričanom na sebaistote a tí bez väčších problémov odolávali ofenzívnym snahám súpera. Lušňákovu šancu v 16. minúte zmaril Williams, no podstatné bolo, že na 0:3 zvýšil krátko na to Brock Higgs, v brejku dvoch proti jednému totiž zužitkoval prihrávku Bartánusa. V presilovke mohol zvýšiť naše vedenie Southorn, jeho strelu však zmaril Habal efektným zákrokom.

V druhej tretine to najprv skúšal lišiacky spoza bránky Koper, Habala však nenachytal. Ožili aj domáci. V 23. minúte Williams odvážne vykorčuľoval proti Lušňákovi do rohu klziska, bola z toho veľká šanca Klímu, ktorý netrafil odkrytú bránku. To sa však onedlho podarilo Nagyovi, ktorý tečoval strelu Čížeka od modrej a bolo 1:3. Košičania sa v tomto dejstve viac dostávali do šancí, sľubnú príležitosť nevyužil v 26. minúte Žitný, ale diváci sa predsa len tešili, pretože Spilar v ťažkej pozícii z ostrého uhla znížil na 2:3. Stále sa hralo vo vysokom tempe, nechýbalo viacero dôrazných súbojov. Vyloženejšie šance sme mali my, ale Higgs ani Faille neskórovali. Až v 39. minúte ´barani´ využili presilovku zásluhou koncovky Brocka Higgsa, keď mieril presne k vzdialenejšej žrdi – 2:4.

Na začiatku tretej tretiny naši hokejisti doplatili na chybu v defenzíve, Žitný naservíroval puk v 43. minúte Lušňákovi a ten pred odkrytou bránkou pohodlne zakončoval – 3:4. Snaha domácich o vyrovnanie bola enormná, ale my sme číhali na brejky a vyplatilo sa to. V 47. minúte únik dvoch na jedného vyznel úspešne, Faille prihral z pravej strany na ľavú Guillaumemu Asselinovi a ten bez prípravy tvrdo zakončil – 3:5. Piaty náš gól bol zlomový, pretože domáci naň už nevedeli reagovať, nevytvorili si už žiadny tlak, navyše faulovali. Bystričania tak mali v závere zápasu aj krátku presilovku o dvoch hráčov, no skóre sa už nezmenilo.

HC Košice – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:5 (0:3, 2:1, 1:1)

Góly: 24. L. Nagy (Čížek, Spilar), 27. Spilar (L. Nagy, Suja), 43. Lušňák (Žitný, Koch) – 1. Faille, 10. Asselin, 17. Higgs (Bartánus, Koper), 39. Higgs (Faille, Marshall), 47. Asselin (Faille, Selleck). Rozhodovali: M. Novák, T. Orolín – Šoltés, Smrek, vylúčení na 2 min: 6:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 5221.

HC Košice: Habal – McDowell, Dudáš, Čížek, Pulli, Pretnar, Koch, Šedivý – Haščák, Suja, L. Nagy – Petráš, Brophey, Kafka – Spilar, Galamboš, Hričina – Žitný, T. Klíma, Lušňák – Jokeľ

HC ’05 iClinic: Williams – Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro, Sarvaš – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, Koper – Kabáč, Češík, Gabor – T. Török, Sojka, L. Lunter

Brock Higgs, autor dvoch našich gólov, vrátane víťazného: „Bolo veľmi dôležité, že sme začali tento zápas proti kvalitnému súperovi na jeho ľade dobre. Odrazili sme sa od toho. Košice však majú silný tím, dokázali sa vrátiť do zápasu, ale v tretej tretine sme si to postrážili. Ešte predtým bol dôležitý náš gól na 2:4. Mal som tam veľa priestoru, dostal som puk a padlo to tam. Je to skvelý pocit byť na prvom mieste v tabuľke. To sme chceli. Musíme však teraz dobre pracovať, aby sme na vedúcej priečke naďalej zostali, pretože konkurencia v lige je silná.“

Marek Bartánus, útočník Banskej Bystrice: „Tento zápas si myslím, že mal všetko čo mal mať. Domáci sa dokázali doťahovať, dokonca len na rozdiel jedného gólu, no my sme im vždy vedeli odskočiť. Dôležité bolo, že sme to zvládli až do samého konca a zaslúžene tak vyhrali.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme zápas veľmi dobre. Košice majú dobrý tím, na čo sme sa aj patrične pripravili. Domácim nevyšiel úvod stretnutia. My sme využili svoje príležitosti v prvej tretine a to nás dostalo do hernej pohody. V druhej tretine to bolo o nápore Košíc, ale nám sa podarilo skórovať vždy, keď sme to potrebovali.“

Peter Bartoš, asistent trénera HC Košice: „Všetci sme sa tešili na tento zápas, no nevyšiel nám úvod. V takom dôležitom stretnutí rozhodujú chyby a súper ako Bystrica vie využiť vari každú. Ukázalo sa, že naše mužstvo má charakter, bojovalo až do konca. Dotiahli sme sa, ale duel sme už nedokázali otočiť, alebo aspoň vyrovnať. Musíme naďalej poctivo pracovať, odstrániť chyby a pripraviť sa dobre na play-off.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR + facebook