0 /

Banskobystrické extraligové basketbalistky sa v sobotu predstavili na domácej palubovke, kde hostili Piešťanské Čajky. Hostky boli favoritkami duelu, čo aj potvrdili vysokým víťazstvom nad našimi mladými dievčatami.

Bystričanky nezachytili úvod. Zásluhou Turbovej viedol súper pomerne rýchlo 5:0 a hoci Števulová trojkou znížila, diváci z Piešťan skvelým povzbudzovaním na Štiavničkách poháňali svoj tím. Presadzovalo sa hlavne duo Turbová – Páleníková a v štvrtej minúte bol stav 3:14 v náš neprospech. Domáci kouč Michálik reagoval na nepriaznivý vývoj oddychovým časom. Po ňom sa dvakrát presadila Striešová, no i hostky boli v koncovke úspešné. Nám sa nedarila streľba spoza oblúka za tri body a ani sme nedoskakovali pod súperovým košom. Pumám nešli ani rýchle kontry. Zásluhou trojky Mištinovej v poslednej sekunde prvej štvrtiny bol stav po desiatich minútach 14:24.

V úvode druhej štvrtiny bystrické dievčatá vyrobili chyby v rozohrávke, nešla im ani streľba, no dobre nehrali ani Piešťany. Pumy sa snažili strieľať za tri body, čo bolo náročné a neúspešné. Súper sa postupom času začal presadzovať a išiel do výraznejšieho vedenia. V 15. minúte bolo 35:16, no ani po ďalšom oddychovom čase to domácim basketbalistkám príliš v útoku nešlo. Haprovala koncovka i prihrávky. Čajky hlavne vďaka Tathamovej vyhrali polčas o 25 bodov. Na tabuli cez prestávku svietil stav 24:49.

Po zmene strán sme v tretej štvrtine otáčali úspešnou trojkou stav z 0:2 na 3:2. V hosťujúcom družstve sa však prebudila strelecky Felixová a päťbodovou šnúrou v rade schladila náš entuziazmus. V 26. minúte za stavu 27:60 si opäť tréner Michálik vyžiadal pauzu a zabrala. Po nej sa presadila najprv Mištinová, neskôr z trojky Striešová a v poslednej minúte tohto dejstva dala Mištinová ďalší kôš plus premenila aj trestný hod. Škoda, že v poslednej sekunde sme inkasovali, ak by sa tak nestalo, mohli sme prehrať tretiu desaťminútovku menším rozdielom. Každopádne táto tretia časť hry vyšla pumám najlepšie, skončila iba 11:16, na tabuli svietil stav 35:65.

Ani v štvrtej štvrtine sa bystrické dievčatá nedostávali do dobrých pozícií na zakončenie. Keď sa v nich aj ocitli, nepresadili sa. Piešťanské Čajky za sedem minút v tejto časti hry viedli 12:0! Tentoraz nám nepomohol ani oddychový čas. Na neudržanie bola TathamováDudášová. V bystrickom družstve dala v záverečnej desaťminútovke body iba Piperková. Prvý kôš sme zaznamenali až dve aj štvrť minúty pred koncom. Šesť bodov Piperkovej v tomto dejstve bolo primálo na to aby sme zabránili vysokej prehre. Favorit nenechal nikoho na pochybách a zápas v Banskej Bystrici vyhral o 47 bodov.

ŠKP 08 Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 41:88 (14:24, 24:49, 35:65)

Štvrtiny: 14:24, 10:25, 11:6, 6:23 TH: 7/6 – 15/10. Fauly: 14 – 15. Trojky: 5 – 2. Rozhodovali: Šarišský, Kiss a Perečinský. Diváci: 200

Zostava ŠKP 08 a body: Urbániová 2, Števulová 3 (1), Jelenčíková 0, Piperková 12 (1), Dubeňová 0 (Striešová 11 (1), Mištinová 13 (2), Horecká 0)

Najviac bodov Piešťany: Krč-Turbová 21, Tathamová 19, Dudášová 18.

Milan Špiner, asistent trénera ŠKP 08: „Zápas nebol z našej strany veľmi vydarený. Dúfali sme, že nadviažeme na výkony z predchádzajúcich stretnutí, ale zaostali sme za očakávaniami a hlavne miera koncentrácie išla dole. Cez sviatky musíme vyčistiť hlavy a do nadstavby nastúpiť tak, ako sme to predvádzali proti Cassovii, Slovanu a Šamorínu.“

Nikola Dudášová, hráčka Piešťan: „V tomto zápase sme chceli odčiniť výkon , ktorý sme podali proti Pumám naposledy. Môžem povedať , že sa nám to aj podarilo, využívali sme výškovú prevahu pod košom a naše skúsenosti. Aj keď nám mladé Bystričanky nedali nič zadarmo, potvrdili sme úlohu favorita.“

Katarína Piperková, hráčka Banskej Bystrice: „Na začiatku zápasu bol náš výkon ustráchaný a mali sme pred súperom veľký rešpekt. Cely zápas mali pod kontrolou Čajky. Nás môžu tešiť niektoré pekné akcie i to, že sme sa stále snažili hrať našu hru. Nebol to z našej strany dobrý výkon, no aspoň bolo vidieť, že sme počas sezóny spravili krok dopredu.“

Martin Pospíšil, tréner Piešťan: „Proti mladému súperovi bolo našou snahou aj povinnosťou ukázať kvalitu a väčšiu skúsenosť. To sa nám podarilo. Veľké poďakovanie patrí našim fanúšikom, ktorí nám opäť raz dokázali vytvoriť domácu atmosféru.“

Autor: (bal), Foto: Zdroj basketbalbb.sk (Milan Špiner)