Rohaté derby nezáživné i dramatické, po prehre dvaja naši hráči v nemocnici + hlasy

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice privítali v 17. kole extraligy druhý Poprad aj s posilami zo Slovana Bratislava Kudrnom a Whiteom. Veľa gólov nepadlo, dominovali hlavne obrany, ale záver predsa len priniesol drámu, ktorá vyústila do samostatných nájazdoch. V nich boli úspešnejší hostia spod Tatier vďaka Krotákovi. Kamzíci teda porazili baranov 2:1.

Prvá tretina našim chlapcom nevyšla. Popradčania mali šance, prestrieľali nás 11:3, no neskórovali. Najbližšie mali k tomu Mlynčár v tretej minúte, bol zoči – voči Wiikmanovi, a Kroták v trinástej minúte, keď sa v brejku dostal pred bránku, kde nepochodil. Góly nepadli ani v presilových hrách, jednu sme hrali my a jednu súper.

V druhej tretine sa pomer striel otočil v náš prospech 7:4, ale obzvlášť útočný hokej diváci nevideli. Nepotešil ich gól v 23. minúte. Poprad ho dosiahol v presilovke po peknej kombinácii, keď Bartečko našiel na milimeter voľného Hvilu, ktorý sa pred odkrytou bránkou ani nemohol pomýliť – 0:1. Barani sa snažili o vyrovnanie, šance mali najmä Block v presilovke, či v závere strednej časti Róth. Zranil sa nám však nezavinene Preisinger, ktorý od polovice zápasu už nezasiahol do hry a putoval do nemocnice.

V tretej tretine mohli Bystričania streliť vytúžený gól už v 43. minúte, ale Kudrna a Block nepretlačili puk za Kostúra. Na opačnej strane mal šancu zblízka T. Sýkora, dobrý bol pre zmenu náš gólman. Dôležitý moment sa udial v 57. minúte, kedy Popradčan Dinda napadol zozadu bystrického Lampera, ktorý po náraze na mantinel nebol schopný pohybu a museli ho odniesť z ľadu na nosidlách taktiež do nemocnice. Popradčan dostal za tento zákrok trest v hre a my sme hrali päťminútovú presilovku. Dlho to nevyzeralo, že by sme ju využili. V poslednej minúte riadneho hracieho času však brankár Wiikman išiel na striedačku, hrali sme v šiestich proti štyrom a desať sekúnd pred klaksónom sa to podarilo. Zo skrumáže pretlačil puk za čiaru Patrick White.

Pokračujúcu presilovku ´barani´ na začiatku predĺženia nevyužili a tak šláger kola vyústil do samostatných nájazdov. Nikto sa v nich dlho nevedel presadiť. Až v šiestej sérii prišlo rozuzlenie. Kafka trafil do žŕdky a následne Kroták rozhodol o dvoch bodoch pre Podtatrancov.

HC’05 B. Bystrica – HK Poprad 1:2 po sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)
Gól:. 23. Hvila (Bartečko, Suchý), 65. Kroták (rozhodujúci samostatný nájazd) – 60. White (Kafka, Jaborník). Rozhodovali: Stano – P. Šefčík, R. Výleta. Vylúčení na 2.min: 2:3. Vyššie tresty: 57. Dinda (Poprad) – trest v hre za napadnutie zozadu. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 1709

HC 05 BaBystrica: Wiikman – Jaborník, Rosandič, Luža, Bambúch, Gachulinec, Biro – Hudec, White, Kudrna – Kafka, Preisinger, Handlovský – Róth, Kytnár, Block – Lamper, Zigo, Matoušek

HK Poprad: Kostúr – Kurali, Suchý, Fabian, Dinda, Kasík, Malina, Makovský, Gáborčík – Sýkora, Boltun, Bartečko – Paločko, Takáč, Kroták – Matis, Mlynčár, Hvila – Gapa, Nagy, Štrauch

Po zápase sme najprv oslovili druhého kouča našich ´baranov´ Richarda Zedníka: „Poprad hral veľmi dobre, my sme boli všade o krok pozadu, prehrávali sme osobné súboje. Neviem či Poprad tak dobre hral, alebo my sme boli bez elánu, či sily. My sme bod získali, nezaslúžili sme si dva. Súperovi môžem iba zagratulovať. Odohral dobrý zápas a zaslúžil si vyhrať.“

Bystricoviny zaujímalo, ako to vyzerá s našimi hráčmi Preisingerom a Lamperom, ktorí odišli počas zápasu do nemocnice. Zedník k tomu uviedol: „Preisinger sa už z nemocnice vrátil, našťastie má iba chrbát natiahnutý, nemá žiadnu zlomeninu ani platničku vyskočenú. O Lamperovi žiaľ správy nemáme. Dúfame, že to nebude nič vážne.“

Počas tretej tretiny bol vykázaný zo striedačky rovno do šatne ďalší asistent trénera Peter Harazin. Potvrdil to Richard Zedník, ktorý uviedol, že Peter na rozhodcu niečo kričal a ten toho mal zrejme dosť, preto ho vykázal. Harazina podporil aj popradský druhý kouč Vladimír Turan so slovami, že emócie k zápasu patria.

Ďalšie hlasy po zápase:

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: „Začali sme podľa našich predstáv a domácich nepustili do tlaku. Hrali sme aktívne, útočne a aj zopár šancí sme si vytvorili. Do vedenia sme však išli až v druhej tretine, dobre sme si ju rozohrali, no zlom nastal pri vylúčení nášho hráča, keď sme mali puk v moci a darovali sme súperovi presilovku. Tá ho nakopla a Bystričania boli potom lepším mužstvom v druhej tretine. Tretiu tretinu sme takisto zahrali dobre ako prvú, len škoda päťminútového vylúčenia. Oslabenie sme hrali dobre, iba sme nevydržali posledných desať sekúnd a inkasovali sme. Domáci nás obrali o jeden bodík, no myslím si, že zaslúžene sme napokon vyhrali.“

Andrej Kudrna, útočník Banskej Bystrice: „Sme radi aj za jeden bod, náš výkon nebol z tých lepších. Vyrovnali sme úplne v závere, streľba nám nevychádza, trápime sa v koncovke, musíme pritlačiť v tréningu. V Slovane sa mi hrá dobre, v KHL je to rýchlejšie, jednoduchšie, no i zápas s Popradom mal svoju úroveň.“

Arne Kroták, autor rozhodujúceho samostatného nájazdu: „Nechceli sme otvoriť hru, dávali si pozor na nátlakovú hru súpera. Pred zápasom by sme dva body brali, mrzelo nás vyrovnanie Bystričanov tesne pred koncom. Aspoň, že sme boli v trestných strieľaniach lepší. Vynikli obaja brankára, hokej to nebol až taký pekný, no aspoň dramatický.“

Autor: Jozef Balko, Zdroj: Video huste.tv, Foto: Zdroj: hc05.sk + teraz.sk (archív)