16 /

V novom letnom termíne a večernom čase odštartoval v sobotu 9. júna Banskobystrický maratón. Štart a cieľ bol na štadióne Štiavničky.

Účastníci sa registrovali priamo v obchodnom centre Europa SC, zázemie s veľkoplošným parkoviskom, plavárňou a športovou halou bolo na jednom mieste na Štiabvničkách. Celkom sa v jednotlivých kategóriách zúčastnilo tohto športového podujatia takmer dve tisícky účastníkov.

Novinkou Banskobystrického maratónu okrem klasického maratónu a polmaratónu boli aj disciplíny ako minimaratón na 4,2 km, 7 km na kolieskach, inline polmaratón, handbike a kolobežky. Zostali trojčlenné polmaratónske štafety na spolu s bosobežcami.

O 18:30 hod. štartovali maratónci a bežci Minimaratónu, o 19:30 hod. bol štart  polmaratóncov a štafetárov. Bežci prichádzali do cieľa na Štiavničkách v žiari reflektorov a za výdatnej pomoci dobrej hudby.

Bežalo sa na 7 – kilometrovom okruhu okolo Europy do Radvane a späť na širokej rovnej ceste bez väčších prevýšení. Centrálna funzóna bola na veľkom kruhovom objazde pred Europou, kde boli aj obrátky, občerstvovacia stanica a odovzdávka štafiet.

Víťazom sa stal Miroslav Ilavský a keďže v predchádzajúcich ročníkoch vždy zvíťazil kenský vytrvalec, zlomil pri ich neúčasti časom 2:41:38 africkú nadvládu. Pre Bystricoviny povedal:

„Trať bola lepšia než minulý rok. Páčilo sa mi, že v polovici pretekov som bol aj s polmaratóncami na trati, takže nebehal som vpredu sám. Prevýšenie bolo menšie, takže môžem byť s traťou iba spokojný. Dosiahnutý čas je môj štvrtý najrýchlejší, je to celkovo moje piate prvenstvo. Trošku som prekvapený, že tu nebol žiadny Keňan ani Ukrajinec, takže od štartu som bežal sám. Kontroloval som si iba tempo, aby ma nikto nepredbehol.“

Medzi ženami sa opäť objavila na piedestále Chorvátka Marija Vrajičová s výkonom 3:07:17, víťazka aj prvých troch ročníkov.

Preteky si užil aj olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý toto podujatie tradične podporil. Tentoraz aj priamou účasťou na minimaratóne časom 18:21 min. Pre TASR uviedol.

„Na rozdiel od Anastasie Kuzminovej som s deťmi nebežal. Nasťa to mala ťažšie, tlačila kočík s Olíviou, manžel Daniel zasa bežal s Jelisejom, preto som bol pred nimi o sekundu,“ zasmial sa. „Každý z účastníkov mohol oceniť vďačnú atmosféru, toto podujatie má jednoducho svoje čaro. Nie je to o veľkých výkonoch, organizátori sa na ne nezamerali, no zo svojho pohľadu mohol o tom svojom rozprávať každý účastník.“

Jeden z dvojice hlavných organizátorov Peter Fabok si pochvaľoval, ako podujatie plynulo až do neskorých nočných hodín:

„Počasie bolo pre nás milosrdné. Bežci si ho užili, pred nimi aj tí, čo štartovali v inline a na kolobežkách. účasť bola perfektná. Predtým sme sa mohli pochváliť číslom 1800, teraz máme nejaké drobné navyše, a to nerátam deti, pretože ich minimaratón bude v septembri. Priznám sa, mali sme aj obavy, napríklad z toho, ako budú fungovať koridory, ako dopadne systém fungovania okruhov, ale všetko sa zvládlo na jednotku. Trať bola široká, priepustná, všetci si mohli nájsť svoje tempo. Aj interaktívnosť zapôsobila, medzi samotnými bežcami i divákmi s neúnavným povzbudzovaním. Prvýkrát nezavítali kenskí bežci, aj preto sme boli zvedaví, ako sa ukážu domáci. Olympijskí víťazi Matej Tóth a Anastasia Kuzminová to zvládli na štvorkilometrovej trati výborné a určite ‚hobbíkov‘ povzbudili. Tento koncept naznačil, že bude mať dlhé trvanie. Zatiaľ nám všetko vyhovuje, aj keď z pohľadu nás organizátorov to bolo s dvoma veľkým centrami dosť náročné.“