0 /

Banskobystrickí hokejisti v 42. kole hokejovej Tipsport ligy nedokázali doma zdolať Jegesmedvék Miškovec. V riadnom hracom čase sa zrodila remíza 2:2 a napokon sa rozhodovalo v samostatných nájazdoch. V nich bol úspešnejší súper, ktorý nám na našom ľade pripravil tretiu prehru v sezóne a zastavil šesťzápasovú víťaznú sériu. Stále však platí, že hokejisti spod Urpína vždy doma bodujú. Spomínané tri prehry sa totiž zrodili taktiež po remízach v troch tretinách.

Úvod duelu vyšiel našim hráčom. Do vedenia išli už v 49 sekunde, keď si nakorčuľoval do ľavého kruhu Marek Bartánus a dobre vystrelil po ľade k vzdialenejšej žrdi – 1:0. Barani mali jasnú prevahu a mohli vyhrávať i vyšším rozdielom. Nevyužili však 55 sekundovú presilovku piatich proti trom, v ktorej to skúšali slušnými pokusmi Asselin a Faille. Už v plnom počte mohol skórovať zblízka Kabáč, no nestalo sa tak a o niekoľko minút tak prišiel trest. Hosťom vyšiel protiútok dvoch na jedného, Vas prihral Kulmalovi a hoci tomuto hráčovi nesadol dobre puk na hokejku, prekonal Williamsa – 1:1. Maďarský celok teda využil jedinú príležitosť v tejto časti hry na dosiahnutie gólu. My sme do prestávky mali ešte dve šance. Sýkora mieril do žŕdky a v nájazde zakončoval Higgs už z uhla, takže Adorján mal ľahšiu prácu.

Na začiatku druhej tretiny dohrával Miškovec presilovku a v nej poriadne hrozil. Pance a Milam preverili nášho gólmana a ten sa musel mať na pozore už aj pri plnom počte síl na ľade pred Kulmalom. Súper bol aktívnejší, my sme ožili až v 27. minúte. Asselin sa ocitol v dobrej možnosti, no zblízka neuspel. Zaujal aj Sýkora, dobre sa natlačil pred bránku, ale puk do nej nedostal. Tvrdou strelou to potom skúšal Ďatelinka, Adorján predviedol kvalitný zákrok a nenechal sa zaskočiť ani zle odrazeným pukom od mantinelu, keď sa k nemu dostal v oslabení Faille, vystihol mu totiž zámer s kľučkou. Stav sa napokon menil v 38. minúte. Hrali sme presilovku a počas nej sa dostal k vyrazenému puku pred bránkoviskom Eric Selleck, spracoval si ho a zasunul medzi žrde – 2:1. Následne nevyužil sólový únik náš Gabor. Škoda tak menšej nekoncentrovanosti ´baranov´ v závere tohto dejstva, pretože strela Harrisona z pravého kruhu 62 sekúnd pred prestávkou bola presná a znamenala vyrovnanie na 2:2.

Tretiu tretinu začali Bystričania aktívne, slušné možnosti mali zblízka Gabor a Róth po predchádzajúcej strele Ďatelinku, no neuspeli. Dobre sme potom ustáli presilovku súpera a po nej sme dostali pre zmenu my početnú výhodu, dokonca až dve v rade, pričom jedenásť sekúnd sme hrali v piatich proti trom. Tlak sme však nezúročili do vedúceho gólu. Hostia hrozili z protiútokov a mali dve šance. V prvej neprekonal Williamsa Pance a v druhej Loiseau. Prevaha našich hokejistov sa stupňovala najmä v samom závere, ale po koncovkách Sellecka a Asselina zostal stav nemenný 2:2.

Išlo sa teda do predĺženia, v ktorom mal navrch Miškovec. Vas pálil do žŕdky a v poslednej sekunde nadstaveného času nedal gól pred našim brankárom z čista jasna ani Magosi. Rozuzlenie tak priniesli až samostatné nájazdy. V piatich pokusoch sa trafili náš Faille a hosťujúci Kulmala. Išlo sa teda do šiestej série, v ktorej už Faille nebol úspešný, na opačnej strane Vas áno a postaral sa tak o zisk dvoch bodov pre svoj tím – 2:3.

HC’05 iClinic B. Bystrica – DVTK Jegesmedvék Miškovec 2:3 po samostatných nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 1. Bartánus (Marshall, Higgs), 38. Selleck (Faille, Marshall) – 15. Kulmala (Vas, Szirányi), 39. Harrison (Láda, Magosi), 65. rozh. nájazd Vas. Rozhodovali: Lokšík, Fridrich – Vyšný, Výleta, vylúčení na 2 min: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2572.

HC’05 iClinic: Williams – Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, Faille, Selleck – J. Sýkora, Higgs, Bartánus – Róth, Koper, Gabor – T. Török, Giertl, Kabáč

DVTK Jegesmedvék: Adorján – Kiss, Crawford, Szirányi, Láda, Milam, Göz, T. Slovák – Magosi, Loiseau, Harrison – Pance, Vas, Kulmala – Miskolcsi, Galanisz, Somogyi

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme prevahu v streľbe, vyhrali sme v tomto ukazovateli jasne 39:19, no tento pomer nám nepomohol k zisku dvoch či troch bodov. Súper hral predchádzajúce dva mesiace veľmi dobre, dnes to potvrdil umnou hrou. My sme rýchlo strelili gól, no nepridali sme ďalší, a to bola chyba. Hrali sme však dostatočne dobre na to, aby sme mali všetky tri body. Trošku nám chýbala presnosť v zakončení, no s tým ťažko niečo urobíme. Budeme sa snažiť, aby sme nazbierali energiu a opäť vyhrávali, aj keď máme niekoľko zranených hráčov.“

Glen Hanlon, tréner Miškovca: „Domáci hrali výborne pri presilovkách i oslabeniach, aj brankár Banskej Bystrice chytal dobre, no rovnako aj náš. Dokázali sme i preto remizovať. Veril som, že samostatné nájazdy dobre dopadnú a Vas rozhodne. Ukázali sme dnes veľmi pracovitý, bojovný výkon. Takto chceme hrať v každom zápase a zbierať čo najviac bodov.“

Marek Bartánus, nás strelec otváracieho gólu: „Vedeli sme, že tento duel bude ťažký, keďže Miškovec hral v posledných zápasoch veľmi dobre. Pripravovali sme sa teda naň, boli sme lepší v tomto stretnutí, ale odklonilo sa od nás šťastie. Určite sme si zaslúžili vyhrať. Hostia však využili všetky príležitosti a na konci zápasu boli tým pádom šťastnejší. Ja som zápas mohol rozhodnúť v nájazdoch, no na neupravenom ľade sa kľučka neoplatí, to je katastrofa ak sa pre ňu rozhodnete. Treba len prísť a riadne vystreliť a modliť sa, že to tam padne. Ak zamiešate puk, tak zastane na neupravenom ľade pri nájazdoch, sami ste to videli. Sú to však výhovorky, aj súper mal rovnaké podmienky. Musíme sa s tým do budúcna lepšie vysporiadať. Celý zápas nás teraz mrzí, boli sme totiž väčšinu času v tretine súpera, mali sme prevahu, viac šancí, ale bohužiaľ sme ich nedokázali zužitkovať.“

Eric Selleck, autor nášho druhého gólu: „Nevyužili sme nejaké šance, takže prehra nás veľmi mrzí. Musíme sa vrátiť späť na správnu cestu. Je mrzuté prehrať s tímom, ktorý je pod nami v tabuľke. Musíme však ďalej makať ako tím. Dáme si krátky odpočinok a ideme na ďalší zápas s hlavami hore. Proti Miškovcu sa hrá ťažko, prezentuje sa dobrým defenzívnym hokejom. Ja som dnes strelil jeden gól v presilovke, ale nanešťastie to nestačilo.“

Ján Sýkora, navrátilec po zranení do bystrickej zostavy: „Vždy je ťažké po dlhšej pauze nastúpiť, no myslím si, že som zahral v rámci svojich možností dobre. Prehrali sme žiaľ, nedali sme góly, nepremieňali šance, sám som trafil žŕdku bekhendom. Šťastie dnes stálo na strane súpera. Bol to zápas, v ktorom sme boli herne lepší, mali sme viac puk na hokejkách, no sú aj takéto stretnutia, že dostanete góly z pár príležitostí súpera a nevyhráte. Miškovec mal až v predĺžení navrch, no tam sa už hrá tak trochu vabank. Ja som v samostatnom nájazde chcel pod vyrážačku vystreliť, no puk sa mi postavil na ľade, zabalancoval, tak som si ho chcel hodiť na bekhend, no trochu mi ušiel dopredu. Pri tých nájazdoch sa na neupravenom ľade ťažko niečo vymyslí. Viacerým puk skákal. Mala by prejsť pred nájazdmi aspoň rolba na sucho. Dúfam, že sa takáto možnosť pred play-off zavedie.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová + Marek Rakovský