Naše tímy u súperov bodovali, Rakytovce vyhrali, Šalková, Badín i Medzibrod remizovali

6 /

V šiestom kole štvrtej ligy skupiny juh sa mužstvá z bystrického okresu predstavili na ihriskách súperov a darilo sa im. Rakytovce zvíťazili v Tisovci, Šalková remizovala v Hriňovej, Medzibrod v Detve a Badínčania uchmatli vôbec prvé body vedúcej Kováčovej, keď uhrali na pôde lídra súťaže bezgólovú remízu.

Rakytovce cestovali na ihrisko posledného Tisovca a úlohu favorita stretnutia náš celok potvrdil do bodky. V prvom polčase sa hra odvíjala zväčša v strede ihriska. Hostia boli viac na lopte, ale skóre mohli otvoriť domáci. Halaj vystrelil z vyše dvadsiatich metrov a iba tesne minul vinkel Kvasnovej svätyne. Na opačnej strane to potom skúšal Konder, ale jeho strela bola zblokovaná. V deviatej minúte mal obrovskú šancu útočník Rakytoviec Telúch. Išiel sám na brankára, no zbrklo zakončil a loptu poslal nad bránku. Po štvrťhodine hry opäť zaujala strela Halaja. Podobne ako pri prvom pokuse mieril opäť vedľa šibenice. Dôležitý moment sa udial v 25. minúte. Telúch dostal dobrý pas, zbiehal popri stopéroch, bol sám pred gólmanom, ktorý ho v šestnástke fauloval, takže sa pískala penalta. Tú bezpečne premenil strelou po zemi k žrdi Klačan 0:1. Do prestávky sa už nič vážneho nestalo, oba tímy vyprodukovali niekoľko nepresných pokusov, chýbala vyložená príležitosť.

Druhý polčas bol futbalovejší. Rakytovce zatlačili súpera hneď od začiatku , nebezpečnú koncovku predviedol Daniel, keď tesne mieril nad brvno. Najväčšiu šancu mal v 47. minúte Klačan, bol v strede šestnástky a pálil priamo do brankára, následne sa odrazená lopta znovu dostala k nemu, no pre zmenu ju poslal vedľa Košičiarovej svätyne. Aktivita sa však banskobystrickému mužstvu vyplatila. V 52. minúte zobral Telúch obrancovi loptu, spätne prihrával Konderovi, ktorý to dal do behu Ondrejkovi a ten pekne vykúpal gólmana Tisovca, pričom zakončoval už z veľkého uhla – 0:2. Potom domáci ožili, snažili sa znížiť. Najbližšie bol k tomu Dragijský, ale jeho krížna strela sa neujala, lopta tesne putovala vedľa žrde. Tento futbalista mal po hodine hry aj ďalšiu príležitosť, po centri pálil z prvej, no nad brvno. Sériu rohových kopov Tisovčania napokon zužitkovali v 63. minúte. Odrazená lopta našla kapitána Dacha, ktorý z dvadsiatich metrov half volejom vymietol pravý horný roh  – 1:2. Rakytovčania po tomto inkasovanom góle ožili, začali viac behať a napádať súpera. Vedenie mohol zvýšiť po peknej kombinačnej akcii Pavlík, z hranice šestnástky delovkou opečiatkoval žrď. Nedôraznou koncovkou sa neskôr prezentoval Markovič, podstatné však bolo, že domáci v záverečných minútach nestačili na hostí fyzicky, nevytvárali si možnosti na prípadné vyrovnanie a napokon inkasovali i tretí gól. V 86. minúte Konder z rohového kopu našiel presne hlavičku Gašapara, ktorý to z päťky namieril priamo do vinkla k vzdialenejšej žrdi – 1:3.

Po stretnutí tréner FK Rakytovce Andrej Dubovický uviedol: „Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali, aj keď sa to nerodilo ľahko. Škoda hlavne zahodených šancí v prvom polčase. Sú to dôležité tri body pre nás, naša hra už má hlavu aj pätu, čo ma teší. Máme teraz doma Tornaľu, v tomto stretnutí chceme potvrdiť tri body.“

MŠK Tisovec – FK Rakytovce 1:3 (0:1)

Góly: 63. Dacho – 26. Klačan (z 11m), 52. Ondrejka, 86. Gašpar. Rozhodoval: Maslen. ŽK: Košičiar, Pašák, Dacho – Telúch. Diváci: 70.

Šalkovčania sa predstavili v Hriňovej a nezachytili úvod zápasu. Inkasovali totiž neregulárny gól, keď po rohovom kope z päťky Hanes poslal rukou loptu do bránky – 1:0. Na ťažkom teréne sa hral potom medzišestnástkový futbal. Napriek tomu si hostia vypracovali slušné možnosti, no Chovanca i Debnára vychytal brankár J. Vreštiak. Kapituloval napokon až v 25. minúte. Po krídelnej brejkovej akcii Lašút naservíroval prihrávku na šestnástku Chovancovi, ten sa obtočil okolo obrancu a krížnou strelou vyrovnal na 1:1. Do prestávky už diváci šance nevideli, takže na polčas sa išlo za nerozhodného stavu do kabín.

Začiatok druhého dejstva opäť vyšiel domácim hráčom. V 46. minúte obrana Šalkovej nechala voľného D. Vreštiaka, ktorý z vyše dvadsiatich metrov mieril parádne do vinkla – 2:1. Následne sa náš celok snažil vyrovnať, ale šance mali aj Hriňovčania. Jeden z ich hráčov sa ocitol na päťke nepokrytý a skvele hlavičkoval. Iba reflexívny zákrok Smereka držal hostí v hre o bod. Na konci duelu sa dostali futbalisti z okrajovej časti Banskej Bystrice do tlaku a dokázali streliť druhý gól. V 85. minúte Chovanec zakryl ťažkú loptu medzi tromi hráčmi súpera, posunul ju na Debnára, ktorý prihral ešte lepšie postavenému Palovičovi a ten si v šestnástke poradil s vybehnutím brankára, keď ho preloboval – 2:2. V samom závere mali ešte Šalkovčania štandardky, ale vyloženú príležitosť si už nevypracovali.

MFK Spartak Hriňová – FK Šalková 2:2 (1:1)

Góly: 2. Hanes, 46. Vreštiak – 25. Chovanec, 85. Palovič. Rozhodoval: Holas. ŽK: Mičuda, Vreštiak – J. Mesík, Debnár, Lašút. Diváci: 200.

Badín cestoval do neďalekej Kováčovej, ktorá bola bez straty čo len jedného bodu na čele tabuľky. V prvom polčase sa hral síce bojovný, no opatrný futbal. Ani jedno z mužstiev nechcelo spraviť chybu a tak diváci na prvý väčší vzruch čakali do 25. minúty. Po rohovom kope domácich sa hostia vyrútili do rýchleho brejku, ale prihrávku Ďurtu na Brašeňa v poslednej chvíli zablokoval obranca súpera. O tri minúty neskôr prihral V. Giertl loptu Ďurtovi a ten z uhla dokázal zakončiť do brvna. Líder súťaže sa v prvom polčase dostával do zakončenia len ojedinele, zaplnenú tribúnu v prvom polčase roztlieskala len strela Shushpanova z 36. minúty, ktorá však nemierila medzi tri žrde.

Druhý polčas začali aktívnejšie domáci futbalisti a v 52. minúte mali obrovskú šancu, keď po centri našla lopta úplne voľného Dudu, no tomu strela z voleja vôbec nevyšla a mieril vedľa. Potom po ďalšom centri hlavičkoval Ríša, ale ani jeho pokus nemusel riešiť hosťujúci gólman Höger. Bol na dlhý čas opäť hlavne boj. Až v 74. minúte pohrozili Badínčania, strelu Brašeňa spoza pokutového územia Polóny kryl. Náš celok mal obrovskú šancu na víťazstvo v 84. minúte, keď najskôr Studený dokázal ustáť atak domáceho obrancu a vysunul prihrávkou Brašeňa, ktorý sa rútil zoči voči domácemu brankárovi ale pre ním neuspel a ani následná jeho dorážka gólom neskončila. Body sa teda v Kováčovej delili, pre tamojších futbalistov z kúpeľnej obce to bola vôbec prvá strata v tejto sezóne.

ŠK Prameň Kováčová – ŠK Badín 0:0

Góly: žiadne. Rozhodoval: Šašváry. ŽK: Shuper – Veselovský, Bíreš, Brašeň, Nemčík. Diváci: 200.

Medzibrod cestoval do Detvy s cieľom bodovať, čo sa mu aj podarilo. V prvom polčase mal viac z hry, ale strieľal iba spoza 16-ky. Konkrétne Pipich a Rajčok, no brankár Kružliak si s týmito pokusmi poradil bez väčších problémov. Do najväčšej šance sa dostal Belluš. V úniku si však nedobre spracoval loptu na zlom teréne a vyslal iba slabšiu strelu vedľa žrde. V druhom polčase mal po hodine hry tutovku hosťujúci Selecký. Po krídle zbehol Pipich, prihral spomínanému hráčovi na päťku, ale ten osamotený prekopol bránku. Po ďalšej akcii Pipicha sa neskôr dostal do dobrej príležitosti Belluš. Spracoval si však loptu na dlhú nohu a hoci obstrelil Kružliaka, lopta nemala patričnú silu a domáci ju odkopli spred bránkovej čiary. Medzibrod mal tlak a vytúžený gól napokon vsietil v 84. minúte. Spätnú prihrávku Rajčoka umiestnil z hranice šestnástky presne k žrdi striedajúci Matis0:1. Naše mužstvo z bystrického okresu však víťazstvo neudržalo, pretože v 87. minúte Detvanci zahrávali štandardku z rohu ihriska a z hranice päťky sa presnou hlavičkou presadil Suja1:1. V závere sa hostia snažili dať druhý gól súperovi, ale do vyloženej príležitosti sa už nedostali.

MFK Detva – TJ Sokol Medzibrod 1:1 (0:0)

Góly: 87. Suja – 84. Matis. Rozhodoval: Katreniak. ŽK: Majchút, Karásek – Hroš, Rajčok, Zázrivec, Belluš, Selecký. Diváci: 150.

Ostatné výsledky: Príbelce – Slovenské Ďarmoty 1:0, Nová Baňa – Čierny Balog 0:3, Tornaľa – Pliešovce 1:0.

V siedmom kole sa všetky celky z bystrického okresu predstavia doma. Už v sobotu 15. septembra15.00 hodine Rakytovce privítajú Tornaľu a o 19.00 hodine Šalková pod umelým osvetlením hostí Tisovec. V nedeľu 16. septembra o 15.00 hodine si Badín zmeria sily s Novou Baňou a Medzibrod sa stretne s lídrom súťaže Kováčovou.

1. Kováčová 16b, 2. Rakytovce 15b, 3.Šalková 14b, 4. Medzibrod 12b, 5. Príbelce 10b, 6. Pliešovce 10b, 7. Tornaľa 10b, 8. Č. Balog 9b, 9. Hriňová 8b, 10. Badín 5b, 11. S. Ďarmoty 4b, 12. Detva 4b, 13. N. Baňa 1b, 14. Tisovec 0b.

Autor: (bl), Foto: ilustračné