Naši hokejisti zvládli aj derby v Detve, potvrdili líderskú pozíciu + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v 41. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali na ľade Detvy 4:1 a konečne potvrdili u tohto súpera, ktorý nás v tejto sezóne výrazne trápi, rolu papierového favorita. Po prehre Košíc s Budapešťou máme na čele tabuľky náskok štyroch bodov pred Nitrou a Zvolenom.

Úvod zápasu ´baranom´ nevyšiel. Domáci išli do presilovky a aj ju využili. Presadil sa proti nám už tradičný strelec Peter Hraško, keď dobre umiestnil puk po prudkej strele od modrej – 1:0. My sme potom zvýšili agresivitu a mohli odpovedať Češíkom v šanci, Zalivin puk prikryl. Nepresadili sme sa ani v početnej výhode, dokonca o dvoch hráčov, najväčšiu možnosť spálil Higgs. V 16. minúte sa Detvanci tešili druhýkrát. Betker sa dostal k odrazenému puku a prekonal Williamsa, no videorozhodca gól neuznal pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Tento moment hokejistov z Podpoľania nahneval, nepomohli protesty a ich rozladenosť Bystričania napokon vytrestali. V presilovke minútu a päť sekúnd pred prestávkou sa po sérii prihrávok presadil presnou strelou ponad rameno gólmana ´medveďov´ z pravej strany Éric Faille 1:1.

V druhej tretine sme sa najprv srdnato bránili v oslabení. Williams sa v bránke rozhodne nenudil a dobrými zákrokmi podržal svoj tím. Postupne mali hráči spod Urpína prevahu na ľade a dokázali ju zužitkovať do vedúceho gólu. V závare pred Zalivinom sa dobre zorientoval Levko Koper a takým ´lobom´ predsa len skóroval – 1:2. Hra bola potom poznačená čoraz väčšou nervozitou a hromadiacimi sa šarvátkami. Po pästnej výmene názorov dostali tresty Sládok s Češíkom a pokračovalo sa v hre 4 na 4. Detva však musela viac útočiť ak chcela vyrovnať, otvorila trošku hru a my sme toho využili. V 37. minúte nám totiž vyšiel rýchly protiútok, Faille pekne prihral Benovi Marshallovi a ten predviedol individuálne hokejové umenie v predbránkovom priestore i účinný blafák – 1:3.

Domáci na začiatku tretej tretiny mohli znížiť na rozdiel gólu. V 43. minúte sa ocitol v obrovskej príležitosti Žilka, ale nebránený zblízka trafil puk do žŕdky. Podstatné bolo, že Bystričania dobre bránili a Detvu nepúšťali často do útočného pásma. Dokonca v určitej pasáži dostali súpera pod výrazný tlak a ten sme dokázali využiť v 47. minúte. Po prihrávke Sellecka zvýšil na 1:4 zblízka voľný Guillaume Asselin. Definitívne tak spečatil naše víťazstvo, ktoré mohlo byť aj výraznejšie, ak by Selleck ešte do konca stretnutia poslal puk do odkrytej bránky.

HC 07 Detva – HC’05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 5. Hraško (Sládok, Žilka) – 19. Faille (Asselin, Marshall), 32. Koper (Higgs, Bartánus), 37. Marshall (Faille, Selleck), 47. Asselin (Selleck, Faille). Rozhodovali: P. Stano (SR), Rencz (Maď.) –  Gegáň (SR), Muzsik (Maď.), vylúčení na dve min: 9:10, navyše: Sloboda 10 minút za vrazenie na mantinel, Kabáč (obaja Banská Bystrica) 2+10 za bitku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 835

Detva: Zalivin – Mart. Chovan, Betker, Sládok, Hraško, F. Fekiač, Gachulinec, Jendroľ, Golian – Sčurko, Murček, Puliš – Hodgson, V. Fekiač, Žilka – Tibenský, Gašpar, Král – M. Surový, Valent, Mat. Chovan

Banská Bystrica: Williams – Southorn, Marshall, Mihalik, K. Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Selleck, Faillé, Asselin – Bartánus, Higgs, Koper – Gabor, Češík, Róth – T. Török, Giertl, Kabáč

Josef Turek, tréner Detvy: „Zápas sme začali veľmi dobre, dali sme v presilovke gól, no žiaľ potom sme ponúkli súperovi mnoho presilových hier našou nedisciplinovanosťou. Napriek tomu, že sme ustáli oslabenie v troch proti piatom, v závere prvej tretiny sme dostali gól, ktorý nemal byť. V druhej tretine rozhodli dve individuálne hrubé chyby našich hráčov a to si myslím, že ovplyvnilo celý zápas. V poslednej časti hry sme dali žŕdku za stavu 3:1 pre súpera, nedali sme gól ani z tlaku, ďalšia chyba sa stala pri zvyšovaní Bystrice na 1:4. Za našou obranou bol schovaný hráč a ten rozhodol. S takýmto silným súperom rozhodnú práve takéto chyby. Aj preto sme prehrali.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že Detvania vybehnú tvrdo po nás, lebo začínali vždy domáce zápasy dobre. Vedeli sme, že budú naštartovaní na tento zápas. Hrali dnes veľmi dobrý hokej. V Žiline sme v utorok nehrali dobre v obrane, teraz sme to museli dať do poriadku. V prvej tretine to z našej strany nebolo zlé, ale domáci hrali rýchlejšie. My sme sa zlepšovali postupne počas ďalších minút. Náš gól na 2:1 otočil priebeh zápasu v náš prospech, odvtedy sme hrali solídne, predvádzali sme svoju hru a veľa sme súperovi nedarovali. Vždy je to tu v Detve emotívne, nám sa však darilo držať emócie na uzde a získali tak veľmi cenné tri body pre nás.“

Ben Marshall, autor tretieho gólu Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Hralo sa agresívne. Tu v Detve sa hrá vždy ťažko, no je tu skvelá atmosféra. dostali sme hneď v úvode gól, ale dokázali sme to otočiť. Znovu sme celý náš tím ukázali charakter. Ťaháme dobrú sériu zápasov, čo nás teší. Pri mojom góle na 1:3 mi krásne prihral ´Faizzy´. Možno to bol aj jeden z mojich najkrajších gólov v tejto sezóne. Bol už celkovo jedenásty. Nevedel som, že ide o klubový rekord v počte gólov v základnej časti z hokejky obrancu. Ja osobne som dal v mojej kariére najviac 12 gólov v jednej sezóne (úsmev).“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR + facebook