Semmering: Vlhová v slalome už Schiffrinovú neporazila, berie však skvelé druhé miesto

ŠPORT
1 /

Naša  lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotňajšom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu druhé miesto za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, keď za ňou zaostala iba o 29 stotín.

Prvé kolo slalomu

V predchádzajúcich štyroch slalomoch tejto sezóny vždy vyhrala Mikaela Shiffrinová, trikrát to bolo pred Petrou Vlhovou. Obe sa stretli aj vo finále paralelného slalomu, kde tiež tesne uspela Američanka.

V sobotu v rakúskom stredisku Semmering suverénne ovládla 1. kolo Schiffrinová o 46 stotín sekundy pre našou Vlhovou. S 23-ročnými zjazdárskymi superhviezdami z USA a Slovenska držala krok v prvom kole o desať rokov staršia švédska rutinérka Frida Hansdotterová (+0,53 sek.).

Do sekundy sa ešte zmestila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorej tréner postavil trať prvého kola. Petra Vlhová začala svoju jazdu s odhodlaním, najmä pri prejazde do strmšej pasáže krátko pred prvým medzičasom spravila dva oblúky príliš naširoko.

„Prvé kolo nebolo zlé, ale ani najlepšie, lebo hneď od začiatku som nechytila rytmus. Trošku som sa v tom trápila, postupne som strácala aj v ďalších pasážach. Odstup je už dosť veľký, budem sa snažiť zlepšiť úseky, kde som postrácala,“ 

uviedla Petra v cieli prvého kola.

Súboje najlepších slalomárok ovplyvnila školácka chyba spolufavorizovanej Rakúšanky Bernadette Schildovej, ktorá zapichla špičku lyží z opačnej strany hneď prvej bránky. Špicaru sa tesne vyhla ďalšia domáca nádej Katharina Liensbergerová. Naopak, špicar po predchádzajúcom záklone sa stal zrejme osudným pre Nórku Ninu Haver-Lösethovú, ktorá si po tvrdom páde s bolestivým výrazom držala zranené koleno.

Po 1. kole bolo poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 49,64 s, 2. Petra Vlhová (SR) +0,48, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,53, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,96, 5. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,04, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,17 sek.

Druhé kolo

Tridsiatka najlepších slalomárok začala súťažiť v druhom kole o 13:30 hod. v opačnom poradí, ako skončili pretekárky v prvom kole.

Druhé kolo sa nevyvíjalo až tak dramaticky ako piatkový obrovský slalom. Liensbergerová robila čo mohla, jasne sa dostala do vedenia, ale chyba z prvej časti ju stála prvé pódium kariéry. Nepustila ju naň Holdenerová, ktorá sa pre zmenu dostala na stupne po prvý raz v sezóne v špeciálnej disciplíne, raz bola tretia v paralelke. V Semmeringu dosiahla 18. pódiové umiestnenie v slalome bez víťazstva a  vyrovnala zápis Rakúšana Huberta Strolza, ktorý to dokázal v obrovskom slalome.

Po Holdenerovej prišla na rad Hansdotterová a vypadla. Vlhová odjazdila svoj vysoký štandard, stačilo to na štvrtý čas kola a lepší ako následne Shiffrinovej, lenže Američanka podala opäť kontrolovaný výkon, keď najmä dole vo vedomí si náskoku neriskovala.

Schiffrinová ako prvá pretekárka vyhrala v kalendárnom roku 15 pretekov Svetového pohára a svojím 36. slalomovým víťazstvo kariéry prekonala rekord Rakúšanky Marlies Schildovej.

„Marlies bola pre mňa najväčším vzorom spoločne s Bodem Millerom. Keď som bola malá, snívala som o tom, že raz budem najlepšia lyžiarka na svete. Prekonala som síce Marlies v počte slalomových víťazstiev, no jej rekord bude platiť naveky. Bola to legenda, najlepšia slalomárka v histórii,“

povedala pre ORF Mikaela Shiffrinová, ktorá zaznamenala svoje 51. víťazstvo v prestížnom svetovom seriáli. a aj piatykrát v sezóne pred svojou slovenskou vrstovníčkou, tretia bola so stratou 38 stotín Švajčiarka Wendy Holdenerová.

„Som spokojná. Dnes to bol obrovský boj, pretože piatkové víťazstvo v obrovskom slalome bola pre mňa nová skúsenosť. Musela som sa skoncentrovať a chcela som ísť do slalomu s rovnakým pocitom ako do predošlých súťaží. Som hrdá sama na seba, že som to zvládla a bojovala som. Aj keď vždy sú tam chyby, s nimi sa nedá víťaziť. Som veľmi šťastná,“

povedala strieborná Petra Vlhová pre RTVS a dodala:

„Bolo to veľmi špeciálne po piatku. Celý tento víkend je neuveriteľný, veľmi sa teším, že som opäť na pódiu. Bol to asi najťažší slalom, bola to nová skúsenosť, pretože deň predtým som vyhrala. Nie je ľahké koncentrovať sa po víťazstve na ďalší deň. Bol to boj, v prvom kole som spravila nejaké chyby, v druhom som riskovala.“

Z Banskej Bystrice Petre Vlhovej gratulujme k vynikajúcej reprezentácii Dukly i Slovenska a tešíme sa na jej ďalšie bojovné výkony medzi bránkami na svetových svahoch.

Výsledky slalomu SP v Semmeringu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,99, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,29, 3. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,38, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,75, 5. Katharina Truppeová (Rak.) +1,58, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,81, 7. Irene Curtoniová (Tal.)  +2,29, 8. Roni Remmeová (Kan.) +2,60, 9. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +3,16, 10. Laurence St. Germainová (Kan.) +3,21 sek.

Celkové poradie SP (po 15 z 38 pretekov): 1. Shiffrinová 1034, 2. VLHOVÁ 568, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Holdenerová 394, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359.

 Poradie v slalome (5): 1. Shiffrinová 500, 2. VLHOVÁ 400, 3. Holdenerová 255, 4. Liensbergerová 199, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) 171, 6. Swennová-Larssonová 166.

Autor: (tom) a agentúry, Foto: TASR