Bystrický džudista Alex Barto mieri na mládežnícke olympijské hry do Buenos Aires

ŠPORT
0 /

Argentínske hlavné mesto bude v októbri hostiť Olympijských hier mládeže. A v slovenskej výprave uvidíme aj Banskobystričana a člena džudistického oddielu ŠK Dukla Alexa Barta, ktorý uplynulý víkend zaznamenal znamenitý výsledok na Európskom pohári v džude seniorov v Bratislave. Vybojoval tam pekné 9. miesto.

Výsledok je to o to cennejší, že Alex je ešte len dorastenec. Na jeho ceste za seniorskými vavrínmi ho čakajú ešte tri juniorské roky, a tak prísľub do budúcnosti je očividný. Talent banskobystrického džuda v Bratislave medzi dospelými prvé tri zápasy vyhral, z toho dva na ipon, to znamená ešte pred časovým limitom. V prvom kole zvíťazil síce až v predĺžení nad Rakúšanom Weberom, ale v druhom deklasoval Austrálčana Tredgolda a v treťom ťažkého Rumuna Szokeho. To už ho čakal súboj o víťaza skupiny, kde bol nad jeho sily neskorší víťaz celého turnaja Talian Meloni. V repasážach sa ešte Alex pokúsil vrátiť do hry, ale Nemec Setz mu vystavil stopku.

I tak je to pre sedemnásťročného sympatického džudistu spod Urpína cenný zápis do výsledkových listín. A bolo ich tento rok neúrekom. Z troch Európskych pohárov vo svojej vekovej kategórii dorastencov sa vrátil vždy v prvej päťke – dva krát z toho bojoval v semifinále. Pridal k tomu ešte jedno siedme a jedno deviate miesto, ale „veľká“ európska medaila, i keď tri krát na ňu už siahal, zostala nateraz ešte visieť privysoko.

Možno ide o nečakaný postup Alexa Barta na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires, kde si mohlo splniť sen účasti len pár pretekárov s dostatočným počtom bodov, ktorí dokázali prejsť cez komplikovaný postupový kľúč. Možno práve horúce juhoamerické tatami prinesie vytúženú odmenu nášmu mladému banskobystrickému džudistovi za tohtoročné nasadenie, ale aj roky driny predtým a spoza veľkej mláky prinesie do rodnej Dukly vzácnu medailu.

Na jeho dlhej juhoamerickej ceste mu budeme držať palce.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: Branislav Slaný, tréner, Foto: Petra Michalechová