0 /

Banskobystrickí hokejisti prehrali piaty semifinálový zápas v Nitre o tri góly a v sérii prehrávajú 2:3. V piatok na domácom ľade zabojujú o vyrovnanie a zachovanie si šance na finále.

Bystričania nastúpili na stredajší duel s nezmenenou zostavou, teda identickou z pondelka a začali dobre. Už 47-mej sekunde sme išli do vedenia, keď Handzuš vybojoval puk po chybe domácej defenzívy, poslal ho na bočný mantinel, kde prikorčuľoval Surový a bez prípravy ho naservíroval na opačnú stranu Michalovi Hudecovi, ten už zakončoval švihom z prvej a hlavne presne – 0:1. Barani mohli aj zvýšiť svoje vedenie, hoci zle zahrali presilovku, no po nej mali šance Kafka, Kudrna a White. Nepremenené príležitosti nás mrzeli, pretože v deviatej minúte vystrelil od modrej Peter König a tečovaný puk od hokejky nášho Guimonda sa dostal za bezmocného Košarišťana – 1:1. Inkasovaný gól bystrickým hokejistom na pohode i psychike rozhodne nepridal, dopustili sa ďalšieho faulu a presilovku Nitrania využili v trinástej minúte. Tománek našiel pri ľavej žrdi našej bránky osamoteného Lukáša Nováka, ktorý mal dostatok času aby nadvihol puk ponad nášho gólmana – 2:1. Do prestávky sme mohli vyrovnať, no to by musel Surový na ľavej strane trafiť odkrytý priestor Lakosilovej svätyne. Na opačnej strane v presilovke nemieril rovnako do odkrytej bránky Slovák.

Stredná časť našim chlapcom absolútne nevyšla. Tím spod Zobora hrozil v početnej výhode, pred bystrickou bránkou bolo perno. Tlak sme síce ustáli, ale po pár sekundách už v pätici predsa len inkasovali. Roman Tománek zakončoval švihom spoza hráča a Košarišťan kapituloval – 3:1. Barani ožili až v polovici zápasu, no keď sa konečne nadychovali k nejakému náporu, zmraziť ich mohol po Bambúchovom neodpálení puku Pupák. Nestalo sa tak, ale nič to nebolo platné, keďže v 32. minúte strieľa spoza kruhov Lukáš Novák a aj cez hokejku nášho brániaceho hráča prekonal ´Koša´ v bránke – 4:1. Toho striedal následne Andersson, ktorý už príliš práce do druhej prestávky nemal. Preverila ho ako – tak iba strela Školiaka. Dvadsaťdva sekúnd pred koncom tejto tretiny diváci zahádzali plochu, takže arbitri sa rozhodli zvyšný čas dohrať v tretej tretine.

Bystrický kapitán Michal Hudec potom pre RTVS uviedol, že naši hráči po prvom góle akoby prestali hrať, hneval sa, že takto to nemôže ísť ďalej, redaktorovi povedal, že všetko je ešte možné a začudoval sa aj jeho otázke, prečo by mali naši chlapci šetriť sily na piatkový duel. Domáci si však začali už iba brániť trojgólové vedenie, nedovolili nám toho príliš veľa. Druhý gól mal na hokejke Handzuš v 46. minúte, zakončoval z prvej po tečovanej strele Kousalíka, no Lakosil zostal neprekonaný. Dobývanie bránky, respektíve útočného pásma pokračovalo, naskytla sa nám dokonca ďalšia presilovka, no znovu sme v nej takmer nič horibilné nepredviedli. Prišiel trest. V 52. minúte Slovák prihrával z ľavej strane na pravo voľnému Lukášovi Novákovi, ktorý z uhla poslal puk ponad plece vychladnutého Anderssona – 5:1. O dueli tak bolo prakticky rozhodnuté, nič na tom nezmenil gól Andreja Kudrnu po strele spoza kruhu štyri minúty pred koncom.

HK Nitra – HC 05 Banská Bystrica 5:2 (2:1, 2:0, 1:1) – stav série 3:2 (hrá sa na štyri víťazstvá)

Góly: 9. König (Tománek), 13. L. Novák (Tománek, Stümpel), 22. Tománek (Stümpel, L. Novák), 32. L. Novák (Stümpel, Kuzma), 52. H. Ručkay (Slovák, Milo) – 1. Hudec (Surový, Handzuš), 56. Kudrna (Kytnár). Rozhodovali: Jonák, Müllner – Šefčík, Výleta. Vylúčení na 2.min: 5:5. Vyššie tresty: 33. M. Novák (Nitra) 10 minút za napadnutie hlavy a krku. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600.

HK: Lakosil – Milo, Mezei, König, Ordzovenský, M. Novák, Kuzma, Bednár – L. Novák, Stümpel, Tománek – Pupák, Štefanka, Bajtek – Slovák, Školiak, H. Ručkay – J. Ručkay, Lelkeš, Mráz – Piačka

HC’05: Košarišťan (32. Andersson) – Čížek, Gründling, Kousalík, Bambúch, Jaborník, Guimond, Biro, M. Rosandič – Hudec, Handzuš, Surový – Kudrna, Kytnár, White – Kafka, Preisinger, Handlovský – Lamper, Zigo, Matoušek

Hlasy trénerov po zápase:

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Nezačali sme tento zápas podľa predstáv. Inkasovali sme veľmi rýchly gól, no vyrovnali sme a v prvej tretine sme aj išli do vedenia. Hrali sme dobre a potvrdili sme to aj ďalšími gólmi v tretej tretine. V tej záverečnej som hlavne rád, že sa naši hráči nenechali vyprovokovať a dohrali sme zápas, teda dotiahli ho do zdarného konca.“

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch. Boli sme aktívni a agresívni. Vyťažili sme z toho aj rýchly prvý gól. Následne sme však inkasovali dva góly a poľavili. Druhá tretina bola celá zlá. To nás dostalo dole. V záverečnej časti sme už nedokázali s výsledkom nič urobiť a Nitra vyhrala zaslúžene. Dali sme veľa priestoru útočníkom súpera v tomto piatom semifinálovom zápase, ale verím, že šiesty doma v piatok vyhráme.“

Hlasy hráčov po zápase (zdroj teraz.sk):

Michal Hudec, strelec prvého nášho gólu: „Bol to ideálny úvod, potom sme mali nejaký tlak, ale z takej nevinnej akcie sme dostali na 1:1. Potom sme však prestali hrať. Takže ten rýchly gól nám skôr nepomohol ako pomohol. Oni sa dostali na koňa a my sme boli pod tlakom.“

Andrej Kudrna, strelec druhého nášho gólu: „Ten môj gól, to bolo skôr také nahodenie na bránku. Škoda, že nám taký nepadol za stavu 1:2, alebo 1:3. Bolo by to zaujímavejšie. Mal som dosť príležitostí, dosť striel a je zaujímavé, že tam padla práve takáto nahodená strela.“

Lukáš Novák, strelec dvoch gólov Nitry: „Naša lajna dala prvé štyri góly, ale aj ostatné päťky dobre hrali a bránili, dostali sme iba dva góly. Síce sme vyhrali 5:2, ale nebol to až taký jednoznačný zápas. Všetky s nimi sú ťažké a bojuje sa o každý kúsok ľadu.“

Roman Tománek, strelec tretieho gólu Nitry: „Troška nás zaskočili. Oni na nás vybafli a my sme akoby dostali nejakú ‚elektriku‘ do rúk. Ale našťastie sme to ustáli, otočili sme vývoj a už sa nám hralo lepšie. V druhej tretine sme mali viacero šancí a mohli sme dať viac gólov. Vyhrávame 3:2, máme výhodu, ale ešte nie je nič rozhodnuté.“

Autor: (cb), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Zdroj teraz.sk