0 /

Basketbalisti ŠKP Banská Bystrica vyhrali v Nitre druhý extraligový zápas v tejto sezóne. Domáci do polčasu síce viedli, no po zmene strán sa prejavia o niečo väčšia kvalita na našej strane, keď Bystričania predovšetkým zvládli poslednú desaťminútovku a priklonilo sa na ich stranu aj povestné ´šťastíčko´.

Tréner Nitry v tomto zápase vsadil na rotáciu iba siedmich hráčov a nechýbalo veľa, aby to prinieslo úspech. Domáci Vido otáčal piatimi bodmi z 0:2 na 5:2 a neskôr sa tímy ešte párkrát vystriedali vo vedení. Kým basketbalisti spod Zobora hrali s jediným legionárom, my prakticky iba s jedným Slovákom, keďže máme v tíme maródku. V druhej štvrtine urobili Nitrania mini šnúru 8:0 a po koši Jánošíka viedli 31:24. V bystrickom tíme sa však rozstrieľal Munks (v I. polčase dal 20 bodov), ktorý otáčal na 35:38. Domáci mala tiež svojho top strelca a práve Justin Ward dvoma košmi stanovil polčasový stav na 39:38.

Po väčšinu tretej periódy viedli nitrianski basketbalisti. Spoza oblúka dvakrát trafil mladý Samek, pod košom sa presadzoval Ward a SPU vyhrávala 57:51. Z tribún znel potlesk. V posledných dvoch minútach tretej štvrtiny sme však vyrovnali stav, konkrétne Blagojevič dával na 57:57. V záverečnej časti sme sa v útoku mohli spoľahnúť na snipera Munksa, ktorý v rozhodujúcich chvíľach trafil dvakrát za tri body. Domáci mali viackrát smolu pri zakončení a tak práve Banská Bystrica vyhrala o štyri body. Najvýstižnejšie boli slová nášho Žiaka: „Utrpeli sme víťazstvo…“

MBK SPU Nitra – ŠKP Banská Bystrica 69:73 (23:22, 16:16, 18:19, 12:16)

TH: 17/9 – 19/16. Fauly: 21 – 20. Trojky: 4 – 7. Rozhodovali: Pipíška, L. Bartoš a Kurpaš, Diváci: 300

MBK SPU: Ward 32 (12 dosk.), Novysedlák 11, Vido 10, Samek 6, Kysela 4 (Jánošík 4, Šimončík 2). Užitočnosť: Ward 36, Vido 9, Kysela 8.
ŠKP: Munks 34 (6), Blagojevič 15, Žiak 10, Maree 4, Biloš 3 (Agho 7, Craft, P. Vojtek).

Tréner Nitry Ľubomír Urban: Prišiel súper z kategórie nášho rangu a trúfali sme si, nakoniec, aj výsledok to dokumentuje. Dnes sme boli asi ďaleko najbližšie k možnému víťazstvu. Ale znovu sme mali pasáže, ktoré neumožnia vyhrať takýto dôležitý zápas. Z drobných vecí sa robí sumár celého stretnutia. Dá sa vypichnúť veľa momentov, ale my ako skromné mužstvo by sme si mali vážiť každú príležitosť na skórovanie, a nie dva smeče hodiť súperovi do vlastných rúk. Bolo to veľa ďalších vecí, napríklad sme dovolili súperovi v závere trojkový pokus po vyhodení z autu. Každopádne, nízka efektivita našich hráčov v útoku, okrem Warda, spôsobila, že sme nemali v závere hráča, ktorý by dal dôležitý kôš na upokojenie, a potom sme znovu pykali. Ako sa hovorí, z chudobnému z hrnca vykypí, tak to sa dnes stalo nám.“

Tréner Banskej Bystrice Martin Blaho: „Hráčom som prízvukoval, že to určite nebude jednoduchý zápas. Boli sme pripravení na to, že súper bude motivovaný, pretože cíti šancu, aby nás porazil, keďže sme v tabuľke tesne nad ním. Domáci hráči určite dostali výplach žalúdkov po posledných výkonoch, mali o deň viac voľna ako my, čiže sa mohli dobre pripraviť. Bol to zápas plný chýb. A to niekedy takých, ktoré robia žiaci. Nakoniec vyhral šťastnejší tím. Máme svoje problémy, keďže sú zranení štyria nosní slovenskí hráči, a to zo základnej zostavy, s ktorými sme rátali. Zahraničných hráčov, ktorí sú tu, sme brali do rotácie, no potrebujeme doplniť káder, lebo niektorí hráči toho už mali vážne dosť. Ja im ďakujem, že aj cez únavu a bolesť išli ďalej. Chýbala nám aj fyzická sila, ale ja verím, že čoskoro príde.“

1. 1. Komárno 15b (7/1), 2. Inter Bratislava 15b (7/1), 3. Prievidza 14b (6/2), 4. Svit 13b (5/3), 5. Levice 12b (5/2), 6. Handlová 11b (3/5), 7. Karlovka Bratislava 10b (2/6), 8. Sp. N. Ves 10b (2/6), 9. Banská Bystrica 9b (2/5), 8. Nitra 8b (0/8).

Autor: nitra.sme.sk + bystricoviny, Foto: facebook + nitra.sme.sk