Diaľkárka Jana Velďáková tiež nepostúpila do finále, no hanbiť sa nemusí

0 /

Banskobystrická armádna diaľkárka Jana Velďáková skončila na atletických majstrovstvách sveta v Pekingu presne v strede štartovacej listiny. Na finálovú dvanástku jej výkon 656 cm nestačil.

Členka VŠC Dukla obsadila v kvalifikácii súťaže diaľkarok celkovo 17. miesto z 34 štartujúcich. V A – skupine dosiahla v prvom pokuse 640 cm, druhý mala nevydarený a v treťom jej namerali 656 cm. Na postup do finálovej dvanástky bolo potrebných 668 cm, čiže presne toľko, ako je jej tohtosezónne maximum z európskych hier v Baku. Po pretekoch Jana Velďáková prítomným novinárom povedala:

„Formu stále mám. V rozcvičke som mala dlhý skok na úrovni 680 centimetrov, vyšiel mi neskutočne, preto som v samotnej kvalifikácii čakala viac. V prvom skoku som musela natiahnuť krok, takže nemal potrebný drajv, navyše dlho som na prvý pokus čakala, bola som nevybehaná, preto mu chýbala energia. V druhom som trochu zariskovala, žiaľ bol z toho prešľap, hoci som zaletela ďaleko. Tretí mi vyšiel ako-tak, ale tréner mi vyčítal, že som sa priveľmi tlačila na dosku. Technicky bol dobrý, ale po bežeckej stránke strašný. Škoda, keby som predviedla to, čo v rozcvičkovom pokuse, som vo finále. Myslím si, že za výkon 656 centimetrov sa nemusím hanbiť.“

Výkon, ktorý naša diaľkárka predviedla na MS v atletike, je jeden z jej najlepších kvalifikačných výkonov na veľkom podujatí. Lepšie umiestnenie si vybojovala iba v roku 2007 na atletickom svetovom šampionáte v Osake, kde bola vo finále dvanásta. Teraz sa ešte pokúsi formu zúročiť a zabojuje o olympijský limit.

Kvalifikáciu v diaľke vyhrala Španovičová, ktorá výkonom 691 cm utvorila srbský rekord. Limit 675 cm splnilo len šesť diaľkarok. Do 12-členného finále sa senzačne nedostala víťazka posledných troch MS, Američanka Brittney Reesová. Skočila totiž len 639 cm a obsadila až 24. miesto.

Výsledky kvalifikácie – diaľka, ženy:

Skupina A: 1. Španovičová (Srb.) 691, 2. Johnson-Thompsonová (Brit.) 679, 3. Bartolettová (USA) 671, …8. Jana Velďáková (SR) 656

Celkové poradie kvalifikácie: 1. Španovicová (Srb.) 691, 2. Ugenová (Brit.) 687, 3. Mihambová (Nem.) 684, …17. Jana Velďáková 656

Autor: (bl), Foto: archiv Bystricoviny + teraz.sk