V. LIGA
1 /

Cez víkend sa hralo aj prvé kolo v piatej futbalovej lige, v ktorej účinkujú piati zástupcovia z bystrického okresu. Oči našich priaznivcov sa upierali najmä na sobotňajšie derby Sásová – Podkonice, ktoré sa skončilo zmierlivo 3:3. Tu sa s hráčskou kariérou lúčil známy útočník Andrej Dubovický. V nedeľu už trénoval štvrtoligové Rakytovce. V tento deň hrali zápasy i ostatné naše tímy, no vyhral iba Jakub v Lovči. Selce neuspeli v Ladomerskej Vieske a Hrochoťania v Banskej Štiavnici.

Sásová hostila ambiciózneho nováčika z Podkoníc, ktorý v jedenástej minúte išiel do vedenia zásluhou Kostúrika. Ten bol totiž úplne voľný pred bránkou, takže využil center z ľavej strany a hlavičkoval presne – 0:1. Hral sa obojstranne útočný futbal a domáci v 25. minúte odpovedali. Parádny center Dobrotu z pravej strany zužitkoval pohotovou strelou pred bránkou Kapusta. Sásovčania hrozili najmä po spolupráci Stacha so Schmidtmayerom, na opačnej strane skúšal brankára Čavoja zväčša Kostúrik. V prvom polčase tlieskalo 450 divákov v Sásovej i Andrejovi Dubovickému, prezývanému ´Dubák´. V drese Podkoníc sa totiž lúčil s hráčskou kariérou, pričom práve v Sásovej strávil značný čas svojho futbalového života. Odteraz bude pôsobiť už len ako tréner a to v štvrtoligových Rakytovciach.

V druhom polčase pokračovali oba tímy v dobrej útočnej hre. Na gól si však rekordná návšteva v sásovskej aréne musela počkať do 74. minúty. Hostia predviedli parádnu akciu stredom ihriska a po peknej kombinácii sa v šestnástke nemýlil Kostúrik – 1:2. Nováčik potom išiel dokonca do dvojgólového vedenia. V 80. minúte predviedol individuálnu akciu Martin Sedliak, parádne vystrelil spoza veľkého vápna a mieril do šibenice – 1:3. Domáci následne zapli na ešte vyššie obrátky, Samson v šanci pálil do žrde, no z následného rohu sa dopustil faulu Podkoničan Tkáč, rozhodca teda nariadil penaltu, ktorú bezpečne premenil René Turčan – 2:3. Sásovčanom napokon vyšiel záverečný vabank. V nadstavenom čase sa tešili z vyrovnávajúceho gólu. Striedajúci Gibala z priameho kopu mieril presne k žrdi, gólman Gašperan len s námahou vyrazil loptu, tá smerovala pred Samsona, ktorý z dorážky zariadil pre domáci tím aspoň bod za remízu 3:3.

My sme po stretnutí dali ešte slovo Andrejovi Dubovickému, ktorý sa definitívne rozlúčil s aktívnou hráčskou kariérou: „Skončil som s hráčskou kariérou, je to už na sto percent. Treba nechať priestor mladším hráčom. Boli to zmiešané pocity, keď som schádzal z ihriska. Veď som práve v Sásovej strávil skoro celú svoju kariéru, mimo štyroch rokov v Badíne a jednej sezóny v Podkoniciach, s ktorými sa podaril historický postup do piatej ligy. Táto obec ešte nikdy nehrala takúto vyššiu súťaž. Mal som teda aj slzy na krajíčku, čo už, život ide ďalej. Teraz ma oslovil dlhoročný kamarát Marián Hric, s ktorým som zažil pekné futbalové chvíle, aby som trénoval Rakytovce. Túto obrovskú výzvu som napokon prijal. Chcem si zobrať príklady z dobrých trénerov, ktorí ma viedli. Dal som sa na trénerský boj, takže idem bojovať.“

ŠK Sásová – FK Podkonice 3:3 (1:1)

Góly: 25. Kapusta, 85. R. Turčan (z 11m), 90+ Samson – 11. a 74. Kostúrik, 80. M. Sedliak. Rozhodoval: Horný. ŽK: Badinský – M. Tkáč. Diváci: 450(!).

V nedeľu hrali ostatné naše tímy z bystrického okresu a potešil nás iba Jakub. Ten sa predstavil na ihrisku v Lovči a v prvom polčase ustál entuziazmus domáceho celku. Gól do prestávky nepadol, no po nej už áno. Postaral sa o to v 53. minúte novic v tíme hostí, kanonier Tomáš Klinec. Jeho zásluhou bolo 0:1 a tento výsledok zostal napokon v platnosti. Lovča sa síce snažila o vyrovnanie, ale vytúžený zásah sa nedostavil. Náš celok mohol poistiť vedenie z brejkov. Napriek tomu, že sa mu to nepodarilo, môže byť i tak spokojný s plným bodovým ziskom na úvod sezóny.

TJ Lovča – TJ ŠK Sokol Jakub 0:1 (0:0)

Gól: 53. Klinec. Rozhodoval: Jodas. ŽK: Žiak – R. Kútik. Diváci: 120.

Hrochoťania sa predstavili v Banskej Štiavnici, kde sa tamojší futbalový klub Sitno spojil s TJ Štiavnické Bane. Domáci teda mali svoju silu v hráčskom kádri a dokumentovali to i samotnou hrou. Do vedenia išli už v siedmej minúte po priamom kope Budinského. Tento stav zotrval do prestávky. Hostia sa snažili vyrovnať, pričom v 67. minúte im zahralo do karát vylúčenie hráča spod Sitna Pastiera. Ten sa porúčal z ihriska po druhej žltej karte. Presilovku však celok z bystrického okresu nedokázal využiť. Naopak inkasoval ďalšie góly. V 69. minúte zvýšil na 2:0 Chmelina a v 87. minúte pridal tretí gól Michalek. Naň síce ešte odpovedal minútu pred koncom riadneho hracieho času Škamla, znížil na 1:3, ale na vyrovnanie už Hrochoťania pomýšľať príliš nemohli a napokon prehrali.

FK Sitno B. Štiavnica / TJ Štiavnické Bane – ŠK Hrochoť 3:1 (1:0)

Góly: 7. Budinský, 69. Chmelina, 87. Michalek – 89. Škamla. Rozhodoval: Kelemen. ŽK: Pastier, Barák – Baitar, Sláva. ČK: 67. Pastier (po 2ŽK). Diváci: 100.

Selce cestovali do Ladomerskej Viesky a neodohrali tam dobrý zápas. Domáci položili základ víťazstva už v prvom polčase. V osemnástej minúte išli do vedenia Macejkom a po polhodine hry už viedli 2:0 zásluhou Gajdoša. Po zmene strán sa nášmu celku nepodarilo znížiť nepriaznivý stav. Naopak inkasoval ďalšie dva zásahy. V sedemdesiatej minúte sa o tretí gól Viesky postaral Henžel a na 4:0 uzavrel duel v 81. minúte Benča.

FK FILJO Ladomerská Vieska – ŠK Selce 4:0 (2:0)

Góly: 18. Macejko, 35. Gajdoš, 70. Henžel, 81. Benča. Rozhodoval: Gombala. ŽK: Macejko – Kľačan. Diváci: 110.

Zostávajúce výsledky: Bacúch – Krupina 6:0, Bzovík – D. Niva 1:0, Lieskovec – Prenčov 3:0.

Druhé kolo piatej ligy skupiny C je na programe v nedeľu 12. augusta. Hrá sa o 17.00 hodine. Doma sa predstavia Podkonice, ktoré privítajú Lieskovec, ďalej Jakub, ten hostí Bacúch, Hrochoťania sa stretnú s Prenčovom a Selce si zmerajú sily na svojom obecnom štadióne s nováčikom zo Bzovíka. Sásová pocestuje do Dobrej Nivy.

Autor: (job), Foto: (job) - zo zápasu Sásová - Podkonice