0 /

Banskobystrickí hokejisti v otváracom dueli Tipsport ligy, teda najvyššej slovenskej súťaži vyhrali na domácom ľade s Nitrou 4:1 po dvoch góloch Tomáša Ziga a výbornom výkone brankára Bacashihuu. Súboj slávnostne otvorili a symbolické buly hodil Richard Lintner pred Michala Handzuša a Jozefa Stümpela.

V prvej tretine mali viac z hry domáci hráči a predovšetkým zaskočili Nitru rýchlym gólom. Prihrávku Lampera zužitkoval pred bránkou pohotový Tomáš Zigo už v 53 sekunde a bolo 1:0. Baranov tento moment nabudil, boli pri chuti a v štvrtej minúte zamestnal peknou strelou z ľavej strany Lunter Valenta v bránke hostí, ten iba s problémami zasahoval. Nitrania pohrozili až v presilovke v deviatej minúte. Stümpel prihrával voľnému Kutálkovi, pred ktorým zasahoval náš gólman Bacashihua. V trinástej minúte bolo už 2:0, pretože na ľade bol znovu najaktívnejší prvý bystrický útok. Obranca Ondřej Šmach nahadzoval puk od modrej, Valent nič nevidel a inkasoval. Potom akcií ubudlo, prevládala bojovnosť a aj vďaka nej sa predral cez našich hráčov dopredu hosťujúci Lukáš Novák, ocitol sa sám pred brankárom HC ´05, no nepokoril ho.

Stredná časť hry bola bohatá na šance, ale vynikali v nej hlavne brankári. Najprv preukázal svoje kvality Valent pri koncovkách Pašeka a Handzuša, na opačnej strane Bacashihua vychytal L. Nováka. Kapituloval však v 25. minúte, keď Macík našiel dobre postaveného Juraja Štefanku, ktorý metlovým spôsobom poslal puk do našej bránky – 1:2. Skóre potom mohli meniť bystrickí hráči Zigo, Lamper, Sonne, Handlovský a najmä Hudec, ten totiž už pokoril gólmana spod Zobora, ale zastúpil ho na čiare spoluhráč z obrany. Do dobrých možností sa dostali aj Nitrania – najmä Salijii so Slovákom, takže núdza o hokejové momenty nebola. Škoda len tých nevyužitých príležitostí. Za hlavu sa chytal hlavne Sonne, ktorý voľný nepokoril Valenta a recept na neho nenašli ani Pašek so Šmachom v početnej výhode. Navyše sme nevyužili ani dvadsaťsekundovú presilovku o dvoch hráčov.

Tretiu tretinu začala aktívnejšie Nitra, ale do vyložených šancí ju naši hokejisti už nepúšťali až na nájazd Stloukala, ktorý likvidoval Bacashihua. Potom z brejku mohol skórovať Handzuš, zakončoval z medzikružia, no aj Valent bol pozorný. Brankár spod Zobora kapituloval až v 52. minúte. Po prihrávke Lampera sa ocitol pred ním rýchly Tomáš Zigo a hoci poslal puk pod hornú žŕdku, dostal ho až v páde do siete nechtiac, no efektne prilbou – 3:1. Tento moment našich hráčov nabudil a útočili čoraz častejšie. V 55. minúte dostal ideálnu prihrávku od Sonneho Peter Galamboš a voľný presne zakončoval na 4:1. Bolo teda rozhodnuté, pretože psychicky podlomený súper sa už na žiadnu odpoveď nezmohol.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 1. Zigo (Lamper), 13. Šmach (Zigo, Matoušek), 52. Zigo (Lamper, Matoušek), 55. Galamboš (Sonne, Majdan) – 25. J. Štefanka (Macík). Rozhodcovia: Baluška, T. Orolin – Kacej, Výleta. Vylúčení na 2.min: 2:3. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Zmeny: 21. navyše Jankovič (B. Bystrica). Diváci: 1896.

HC’05 iClinic: Bacashihua – Ďatelinka, Sandgren, Čížek, Šmach, Gründling, M. Rosandič – Lamper, Zigo, Matoušek – Majdan, Galamboš, Sonne – Pašek, Handzuš, Lunter – Hudec, Kytnár, Handlovský

HK: Valent – König, Podhradský, Milam, Mezei, Milo, Ordzovenský, M. Novák – L. Novák, Stümpel, Kutálek – Slovák, Stloukal, Saliji – Macík, Štefanka, Bajtek – Pupák, Bene, Buček

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme veľmi dobre vstúpili do zápasu, dali sme rýchle góly, čo nás upokojilo. V druhej tretine sme mali výpadok, Nitra hrozila, mala tam veľmi dobré šance. Našťastie sme sa v tretej tretine vrátili k tomu, čo chceme hrať, víťazstvo bolo vybojované a zaslúžené. Väčšinu zápasu sme mali hru pod kontrolou, na prvé kolo sme videli veľmi slušný zápas, či už z našej strany, alebo zo strany súpera. Gólová hlavička Ziga bola efektná, aj také góly padajú, dôležité bolo, že platil.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Ten Zigov gól hlavou som videl zo záznamu, pretože som riešil niečo na striedačke. Puk sa odrazil, šiel do bránky, všetko bolo v poriadku. Úroveň zápasu bola veľmi dobrá, Bystrica má veľmi kvalitný tím, hrala dôrazne, moderný hokej, tak to má vyzerať, nám chýbala väčšia priebojnosť. Domáci teda vyhrali zaslúžene. Vlietli na nás od začiatku, okamžite viedli 1:0, my sme sa do hry dostali iba v druhej tretine, čo je na zisk bodov málo.“

Tomáš Zigo, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Veľmi dobre sme zvládli prvú tretinu, aj tretiu, mne sa darilo, no bez spoluhráčov by to nebolo ono, bola to tímová spolupráca. Hralo sa mi dobre s Lamperom a Matoušekom. Hlavičkový gól bol môj prvý životný, azda aj najkurióznejší v kariére. Ako som padal tak ma ten puk trafil, nebolo to úmyselné z mojej strany. Radšej by som dával góly hokejkou. Nie sme predsa na futbale (smiech).

Michal Handzuš, útočník Banskej Bystrice: „Hrali sme veľmi dobre, hlavne prvú a tretiu tretinu. Bol to z našej strany slušný nátlakový hokej, možno ešte lepší ako v minulej sezóne v niektorých zápasoch. Aj Nitra mala šance, najmä v druhej tretine, má taktiež kvalitne poskladané mužstvo, takže sa očakávalo, že ich nebudeme drviť celý zápas. Takouto cestou by sme chceli pokračovať. Z mojej strany to ešte nebolo bohviečo, no chalani hrali super a o tom je tím, že raz zaberie jeden, raz druhý.“

Autor: (job), Zdroj: Video TV ESO + huste.tv, Foto: Mirka Chabadová