Smutná basketbalová sobota, naším tímom sa na palubovkách súperov nedarí… + HLASY

0 /

V sobotu sa opäť naše basketbalové tímy mužov a žien predstavili v extralige na palubovkách súperov. Pre opravu strechy v športovej hale na Štiavničkách nemôžu totiž svoje zápasy hrať doma, hoci sa práce začali iba pred tromi dňami. Ukazuje sa, že toto rozhodnutie našim basketbalistom i basketbalistkám prináša značnú nevýhodu. Po šnúre prehier sa nedokážu chytiť. Muži prehrali tentoraz v Handlovej a ženy pre zmenu v Bratislave s dovtedy posledným Slovanom.

Basketbalisti ŠKP majú na svojom konte iba jedno víťazstvo, ktoré vybojovali u nováčika v bratislavskej Karlovke. V sobotu sa predstavili v Handlovej a nedarilo sa im podľa predstáv. Krok so súperom držali naši muži iba v prvej štvrtine. V druhej a tretej sa ukázala kvalitná obrana Handlovej a v štvrtej hlavne umná hra súpera. Bystričania síce dali viac trojok ako domáci, ale to na víťazstvo nestačilo. V poslednej desaťminútovke náš tím síce vyhral, no to už iba zmierňoval náskok Handlovčanov.

MBK Handlová – ŠKP Banská Bystrica 87:68 (18:16, 41:32, 69:42)

Štvrtiny: 18:16, 23:16, 28:10, 18:26. TH: 20/23 -14/18. Trojky: 5 – 8. Fauly: 23 – 22. Rozhodovali: Peter Ženiš, Roman Lamoš, Roman Hricišin,

Handlová: Drezga 27 (4), Stanojević 17, Gudžić 13 (1),Bjelica 9, Djurišić 6 (Purifoy 9, Haviar 4, Šoška 2, Mátych 0, Dolník 0,Matuškovič 0)

Banská Bystrica: Munks 33 (5), Maree 8 (1), Matagrano 5, Biloš 4, Blagojević 4 (Žiak 10 (1), Yusuf 2, Vojtek 2, Hintoš 0)

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko (tréner MBK Handlová): „Veľmi dobrou kolektívnou obranou, sme dostávali súpera pod tlak a výborným vstupom do druhého polčasu sme si vytvorili vyše 20-bodový náskok, ktorý bol rozhodujúci. Veľmi ma teší, že dostali príležitosť všetci hráči.

Ondrej Haviar (hráč MBK Handlová): „Odohrali sme výborný zápas, ktorý sme rozhodli v tretej štvrtine, keď sme si veľmi dobrou obranou dokázali vytvoriť rozhodujúci náskok.“

Martin Blaho (tréner ŠKP Banská Bystrica): „Na začiatku sme so súperom držali krok, ale potom sa prejavilo, že Handlová má lepších hráčov po fyzickej stránke a s vyšším IQ. Máme pred sebou veľa roboty a súperovi gratulujem k zaslúženému víťazstvu.“

Milan Žiak (hráč ŠKP Banská Bystrica): „Prvý polčas sme začali dobre, ale Handlová nás v druhom polčase jasne prevýšila a preto sme zápas prehrali.“

Naše ženy nastúpili v Bratislave proti Slovanu a reálne mohli pomýšľať na prvé víťazstvo v tejto sezóne. Domáce boli takisto po štyroch prehrách na spodku tabuľky, takže išlo o priamy súboj vyhnúť sa poslednej priečke. Stretnutie sa začalo opatrne z oboch strán o čom svedčí aj vyrovnaný stav 9:9 po prvej štvrtine.  Naše basketbalistky boli koncentrované a svojou aktivitou robili domácim problémy. Rozhodujúcou pasážou stretnutia bola druhá štvrtina, v ktorej Slovanistky navyšovali svoj náskok, Križmovej padli dve trojky a Slovan viedol 15:11. Skóre narastalo a po ďalšej trojke Rieckej viedol Slovan už 27:19. Môžu za to hlavne chyby našich dievčat, ktoré sa kopili v minútových či dvojminútových úsekoch. Napriek tomu naše mladé družstvo zápas nevzdávalo a dotiahlo sa na rozdiel piatich bodov. V tretej štvrtine sa hra kúskovala, oba tímy si uvedomovali vážnosť zápasu, keďže bojovali o svoje prvé víťazstvo v sezóne. Slovan dokázal Bystričankám odskočiť vďaka úspešným trojkovým pokusom. Po treťom dejstve viedol 46:38. Poslednú časť zápasu otvorili belasé ďalšou trojkou, to však bolo z ich strany na dlhší čas všetko. Začali sme hrať aktívne smerom dopredu, hráčky už nemali čo stratiť a svojou aktivitou nútili Bratislavčanky k faulom. Domáce si napriek tomu už nenechali ujsť víťazstvo. Mladé ŠKP 08 však podalo sympatický výkon, na ktorom sa dá do budúcna stavať.

BK Slovan Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 53:48 (9:9, 22:15, 15:10, 7:14)

Najviac bodov: Križmová 21, Hujsiová 12 (3 trojky), Marcová 10 – Ondrejková a Števulová po 11, Dubeňová a Striešová po 7. TH: 5/4 – 10/8. Fauly: 18 – 12. Trojky: 7 – 2. Rozhodovali: Hančík, Sirocký a Turček. Diváci: 70

Danilo Rakočevič, tréner BK Slovan Bratislava: „Gratulujem babám k prvému víťazstvu, mohli sme hrať aj lepšie a múdrejšie, ale možno sme boli trochu pod tlakom, potrebovali sme hlavne vyhrať po štyroch prehrách. Máme teraz čas trénovať do ďalšieho zápasu, tak dúfam, že to bude iba lepšie a lepšie.“

Hana Križmová, hráčka BK Slovan Bratislava: „Dnes sme podali bojovný výkon, podarilo sa nám agresívnejšie brániť ako v minulých zápasoch a v útoku nám vychádzali signály, ktoré od začiatku sezóny trénujeme. Do poslednej štvrtiny sme si vytvorili 10 bodový náskok, ktorý sme si nakoniec udržali. Zahrali sme tímovo a myslím, že sme zaslúžene vyhrali.“

Miloslav Michalík, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Znovu sme sa dopustili primárnych chýb v obrane aj v útoku. Boli sme v útoku v niektorých úsekoch hry málo dôrazný. V niektorých momentoch však naša hra mala svoju myšlienku aj v obrane i v útoku. Oproti zápasu v Košiciach sme sa určite posunuli.“

Petra Števulová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Začiatok zápasu nám vyšiel podľa predstáv. Na konci druhej štvrtiny sme súperovi pustili 10 bodovú šnúru, ktorá značne ovplyvnila ďalší priebeh zápasu. Nedokázali sme udržať konštantnosť výkonu plných 40 minút a to nás opäť pripravilo o víťazstvo.“

Domáce zápasy oba naše tímy chcú hrať už o dva týždne, avšak všetko nasvedčuje tomu, že športová hala na Štiavničkách sa bude opravovať minimálne mesiac. Navyše hala na fakulte humanitných a prírodných vied UMB nie je k dispozícii, čiže reálne hrozí, že naše tímy budú prinútené hrať domáce zápasy vo Zvolene, prípadne niekde inde!

Autor: (job), Foto: Zdroj mbkruzomberok.sk + sport.sk