1 /

Pod zamračenou oblohou hromadne odštartoval v nedeľu o 9:00 hod. Banskobystrický maratón a Rotary polmaratón vrátane štafiet. Na Námestie SNP prišlo 1.321 pretekárov z 12 krajín.

Napriek tomu, že počas pretekov iba na chvíľku vykuklo spoza oblakov slnko a pred príchodom maratóncov do cieľa začalo aj trochu poprchávať, trať lemovali stovky divákov a povzbudzovali pretekárov. Najrušnejšie bolo pri predávkach štafiet a samozrejme na Námestí SNP. Bojovalo sa až po cieľovú pásku v každej kategórii, ale v športovom meste pod Urpínom v nedeľu vládla skvelá atmosféra.

Medzi polmaratóncami bol aj primátor mesta Ján Nosko, ktorý na trati v dĺžke 21.097 m napokon dobehol v čase 2:16:29 hod. a prekonal svoj minuloročný čas. V cieli povedal:

„Toto nebolo o čase, ale vzhľadom na prípravu o prekonaní samého seba, čo sa mi podarilo.“

Na trati sme videli i viacero poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí súťažili v štafetovom behu štvorčlenných na polmaratónskej trati. Najlepšie sa darilo dvojici Igor KašperDaniel Karas v tíme EUROPAGATE, ktorí dobehli do cieľa na 39.mieste v čase 1:42:10 hod. Čerstvý majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth bežal v tíme CHODCI, ktorí obsadili druhé miesto v čase 1:13:41 hod.

Maratón mužov vyhral Keňan . Joel Maina MWANGI v čase 2:29:30 hod. pred Ukrajincami Viktorom Starodubtsevom a Anatoliyom Mallym. Medzi ženami bola najrýchlejšia Rumunka Daniella Elena CIRLAN časom 2:52:52 hod. pred Ukrajinkou Nataliiou Malaia a Slovenkou Mahulienou Kruištanovou.

Banskobystrická trať bola náročná. Potvrdil to aj víťazný Keňan Mwangi, ktorý moderátorovi pretekov Adamovi Lehockému povedal:

„Nie som zvyknutý na takéto prevýšenie, bolo to ťažké sa s tým vyrovnať. Ale boli to dobré preteky.“

Kým na maratónskej trati sa bežcom nepodarilo prekonať traťový rekord Banskobystrického maratónu, na polmaratóne sa to podarilo v myužskej aj ženskej kategórii. . Medzi mužmi dominovali Keňania Henry Kemboi a  James Emuria pred Slovákom Tiborom Sahajdom. V ženskom  polmaratóne bola najrýchlejšia Keňanka Gladys Kipkuru Biwott pred krajankou Agnes Chebet a Slovenkou Katarínou Lovrantovou.

Popri Banskobystrickom maratóne prebiehali aj Majstrovstvá Slovenska zamestnancov rezortu obrany v polmaratóne a tiež unikátne Majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso pre pretekárov bežiacich bez obuvi.

Každý, kto prijal osobnú výzvu a prebehne cieľom v ľubovoľnej z disciplín, bol zaradený do žrebovania o priehrštie hodnotných cien od partnerov podujatia. Pre jedného šťastlivca spomedzi tých, ktorí absolvovali trať z ktorejkoľvek individuálnej disciplíne, bola pripravená špeciálna cena – osobný automobil.

Výsledky maratón muži (42.195 m):

1.MWANGI Joel Maina  (Benedek Team KEN) 2:29:30 hod., 2.  STARODUBTSEV Viktor (JM Demolex Bardejov UKR) +0:16 min., 3. MALYY Anatoliy (Goral  Maraton Ukraina UKR) +08:13 min., 4. KRAJČOVIČ Dušan (VŠC Dukla BB SVK) +16:16 min.

Maratón ženy:

1.CIRLAN Daniella Elena (Benedek Team ROM) 2:52:52 hod., MALAIA Nataliia (Goral  Maraton Ukraina UKR)+15:51 min., 3. KRIŠTANOVÁ Mahuliena (EUROBUS Košice SVK) +27:49 min., 4. GREXOVÁ Diana (OÚ Horná Lehota SVK) +52:55 min.

Polmaratón muži (21.097 m):

1.KEMBOI Henry (Benedek Team KEN) 1:07:33 hod. , 2. EMURIA James (Benedek Team KEN) +0:02 min., 3. SAHAJDA Tibor (TJ Obal servis Košice SVK) + 4:27 min.,  4. PETROŠ Karel (MASLEN team CZE) +6:47 min.

Polmaratón ženy:

1. BIWOTT Gladys Kipkuru (Benedek-Team KEN) 1:18:37 hod., 2. CHEBET Agnes (Benedek Team KEN) +0:10 min.,  3. LOVRANTOVA Katarina Salomon Team SVK) +5:33 min., 4. KOVALANČÍKOVÁ Lucia (ŠK HADVEO BB SVK) +8:12 min.

Štafety

1.GO HARD OR GO HOME  1:12:41 hod., 2. CHODCI (s Matejom Tóthom) +1:00 min., 3. ATLETI BS – B.ŠTIAVNICA + 1:54 min. 4. NATAL + 3:59

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová