Dukla po dobrom výkone s Trenčínom definitívne do 2. ligy + hlasy

1 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly prehrali v utorok zápas s vedúcim mužstvom najvyššej súťaže a možno i s budúcim majstrom tesne 0:1. Na Štiavničkách súperovi príkladne vzdorovali a takmer bodovali. Stačilo iba premeniť penaltu a výsledok mohol byť iný. Po tomto dueli je jasné, že náš tím zostúpi do druhej ligy.

V prvom polčase sledovali diváci vcelku vyrovnaný súboj medzi našim posledným celkom a lídrom súťaže. Hralo sa sprvu opatrne, medzi šestnástkami, vzruch priniesol až priamy kop Faška v dvadsiatej minúte, ktorý poslal loptu do ohňa, no bystrický stopér Vajda si s ňou nerozumel v dobrej šanci. O slovo sa potom prihlásili aj Trenčania, taktiež po centri z priameho kopu, keď hlavičkoval Bero, avšak iba do stredu bránky a tam bol brankár Boroš. V 29. minúte po chybe domáceho Willwébera mal možnosť v rohu päťky Jairo, ale mieril vedľa. Najväčšiu šancu mala Dukla v 38. minúte. Center do šestnástky poslal z ľavej strany Savič a hlavičkoval Rejdovian, ktorý iba tesne netrafil odkrytý priestor Šemrincovej svätyne. Táto situácia akoby hostí prebrala. Najprv Madu poriadne natiahol nášho gólmana strelou z vyše dvadsiatich metrov, po ňom to skúšal z hranice veľkého vápna aj Guba, Boroš vyrazil loptu pred tohto hráča, ktorý vzápätí mieril vedľa. Úspešná bola až strela Van Kessela z asi 19 metrov, ktorý dobre napriahol a namieril to presne k ľavej žrdi v poslednej minúte a vlastne aj sekunde prvého polčasu, smolný moment pre bystrických chlapcov – 0:1.

Gól do šatne bol pre náš tím nepríjemný, po prestávke sa dlho nevedel z tohto momentu akoby spamätať. Súper sa viac zameral na pozornú defenzívu, šance chýbali, častejšie však boli na našej polovici futbalisti AS. Po hodine hry zamestnal Boroša z uhla Jairo. Dôležitá situácia nastala v 65. minúte. Prenikajúceho bystrického útočníka Šovčíka zastavil nedovolene brankár Šemrinec, obaja videli žltú kartu, nasledovala penalta, ktorú však Patrik Vajda nepremenil, jeho zámer spomínaný previnilec medzi žrďami vystihol! Sen o remíze sa nám tak pomaly rozplýval, skúsenejší hostia Duklu do ničoho vážneho nepúšťali, navyše v 81. minúte mohli zvýšiť na 0:2, ak by striedajúci Koolwijk mieril o niečo presnejšie. O štyri minúty neskôr tento legionár už spoza 16-ky dobre strieľal medzi žrde, ale predviedol sa aj kapitán Boroš. V samom závere poslal bystrický tréner aj stopéra Vajdu na hrot, ale v utorok mu nebolo súdené skórovať.

Najbližšie odohrá Banská Bystrica ligové stretnutie v Zlatých Moravciach v sobotu 23. mája proti Trnave, ktorá má v tomto meste dočasný domovský stánok. Výkop stretnutia je plánovaný na 17.15 hod.

FK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 0:1 (0:1)

Gól: 45. Van Kessel. Rozhodovali: Straka – Balko, Mókoš. ŽK: 65. Šovčík31. Madu, 65. Šemrinec. Diváci: 483.

Zostavy a striedania:

Dukla: Boroš – Gálik, Vajda, Had, Savič – Kapor – Willwéber (57. Šovčík), Rejdovian (57. Fajčík), Faško, Snitka (72. Hric) – Polievka
AS: Šemrinec – Čögley, Ramon, Rundič, Madu – Lobotka – Guba (67. Mondek), Bero, Rabiu (61. Koolwijk), Van Kessel – Jairo (80. Kleščík).

Štefan Rusnák, tréner Banskej Bystrice: „Podali sme asi najlepší zápas doma na jar. Nechceli sme tento zápas vypustiť a ani ho hráči nevypustili. Prispeli sme aj my k tomu, že sa Trenčín do hry možno až tak nedostal. Dostali sme sa aj do príležitostí, ale nepremenili sme žiaľ penaltu. Spokojný som, že hráči išli na maximum, výkon bol z našej strany veľmi dobrý, no je mi ľúto, že sme prehrali opäť iba o gól i keď kvalita Trenčína na lopte bola jednoznačná. Chceli sme to zlomiť bojovnosťou, šancami, je len škodou, že sme nejaký gól nedali.“

Ivan Vrabec, tréner Trenčína:„V prvom rade musím povedať, že jediné čo nás z tohto zápasu teší, je víťazstvo. Pripravili sme sa na ťažký zápas na nie najlepšom teréne, čo sa aj potvrdilo. Boli sme zakríknutí, nervózni, neboli sme to už druhý zápas po sebe my. Dnešné víťazstvo je však aj zásluhou Igora Šemrinca, ktorý chytil jedenástku a bol to jednoznačne jeho zápas.“

Igor Šemrinec, brankár Trenčína: „Kameň mi spadol pri tej penalte. Bol som rád, že som nedostal gól, no bola 65-ta minúta a aj keby sme inkasovali, tak som presvedčený, že by sme ešte za tých dvadsaťpäť minút pridali nejaký ďalší gól a vyhrali. Som rád, že som nedostal červenú kartu za spomínaný môj zákrok, bol to faul z mojej strany, myslel som si, že budem pri lopte skôr ako útočník Bystrice. Spomenul som si pri jedenástke, že Vajda to minule proti mne kopol do tej istej strany, no mieril vyššie pod brvno, ale spomenul som si, že to kopol po mojej ľavej ruke. Od prvej chvíle som bol rozhodnutý, že sa vrhnem na tú stranu a vyšlo to. Mali sme však streliť skôr jeden, dva góly a držať loptu, teda v pokoji dohrať zápas. Našťastie sme vyhrali, čo je dôležité. Zbytočne sme si skomplikovali situáciu, musíme zápas zlomiť skôr, teda viac ako jedným gólom, aby sme sa v závere nestrachovali o víťazstvo.“

Patrik Vajda, stopér Banskej Bystrice: „Podali sme veľmi dobrý výkon. Myslím si, že sme odohrali slušnú partiu s budúcim majstrom podľa mňa. Mohol sme získať aspoň bod, mrzí ma to, siahli sme na dno síl. Muselo to asi raz prísť, že nepremením penaltu. Nekopol som to bližšie k žrdi, brankár vystihol smer a chytil to. Mal som v pamäti úspešnú jedenástku proti nemu minule, chcel som možno aj zmeniť stranu, ale rozhodol som sa napokon, že to dám znovu do tej istej strany, že možno pôjde teraz na opačnú stranu. Lopta mohla ísť viac k tyči, možno viac hore, alebo po zemi, no už s tým nič nenarobím. Penaltu som naposledy nepremenil ešte v doraste. Teraz to treba dohrať so cťou, nedostať kefu, ale ak budeme hrať takto, môžeme nejaký bod s Trnavou či s Ružomberok získať. Hráme už len pre seba, niektorým hráčom končí zmluva, môžu sa ukázať pred angažmánom s novým tímom. Nechcem sa vyjadrovať čo bude so mnou, či tu bude vôbec fungovať klub, aj keď zmluvu ešte s Duklou mám.“

Peter Boroš, kapitán Banskej Bystrice: „Rozhodla jediná chyba na konci prvého polčasu a tým aj celý zápas. My sme šancu mali, ale sme penaltu zahodili, preto sa to skončilo našou prehrou. Chcel som chlapcom pomôcť, škoda tej gólovej situácie, dobre si to trenčiansky hráč hodil do stredu, obstrelil to, spravil to naozaj šikovne a ja som nemal šancu. Ak by sme boli v pohode, penaltu premeníme ju, i keď Paťo Vajda všetky dával, no teraz mu to vystihol. Na jar sme dali doma jeden gól, čo o niečom svedčí, aj preto sme tam kde sme zásluhou.“

V tabuľke má Dukla stále 22 bodov. Na predposlednú Podbrezovú však strácame dve kolá pred koncom sedem bodov, čiže aj v prípade úspešného odvolania voči odobratiu ďalších troch bodov od disciplinárky SFZ už nemáme šancu zachrániť najvyššiu súťaž pod Urpínom.

Autor: (bl), Zdroj: Video huste.tv, Foto: ilustračné, internet