Na Štiavničkách koncert Dukly s Vojenskou hudbou

0 /

Banskobystrická Dukla v jedenástom kole Fortuna ligy zdolala v derby cez kopec Ružomberok 3:1 a odlepila sa z posledného miesta v tabuľke. Navyše máme k dobru nedohraný zápas s Trenčínom na Štiavničkách, ktorý už bude aj za účasti Vojenskej hudby Banská Bystrica, s ktorým klub uzavrel spoluprácu. Nevyplatené mzdy tento týždeň hráčom nabehli na účet, takže by už malo byť všetko v poriadku.

Dukla mala veľmi dobrý vstup do zápasu. Od prvej sekundy sa natlačila do útoku a hosťom spôsobila poriadne vetry. Výsledkom bol vedúci gól už po 90-tich sekundách, keď sa po autovom vhadzovaní otočil s loptou okolo obrancu v šestnástke Marek Šovčík a jeho pravačka skončila v sieti – 1:0. Tlak nášho tímu pokračoval. V piatej minúte hlavičkoval Střihavka vedľa a o šesť minút neskôr po rohu Wojnara si to zopakoval, už trošku presnejšie, ale opäť vedľa žrde. Ružomberčania pohrozili až v sedemnástej minúte hlavičkou Zreľáka, no Boroš sa nenechal prekonať. Potom zaujala zrážka Vajdu s Lovásom pred bránkou hostí, ružomberský stredopoliar bol poriadne otrasený a musel ho nahradiť Nosek. Hra sa od tej chvíle vyrovnala a bystrického brankára hneval hlavne Vavrík. Najprv strieľal spoza 16-ky iba tesne vedľa a ešte nádejnejšie vyzeral jeho pokus už z vnútra pokutového územia, tečovaný Vajdom, keď lopta takmer lízala pravú žrď Borošovej svätyne. V závere polčasu zaujala aj naša akcia po osi Šovčík – Wojnar – Mazan, loptu napokon odkopával obranca Ružomberka. Tesne pred prestávkou hostia striedali aj zraneného kapitána Nagya, ktorý vyše dvadsať minút pokrivkával na ihrisku.

Liptáci si užili mohutný potlesk pri vstupe na druhý polčas, nepatril však im, ale vojenskej hudbe Banská Bystrica, ktorá pripravila zaujímavý hudobný i pohybový ako aj spevácky program pre divákov cez polčas. Nikto netušil, že podobný koncert pripravia divákom aj naši hráči. Druhé futbalové dejstvo totiž začalo opačne ako prvé. Snaha hostí slávila úspech v 54. minúte, keď striedajúci Lukáš Lupták bol na ihrisku sotva dve minúty, vyslal prihrávku do päťky, kde si loptu zrazil do vlastnej bránky bystrický obranca De Vito. Vyrovnávajúci zásah súpera naše mužstvo prebral. V 57. minúte vystrelil z dvadsiatich metrov Wojnar a opečiatkoval pravú žrď Šavolovej bránky. Dukla útočila a vyplatilo sa. V 62. minúte Střihavka posunul loptu na voľného Petra Mazana, ktorý vo veľkom vápne nekompromisne a hlavne presne vystrelil – 2:1. O tri minúty neskôr to skúšal opäť Wojnar spoza 16-ky, no aj tentoraz iba tesne minul bránku. V 70. minúte prenikal dopredu Střihavka tiesnený obrancom hostí, vystrelil, no azda iba o centimeter mieril veľa pravej žrde. O pár sekúnd ho napodobnil aktívny Wojnar, tentoraz lopta míňala pre zmenu ľavú žrď. Brejkové situácie vytváral súper Bystričanom ako na podnose, nevyužil toho ani striedajúci Dolný, ktorý vnikol do pokutového územia z pravej strany, ale pálil nad brvno. V 80. minúte však ideálne našiel kanoniera Davida Střihavku, ktorý poslal loptu exportnou strelou z pravej strany šestnástky do šibenice – 3:1. Ružomberčania mohli znížiť v 82. minúte. Naskytol sa im priamy kop zo sedemnástich metrov po faule autora nášho tretieho gólu, ale Janičov pokus zvládol ´robinzonádou´ skvelý Boroš. V závere ešte mohol prikrášliť výsledok Dolný po prihrávke Polievku, ale sám pred prázdnou bránkou netrafil loptu.

Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 3:1 (1:0)

Góly: 2. Šovčík, 62. Mazan, 80. Střihavka – 54. De Vito (vlastný). ŽK: 52. Lipták, 57. Vajda, 82. Střihavka – 59. Zreľák. Rozhodovali: Leško – Roszbeck, Špivak. Diváci: 1114.

Zostava a striedanie Dukly: Boroš – Vajda, De Vito, Savič – Lipták – Mazan, Wojnar (79. Šumský), B. Ľupták, Kupec – Střihavka, (84. Polievka), Šovčík (73. Dolný)

Zostava a striedania Ruže: Šavol – Habánek, Kružliak, Práznovský, Már. Almaský (52. L. Lupták) – Nagy (44. Gerát) – Janič, Vavrík, Lovás (27. Nosek) – Turčák, Zreľák

Matej Šavol, brankár Ružomberka: „Išlo o dôležitý zápas, no načala nás hneď prvá, či druhá minúta, keď sme inkasovali gól a každý klesol hlavami nadol. Po vyrovnávajúcom góle na začiatku druhého polčasu sme akoby prestali hrať a súper si vypracoval šancu, z ktorej išiel do vedenia 2:1. Potom nás pritlačil a lopta lietala pred našou bránkou, stálo nás to ďalší inkasovaný gól. Boli sme celkovo slabým mužstvom, hlavne smerom dopredu. Liga je ešte dlhá, i keď sme poslední, nemôžeme skladať zbrane po tomto zápase.“

Peter Mazan, autor druhého gólu Dukly: „Je to zásluha celého mužstva. Bol to ťažký zápas. Vyhrávali sme 1:0, no súper po prestávke vyrovnal, keď sme sa mu márne snažili odskočiť. Ukázal sa však charakter tímu. Dali sme na 2:1 a dôležitý bol tretí gól, ktorý nás upokojil. Potom sme sa sústredili na obranu a uhrali sme to do úspešného konca. Som rád, že sa mi darí a mám po vyliečení zranenia takúto formu. Je to však zásluha kondičného trénera, ktorý so mnou pracuje individuálne. Som rád, že mi to tam padá.“

David Střihavka, autor tretieho gólu Dukly a prihrávky na druhý gól: „Som rád, že sme získali veľmi dôležité tri body, pretože ak by sme remizovali alebo prehrali, tak sezóny by sa mohla vyvíjať veľmi špatne. Toto víťazstvo by nás mohlo nakopnúť po nevydarenom zápase v Trnave. Konečne sme hrali dobrý futbal, kolmo, vytvárali si šance, lietali tam centre do vápna, vzadu to bolo taktiež perfektné, i keď sme inkasovali vlastný gól. Dobre sa mi hralo aj so Šovčíkom v útoku, pôsobil pri mne veľmi dobre, rozumeli sme si a chceme na to nadviazať. Keď prišiel Dolný, prihral mi na gól, som však hlavne rád, že sme hrali kolmo dopredu, pretože defenzíva Ružomberka bola pomerne dosť vysoko, takže toto platilo a preto sme si vytvorili veľa šancí. Hlavy boli čisté potom, čo sa situácia s peniazmi vyriešila, to čo sa stalo sa stalo, no napokon to pomohlo všetkým. Rozmýšľali sme pozitívne a išli sme iba za troma bodmi.“

Norbert Hrnčár, tréner Dukly: „Zohrali sme výborný zápas s množstvom šancí. Preto je po zápase v našej šatni radosť. Uspokojil ma hlavne Šovčík v útoku. Chlapci podali dobrý výkon a osobne ma prekvapila suverenita mojich hráčov.“

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: „Vývoj zápasu ovplyvnili v prvom polčase tri momenty. Rýchly gól domácich v druhej minúte a dve zranenia, keď som musel striedať až dvoch hráčov. Utrpela tým celá organizácia našej hry a v druhom polčase utrpela aj naša defenzíva. Horko-ťažko sme síce vyrovnali na 1:1, ale Dukla bola jasne lepšia a zaslúžene vyhrala.“

Autor: Jozef Balko, Foto: Zdroj archív + SITA