Na ostravskej Zlatej tretre štartoval jamajský aj slovenský Bolt

0 /

Na utorkovom svetovom atletickom mítingu Zlatá tretra 2015 v Ostrave bol nepochybne hviezdou číslo 1 fenomenálny jamajský šprintér Usain Bolt, šesťnásobný olympijský víťaz a osemnásobný majster sveta. Kým Usain štartoval na dvojstovke, slovenský Bolt, ako nazývajú bystrického veterána Vladimíra Výbošťoka, si vybral klasickú stovku.

Jamajčan Bolt  rozohrial ostravský štadión

„Som v dobrej kondícií, veľa som na sebe s trénerom popracoval. Zlatou tretrou začínam svoju medzinárodnú sezónu a verím, že bude úspešná. Myslím pritom najmä na majstrovstvá sveta v Pekingu,“

povedal Bolt pred štartom v Ostrave.

Navzdory najpomalšej  štartovnej reakcii Usain Bolt o 22 stotín sekundy  porazil druhého Američana Younga a o 49 stotín tretieho Gréka Tsákonasa. Hoci  svojím časom 20,13 sek. sa Bolt zaradil „až“ na štvrté miesto tohtoročných svetových tabuliek, rozohrial a roztlieskal okolo 20.000 divákov v hľadisku.  Keď sa obliekol do teplákov, aby sa chránil pred studeným ostravským dažďom, vyrazil na víťazné koliečko, zároveň  darovať radosť a podpisy vďačným fanúšikom

Na stovke zvíťazil Boltov krajan Asafa Powell časom 10,04 sek. Pred Američanom Yongom (10,13) a Britom Killym (10,31).

Slovenský Bolt štartoval prvý raz po polročnej prestávke v tréningu

V šprinte veteránov na 100 metrov štartoval predchádzajúci niekoľkonásobný víťaz Zlatej tretry medzi veteránmi Vladimír Výbošťok z Banskej Bystrice, držiteľ svetových rekordov v kategórii nad 65 rokov na 100 a 60 metrov. 68-ročný „slovenský Bolt“ na mokrej dráhe v chladom daždivom počasí napokon dobehol na celkovom štvrtom mieste časom 14,06 sek. Keď od bronzového stupienka ho delila jediná stotina sekundy.

„Bol to môj prvý štart po polročnom výpadku z tréningu zavinenom dvojnásobnou operáciou kolena a následnou rehabilitáciou. V podstate som ešte nezačal naplno trénovať, ale ako niekoľkonásobný víťaz veteránskej stovky som nemohol odmietnuť pozvanie skvelých ostravských organizátorov Zlatej tretry,“

uviedol Výbošťok pre náš portál.

Aj keď výsledný čas nebol z jeho najrýchlejších, po dobehnutí do cieľa bol Vlado šťastný, že hoci s minimálnym tréningom mohol bežať naplno a operované koleno vydržalo.

„Je úžasné štartovať pred plným hľadiskom tohto štadióna. Teraz sa doma v Banskej Bystrici  konečne pustím do plného tréningu, aby som sa pripravil na vrchol letnej sezóny – atletické majstrovstvá sveta veteránov v Lyone 4.-6. augusta 2015. Dúfam len, že mi vydrží zdravie,“

dodal Vladimír Výbošťok z VŠČ Dukla Banská Bystrica.

Aj keď sa s Usainom Boltom v Ostrave osobne nestretol, mohol ho sledovať na dvojstovkovej trati, rovnako ako Powella na stovke. Keď sa potom Výbošťok dozvedel, že Bolt vyhral napriek najpomalšej štartovnej reakcii v blokoch, s úsmevom  poznamenal:

„Tak v tomto som aj vo svojich rokoch rýchlejší, ale Usain to všetko doženie svojím fantastickým šprintom na dráhe a svojim súperom ukáže chrbát.“

Na Zlatej tretre sa darilo aj kladivárom z banskobystrickej Dukly. Martina Hrašnová výkonom 74,16 m obsadila 3. miesto (Nikola Lomnická skončila hodom 63,90 m na 10. priečke) , medzi mužmi bol  Marcel Lomnický piaty výkonom 76,16 metra.

Autor: (tom), Foto: redakčné a zahraničné agentúry