FOTO, VIDEO: Majster pod Urpínom vyhral, i keď Handzuš skóroval + HLASY

0 /

Barani sa v utorok predstavili v domácom prostredí v 32. kole extraligy už s posilou hviezdneho mena Michalom Handzušom, ktorý v pozícii centra štvrtého útoku dostával dostatok priestoru na ľade. Hral v oslabeniach i v presilovkách proti majstrovi z Košíc a skóroval, žiaľ iba na konečných 2:3.

Úvod mali lepší hostia, už v prvých sekundách zamestnal nášho gólmana Wiikmana Rachúnek a neskôr aj Bartoš. Potom sme sa museli brániť v oslabení, ale súper si v početnej výhode šancu nevytvoril. Do nej sa dostal až po jej skončení Sojčík, no aj on stroskotal na bystrickom brankárovi. Presilovku sme si následne zahrali aj my, ale taktiež nebola produktívna. Najväčšiu príležitosť mali Košice v deviatej minúte, po chybe Bira sa ocitol pred Wiikmanom Lapšanský, no puk neposlal medzi žrde. O dve minúty neskôr po našej rýchlej akcii sa ocitol na ľavej strane voľný Kafka, no ani on neuspel z asi dvoch metrov pred gólmanom Melicherčíkom. V 15. minúte mohol otvoriť skóre hosťujúci Bicek, pekne sa preštrikoval po ľavej strane cez našu obranu až pred bránku, no zblízka si vylámal zuby na Wiikmanovi. To čo sa nepodarilo majstrovi z východu, vyšlo nám. V 16. minúte vystrelil od modrej Biro a puk sa od korčule Libora Hudáčka odrazil priamo medzi košické žrde. Prvú tretinu sme teda vyhrali 1:0.

Druhú sme však nehrali dobre. Aktívnejší boli hostia, ktorí mohli vyrovnať z príležitostí Bartánusa a Sojčíka. Podarilo sa to však až Bicekovi v 26. minúte po prihrávke Češíka, keď puk išiel k strelcovi Košíc od korčule čiarového rozhodcu a ten sám pred Wiikmanom nezaváhal – 1:1. Barani prepli trošku na vyššie obrátky, z čoho mohol ťažiť hlavne Hudáček, avšak neuspel pri ľavej žrdi bekhendom. Prišiel trest, keď o minútu na to hákoval Jaborník v úniku Bartánusa a ten následné trestné strieľanie premenil – puk posielal pomedzi betóny nášho gólmana – 1:2. A mohlo byť aj 1:3 ak by v polovici zápasu Bartoš premenil šancu, keď sa trestuhodne dostal až pred Wiikmana. Potom sa mohol presadiť Handzuš, vybojoval buly a dostal sa pred Melicherčíka, no lietajúci puk pred ním netrafil. Na opačnej strane sa ocitol v brejku Rachúnek, ale brankár ´baranov´ opäť preukázal svoje schopnosti. Vyrovnať mohol v 38. minúte Preisinger pri ľavej žrdi, ale zakončil laxne.

Tretiu tretinu sme začali presilovkou, ktorú sme dohrávali ešte z konca druhej časti hry, ale nič sme v nej nevymysleli. Viac sme sa však tlačili dopredu, no výsledkom bola iba strela Kytnára z ľavého kruhu priamo do lapačky gólmana Košíc. Ten podržal tím aj pri strelách White a Matouška a vyplatilo sa, pretože o pár sekúnd Jánošík vysunul Lapšanského, ktorý prešiel po pravej strane a krásne zavesil puk ponad rameno Wiikmana – 1:3. Následne na to sme dvakrát faulovali, konkrétne Cohen s Handzušom a hrali sme 108 sekúnd v oslabení o dvoch hráčov. Počas neho sme nevyužili prečíslenie, White zakončoval do betónov Melicherčíka a Košičania mierili Jenčíkom do žŕdky. Bystričania sa tlačili v pätici do útoku, mali územnú prevahu, ale nevytvárali si šance. Tú mal v 53. minúte Hinďoš, ale aj Wiikman má svoje kvality. Tentoraz sme jeho nevyužitú príležitosť potrestali, keď o minútu neskôr strieľal od modrej Nicastro a Michal Handzuš nielenže clonil Melicherčíkovi, ale aj puk dobre tečoval – 2:3. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke v 57. minúte po chybe hostí Kytnár, bol sám pred Melicherčíkom, no netrafil. Po ňom sa mohli tešiť White a Bambúch, ale ani oni nevedeli prekonať košického ´čarodeja´ medzi žrďami. Riadny hrací čas sa krátil a to bolo kľúčové, pretože pokým Rachúnek neuspel v prieniku, tak ani Handzuš ďalším tečom nedal tretí bystrický gól a nevyšla nám ani pol minútová hra bez brankára.

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:3  (1:0, 0:2, 1:1)
Góly: 16. Hudáček (Biro, M. Hudec), 54. Handzuš (Nicastro, M. Hudec) – 26. Bicek (Češík, Cebák), 29. Bartánus z tr. strieľania, 45. Lapšanský (Jánošík). Rozhodovali: Jonák, D. Konc – Holienka, Stanzel. Vylúčení na 2.min: 4:4. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2426

HC’05: Wiikman – Nicastro, Cuník, Cohen, Biro, Jaborník, Bambúch – M. Hudec, White, Hudáček – Kafka, Preisinger, Jaborník – Kadura, Kytnár, Kudrna – Róth, Handzuš, Matoušek

HC Košice: Melicherčík – Cebák, Štrbák, Jánošík, Phillipp, Drgoň, Macejko – Lapšanský, Hrnka, Rachúnek – Hinďoš, P. Bartoš, Jenčík – Bicek, Češík, Bartánus – Suja, Mat. Chovan, Sojčík

Richard Zedník, asistent trénera HC 05: „Bol to ťažký zápas, taký play-off. Začali sme dobre, vyhrávali 1:0 ale akoby sme sa uspokojili s tým a poľavili. Košice hrali veľmi dobre, zatienili nás v pohybe, v súbojoch. Tento zápas nám nesadol. Súper bol o gól lepší a zaslúžil si víťazstvo. Ťažko sa nám prechádzalo cez stredné pásmo. Škoda, že to nebol víťazný zápas pre Michala Handzuša, hoci podľa mňa na prvý zápas to bolo z jeho strany na ľade pomerne dobré a určite to bude ešte lepšie.“

Anton Tomko, tréner Košíc: „Nastúpili sme s dobrým pohybom. Inkasovali sme síce nešťastne od korčule, no vytvorili sme si predtým tri gólové šance. Nezložilo nás nepriaznivý stav a v druhej tretine sme sa zlepšili. Pridali dva góly a tretí v tretej tretine nás upokojil. Dostali sme v závere ešte kontakt, ale až na jednu chybu v posledných minútach sme Bystricu nepúšťali do vyložených šancí. Zaslúžene sme vyhrali. Vedeli sme, aké sú prednosti Handzuša, vedel a stále vie sa zorientovať v tom svojom priestore, no nejaká špeciálna príprava na neho nebola.“

Michal Handzuš, strelec nášho gólu: „Nehral som dobre, čo som očakával a nie je to prekvapenie. Kondícia ešte nie je na ideálnej úrovni. Čakal som, že to nebude ružové, no mrzí ma hlavne prehra kvôli divákom, ktorí prišli vo veľkom počte. Chcel som začať v štvrtej päťke a postupne sa do toho dostať. Ku koncu urobili tréneri rozhodnutia a posielali ma viac na ľad, bolo to iba na nich. Dal som gól, ale išlo o prakticky jedinú moju šancu. Korčuliarsky som vynechával. Košičania boli lepší, o gól zaslúžene vyhrali. Krošček na Bartoša pramenil z frustrácie, po zápase som sa mu ospravedlnil.“

Adam Lapšanský, autor víťazného gólu Košíc: „Išli som do toho z plných síl, na sto percent a nič sme nepodcenili. Bojovali sme a podali super výkon. Snažili sme sa o nátlakovú hru. Bystričania nám síce strelili šťastný gól, no my sme výkon vystupňovali až do konca. Môj gól pramenil z výbornej prihrávky, v prekorčuľovaní beka a strely tam, kam som chcel, čiže pod veko.“

Autor: Jozef Balko, Foto: Mirka Chabadová