Mladí plavci z UMB získali 10 majstrovských medailí a Siklenka titul

0 /

Letná časť plaveckej sezóny vyvrcholila na národných šampionátoch Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. Na štyroch frontoch sa postupne predstavilo aj 18 mládežníkov z UMB Banská Bystrica. Najmladší žiaci súťažili v Spišskej Novej Vsi, mladší žiaci lovili medaily v Košiciach, starší v Štúrove a juniori spolu so seniormi o svoje majstrovské tituly súťažili v Bratislave.

Mládežníci z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica vybojovali v silnej konkurencii najlepších plavcov z celého Slovenska celkovo 1 majstrovský titul, 5 strieborných a 4 bronzové medaily.

V osem dráhovom 25m bazéne v Spišskej Novej Vsi sa predstavilo 227 najmladších žiakov zo 43 plaveckých oddielov a klubov z celého Slovenska. Banskobystrické farby na šampionáte hájila dvojica dievčat (väčšia účasť by bola pre klub finančne náročná). V kategórii 10-ročných Lucia HOVORKOVÁ v disciplíne 100 m motýlik získala bronzovú medailu (obhajovala zlato z minuloročného zimného šampionátu). V disciplíne 100 m polohové preteky obsadila nepopulárne 4.miesto hneď za stupňami víťazov. Aj jej ďalších päť umiestnení v prvej desiatke na 5., dvoch 6.miestach, 8. a 9. mieste sú však výbornými výsledkami. Aj Emma BITALOVÁ príkladne bojovala a jej dve 7.miesta v znakových disciplínach ako aj ďalšie dve priečky v prvej desiatke sú skvelé.

Mladší žiaci sa predstavili v 50 m krytom bazéne v Košiciach. V konkurencii 233 pretekárov zo 43 oddielov sa predstavilo desať plavcov spod Urpína. V kategórii 12-ročných si najlepšie počínal Andrej SIKLENKA (zverenec trénerky Jany Glorikovej), ktorý zaznamenal v poslednom období veľký výkonnostný progres. Systematická práca v tomto ambicióznom plaveckom klube od prípravky cez ďalšie výkonnostné družstvá mu v disciplíne 200 m prsia priniesla jeho zaslúžený premiérový majstrovský titul. Jeho medailový výlov v bazéne pokračoval aj v ďalších disciplínach. Za zlatom zaostal len tesne a 5 krát sa postavil na strieborný stupienok (v disciplínach 100 m prsia, 100 a 200 m motýlik, 200 a 400 m polohové preteky). V tejto vekovej kategórii Leo PETRIGAČ skončil hneď za stupňami víťazov v disciplíne 200 m znak na 4. mieste a na polovičnej vzdialenosti na 6 priečke. Výborne si počínal aj Peter PERAŠÍN, keď v prvej desiatke figuroval až 5 krát (najlepšie na 5. mieste v disciplíne 200 m voľný spôsob). Katarína KORTÁNOVÁ taktiež zaplávala výborne a jej dve 6. miesta na 200 m znak a 400 m voľný spôsob majú svoju hodnotu. Aj Filip KUČERA figuroval v prvej desiatke najlepších, avšak jeho výkony boli ovplyvnené prichádzajúcou chorobou. Svojich súperov veľkou bojovnosťou prekvapili chlapčenské štafety na 4 x 100 m voľný spôsob a 4 x 100 m polohové preteky (SIKLENKA, PETRIGAČ, KUČERA, PERAŠÍN), keď výbornými finišmi to dotiahli prekvapujúco až na bronzové stupienky. Mix štafete dievčat a chlapcov na 4 x 100 m polohové preteky (KORTÁNOVÁ, VOLOŠINOVÁ, SIKLENKA, PERAŠÍN) sa ušla „len zemiaková“ medaila za 4. miesto. Dievčenská kraulová štafeta (MOJŽIŠOVÁ, ŽILÍKOVÁ, SÚLOVCOVÁ, KORTÁNOVÁ) obsadila 7. miesto a polohovej štafete (KORTÁNOVÁ, VOLOŠINOVÁ, MOJŽIŠOVÁ, SÚLOVCOVÁ) patrilo celkove 8. miesto.

Aj kategória 11-ročných bola pre Banskobystričanov medailová. Alexandra SÚLOVCOVÁ zúročila svoju tréningovú snahu výbornou bronzovou medailou na 800 m voľný spôsob. V disciplínach 200 a 400 m voľný spôsob získala zverenkyňa trénera Milana Záborského nepopulárne 4. miesta hneď za stupňami víťazov vo svojich najlepších osobných výkonoch. Okrem toho skončila ešte dva razy v prvej desiatke podobne ako aj Lucia VOLOŠINOVÁ. V tejto kategórii si svoje najlepšie osobné výkony vytvorili aj Zuzana MOJŽIŠOVÁ, Paula KAMOĎOVÁ a Ema ŽILÍKOVÁ.

Pri 50 metrovom otvorenom bazéne rekreačného komplexu termálneho kúpaliska VADAŠ v Štúrove si rozložilo svoje ´stany´ dovedna 213 starších žiakov zo 47 slovenských plaveckých oddielov a klubov. Banskobystrická štafeta chlapcov na 4 x 100 m voľný spôsob (BARTO, MATUŠOV, POLIAČIK, ADAMOV) obsadila solídne 6. miesto. Z jednotlivcov si z pätice plavcov UMB najlepšie počínal Marek POLIAČIK v kategórii 13-ročných, keď v kraulovom maratóne na 1500 m obsadil 8. miesto. Zlepšenia svojich najlepších osobných výkonov BARTA, POLIAČIKA, MATUŠOVA, ADAMOVA, POTANČOKOVEJ stačili na umiestnenia „len“ v druhej desiatke.

Medzi 259 juniormi a seniormi zo 45 klubov sa predstavil v 50 m krytom bazéne na Pasienkoch v Bratislave aj mladší junior Michal MESÁROŠ, ktorý zaznamenal vo všetkých svojich štartoch zlepšenia najlepších výkonov (najlepšie sa umiestnil na 12. mieste na 400 m voľný spôsob).

Dosiahnutými medailovými výsledkami, dobrou pripravenosťou a výraznými zlepšovaniami osobných maxím pretekárov sa v tomto univerzitnom banskobystrickom klube potvrdzuje systematická práca s mládežou pod taktovkou trénerov Milana Záborského, Jany Glorikovej a Janky Potančokovej. Výkony našich mladých plavcov sú výbornou propagáciou mesta Banská Bystrica, ktoré sa uchádza o titul „Európske mesto športu pre rok 2017“.

Autor: (mz, jb), Foto: PO UMB BB