1 /

Banskobystrickí hokejisti v 19. kole Tipsport ligy zdolali v repríze vlaňajšieho finále na domácom ľade Nitru 3:0 už aj s novicom v tíme Guillaumeom Asselinom, ktorý sa blysol dvomi asistenciami. Do zostavy sa vrátil aj náš kanonier Josh Brittain a hneď sa zapísal do streleckej listiny.

Nitrania pricestovali pod Urpín iba s tromi kompletnými formáciami a v prvej tretine nepredviedli oslnivý výkon. Barani išli do vedenia v tretej minúte, keď z pravej strany si nakorčuľoval pred mladého brankára Foltána Josh Brittain a prestrelil ho – 1:0. V presilovke mal po náprahu Gélinasa dobrú možnosť z dorážky Faille, ale skóre nemenil. V desiatej minúte bol nebezpečný teč Belluša, gólman hostí reflexívne zasiahol. Súper sa dostal do šance až v trinástej minúte, z medzikružia to skúšal šikovným bekhendom Mikúš. V ďalšej našej presilovke neupratal Bubela opustený puk pred odkrytou nitrianskou svätyňou. Mrzieť ho to až tak veľmi nemuselo, pretože už v hre piatich proti piatim  po zblokovanej strele Luntera uspel z asi dvoch metrov pohotový Patrik Lamper2:0. Tretí gól mal ešte na hokejke Asselin po peknej prihrávke Failleho, náš nový hráč však pred poloprázdnou bránkou neskóroval.

Stredné dejstvo začali Nitrania veľkou aktivitou. V oslabení unikol Blackwater, Lassila bol proti. Ten následne čelil viacerým nebezpečným pokusom súpera, najmä z hokejok Pauloviča a Mikúša, ktorý bol sám pred našim gólmanom. V 27. minúte vyšiel z trestnej lavice hosťujúci Rýgl a rútil sa sám na bránku, mieril do žŕdky! My sme potom nevyužili šiestu presilovku v rade, v nej mal príležitosť z kruhu voľný Asselin, Foltán dobre zasiahol a poradil si aj s koncovkou Češíka zblízka. Na konci druhej tretiny hrali prvú presilovku aj hráči spod Zobora, Paulovič, Kutálek a Luciani recept na Lassilu nenašli. A tak prišiel trest, už v pätici na ľade vyslal tvrdú strelu spomedzi kruhov Asselin a z následnej dorážky uspel Éric Faille3:0.

V tretej tretine mal najprv možnosť na zníženie skóre Paulovič, slušne vystrelil z kruhu, ale náš brankár nekapituloval. Bystričania mali veľkú prevahu na ľade, no nedokázali ju zúročiť do štvrtého zásahu, najbližšie k nemu bol Belluš. Hostia mohli korigovať stav v presilovke ak by Luciani na dvakrát pokoril Lassilu. Na opačnej strane výborne zakončoval z ľavej strany Gabor, puk sa dostal za Foltána, nie však za čiaru. Tento náš hráč bol aktívny aj v poslednej minúte duelu, skúšal poslať puk popri ľavej ruke gólmana Nitry, ten ju však vysunul a postaral sa tak o to, že tretie dejstvo skončilo napokon bez gólov.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Nitra 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 3. Brittain (Asselin, Gründling), 18. Lamper (M. Lunter, T. Surový), 39. Faille (Asselin, Brittain). Rozhodcovia: Kalina, Müllner – Jobbágy, Bogdaň. Vylúčení na 2.min: 3:7. Vyššie tresty: Belluš – Versteeg 10 min. osobné tresty za zhodenie rukavíc. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2511.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Gélinas, Mihálik, Gründling, J. Brejčík, A. Sedlák – Lamper, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Brittain – Belluš, Češík, Gabor

HK: Foltán – Rýgl, Mezei, Ordzovenský, Milan, Versteeg, Korím, Michal Pupák – Paulovič, Krištof, Kutálek – Rzavský, Blackwater, Mikúš – Luciani, J. Ručkay, Csányi – Šille

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme trošku slabší vstup do zápasu, no v podstate z prvého útoku sme strelili gól a upokojili sa. Potom sme pridali aj ďalší. Mrzí ma, že sme z viacerých príležitostí gól za zradného stavu 2:0 nepridali. Nepomohli nám presilovky, mali by sme ich premieňať, pretože Nitra neustále hrozila z brejkov, bola nebezpečná . Veľmi dôležitý bol tretí gól, ktorý nás na konci druhej tretiny upokojil. V tretej sme už súpera do väčšieho tlaku našou aktívnou hrou nepúšťali. Nitra hrozila iba z brejkov. Som rád, že ide prestávka, mali sme nahustený program, takže potrénujeme, oddýchneme si a pôjdeme ďalej. Je dobré vyhrať zápas pred prestávkou aby tej chute do roboty bolo viac. Čo sa týka návratu Brittaina do zostavy po zranení, teší ma, že jeho gól nás naštartoval, vnímam jeho výkon pozitívne. Nová posila Guillaume Asselin zapadol do kádra veľmi dobre, hral solídne. Výhoda je, že predtým hral, aktívne trénoval, nestál. Prišiel sem teraz pred reprezentačnou prestávkou, čo je tiež pozitívne, môže aspoň potrénovať, zladiť sa s mužstvom i s našou hrou.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Nepodali sme taký výkon ako v predchádzajúcich zápasoch, hoci začiatok sme mali slušný, avšak po náznakoch šancí sme inkasovali gól. Ten nás dostal do útlmu, viezol sa to s nami celý zápas, mali sme aj veľa oslabení. Banská Bystrica zaslúžene vyhrala. Takýto výkon, aký sme predviedli, či už po emočnej stránke alebo smerom dopredu nestačí na to, aby sme v Bystrici bodovali. Hrali sme na tri päťky, nič iné nám nezostávalo, keďže máme desať zranených hráčov. Akonáhle sa uzdravia, chceme hrať opäť na štyri päťky. Čo sa týka brankárov, verím, že aj oni sa čo najskôr uzdravia, i keď Foltán podal dnes dobrý výkon, viackrát nás podržal pri šanciach súpera.“

Josh Brittain, autor prvého a napokon víťazného gólu: „Po zranení som sa cítil dobre na ľade, hoci trošku unavene, ale z celkového hľadiska to bolo dobré. Dúfam, že to bude ďalšími zápasmi lepšie a lepšie. Od brankára až po posledného hráča sme hrali dobre a predviedli kvalitný výkon. V novozloženom útoku som si to užíval. Myslím si, že s Faillem a Asselinom zavládla dobrá chémia. Verím, že budeme pokračovať v takýchto výkonoch. Môj gól bol aj o šťastí. Som rád, že som ho dal. Nedúfal som, že tak dobre začnem. Hrali sme však tímovo a vyhrali zaslúžene.“

Patrik Lamper, autor nášho druhého gólu: „Hralo sa tvrdo, neustále korčuľovalo, ale dopadlo to so šťastným koncom pre nás. Ja som konečne strelil gól, padlo mi to tam, ale dobrú prácu pri tom odviedli moji spoluhráči, ja som už mal pred sebou len prázdnu bránku. Nastúpil som v jednom útoku s Máriom Lunterom, s ktorým som na ľade od žiackych čias, takže nebol problém sa presadiť, sme na seba navyknutí, hralo sa mi dobre. Zápas sme mali jasne pod kontrolou, vyvíjal sa v náš prospech. Teraz je predo mnou reprezentácia, určite ma pozvánka do národného mužstva potešila. Vynasnažím sa zo seba v národnom tíme vydať maximum. Bude to môj prvý zraz. Teším sa naň veľmi.“

Guillaume Asselin, nový náš hráč, dve asistencie v zápase: „Cítili som sa dobre, trošku unavene, ale celkovo to bolo fajn. Páčila si mi atmosféra, dobre sa mi hralo so spoluhráčmi v útoku, bola to pre mňa zábava na ľade, užil som si to. Podali sme tímový výkon, myslím si, že z našej strany to bol po kvalitatívnej stránke slušný, dobrý zápas. Je radosť hrať v takejto atmosfére, nemôžem sa už dočkať, kedy bude ďalší zápas. Čo sa týka môjho predchádzajúceho pôsobiska, nechcel som tam pokračovať, túžil som po novej výzve a pôsobenie v Banskej Bystrici u slovenského majstra vnímam ako novú príležitosť.“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice, čisté konto v zápase: „Podali sme dobrý výkon. Nerobili sme si zbytočne problémy, ovládli hlavne stredné pásmo a solídne zahrali v defenzívne. Moji spoluhráči mi uľahčili robotu. Nula je pekná vec, potešila ma, ale je to vďaka spoluhráčom, ktorí naozaj hrali dobre v defenzíve. Som šťastný za to.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová