Fialková skompletizovala medailovú zbierku, je najlepšia univerziádna športovkyňa

0 /

Študentka Právnickej fakulty banskobystrickej Univerzity Mateja Bela Paulína Fialková robí Slovensku na Svetovej zimnej univerziáde obrovskú reklamu. Získala všetky tri medaily a je zatiaľ najúspešnejším športovcom tohtoročného podujatia vysokoškolákov.

Biatlonistka Paulína Fialková má po bronzovej medaile z vytrvalostných pretekov a striebornej z rýchlostných už aj striebornú, ktorú si vybojovala v stredu v Osrblí v stíhacích pretekoch na 10 km.

Na trať si Fialková preniesla z víťazného zlatého šprintu do stíhačky 30-sekundový náskok pred druhou Ruskou Pavlovovou, no na prvej streľbe z celkových štyroch naša pretekárka dvakrát zaváhala a to sa jej stalo napokon osudným. Ruska totiž vybielila všetkých päť terčov a išla do čela pretekov. Súboj o zlato sa teda odohrával nielen na strelnici, ale aj na trati. Lepšie nohy mala však Jevgenija Pavlovová, no Paulína mala šancu ju predstihnúť ak by bezchybne strieľať nielen v druhej ležke, ale aj v stojke na tretej streľbe, kde jeden terč nesklopila. V poslednej streleckej položke Ruska síce pochybila, no mala už komfortný náskok, ktorý jej stačil i napriek tomu, že naša biatlonistka všetky terče vybielila. Paulína Fialková bola v cieli napokon spokojná aj so striebornou medailou, keď pre média uviedla:

„Cítim sa skvele, aj keď zdravotne veľmi nie, no som šťastná, že mám tri medaily, bol to môj sen. Pred Univerziádou som si ich pozerala a páčili sa mi, chcela som ich vybojovať. Prvá streľba rozhodla o tom, že stíhačku nevyhrám. Urobiť dve chyby je veľa. Keď sa Ruska dostala pred mňa, bolo to bez šance. Bežecky som na ňu nemala. Cítila som únavu. Nie je to sranda odbehnúť preteky chorá.“

Trénerka Fialkovej Anna Murínová túžila, aby jej zverenkyňa vybojovala pre Slovensko aj druhú zlatú medailu. Nestalo sa tak. Pre RTVS sa vyjadrila nasledovne:

„Škoda, že sa vietor otočil pri prvej streľbe a Paulínka to vytiahla hore. Prvá položka ju pripravila o zlato. Bola menej nabudená, unavená, ale nevadí, je druhá, čo je tiež dobré. Každopádne si myslím, že Paulína Fialková patrí do svetovej špičky, len ju musí podržať streľba. Teraz je trochu prechladnutá, trápi ju hrdlo a nádcha, čo nepridáva na pohode športovca.“

Výsledky:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Jevgenija Pavlovová (Rus.) 30:45,1 (2 tr. okr.), 2. Paulína Fialková (SR) +38,2 (3), 3. Kristina Smirnovová (Rus.) 1:45,8 (2), 4. Anna Kistanovová (Kaz.) 2:49,0 (3), 5. Jana Bondarová (Ukr.) 3:01,8 (7), 6. Kristina Ilčenková (Rus.) 3:16,7 (5), …19. Alžbeta Majdišová 5:16,4 (3), 22. Lucia Šimová 6:00,2 (4), nedobehli Janka Maráková a Andrea Hôrčíková (všetky SR) obe –okruh

Autor: (job), Foto: Zdroj teraz.sk