Škandál v stredoslovenskom futbale, NAKA zadržala 20 ľudí!

ŠPORT
18 /

fut1

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali v sobotu v Banskej Bystrici v súvislosti s futbalovou korupciou. Počas akcie zadržali až 20 osôb.

Medzi zadržanými figurujú hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti zápasov, ako aj funkcionári klubov.  V tomto prípade polícia v súvislosti s podozreniami brania úplatkov v súťažiach riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ) obvinila 21 ľudí, plus jeden človek je zatiaľ iba podozrivý. Manipulácie mali nastať v stretnutiach od tretej až po piatu najvyššiu ligu. Konkrétne ide o 13 hlavných rozhodcov, asistentov rozhodcov a delegátov futbalových zápasov. Policajti zadržali tiež sedem predstaviteľov futbalových klubov.

Rozhodcovia a delegáti údajne brali úplatky od obvinených predstaviteľov klubov v rozpätí apríla a júna tohto roka za to, aby svojím konaním ovplyvnili výsledok futbalových zápasov a aby bola zabezpečená výhra vybranému futbalovému klubu. Dávali si sľúbiť a následne prijímali finančné hotovosti spomenutí aktéri zápasov vo výške od 200 až po tisíc eur. Na oplátku mali rozhodcovia zaistiť víťazstvo daného klubu.

Polícii plne poskytol súčinnosť aj Slovenský futbalový zväz. Ten vydal nasledovné stanovisko:

“Slovenský futbalový zväz vyvíja v ostatných rokoch maximálne úsilie v boji proti manipulácii priebehu a výsledkov futbalových stretnutí na Slovensku, a to či už prostredníctvom aktivít zameraných na osvetu a vzdelávanie v tejto oblasti, ako aj v prípadoch vyšetrovania manipulácie priebehu a výsledkov futbalových stretnutí u nás. Ako sme už viackrát deklarovali, naším prvoradým záujmom je to, aby bol akýkoľvek relevantný podnet na manipuláciu futbalových stretnutí dôkladne vyšetrený a aby zo záverov vyšetrovania boli vyvodené primerané dôsledky, či už v rovine civilnej alebo športovej. V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo Národnej protikorupčnej jednotke – expozitúra Bratislava (NAKA) odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. SFZ poskytol pri vyšetrovaní prípadu orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť. Podrobnejšie sa SFZ k aktuálnej kauze vyjadrí po obdržaní oficiálnej správy od NAKA prostredníctvom svojej oficiálnej stránky www.futbalsfz.sk. Dovtedy sa k tomuto prípadu nebudeme vyjadrovať.”

NAKA zasahovala priamo v Banskej Bystrici počas semináru rozhodcov a delegátov SsFZ. Do akcie sa zapojili desiatky policajtov NAKA a študenti strednej policajnej školy.

„V tejto chvíli sme zadržali toľko osôb, že na ich prepravu na výsluch potrebujeme autobus,”

informovala polícia na svojom facebookovom profile.

Obvineným rozhodcom, asistentom rozhodcov a delegátom hrozia tresty odňatia slobody na 4 až 10 rokov, obvineným predstaviteľom klubov na 1 až 5 rokov. Najviac zadržaných ľudí je podľa našich informácií z okresu Zvolen.

Autor: (job), Foto: ilustračné