Bystrickí cyklisti uspeli v Kamerune, Haring je najlepší vrchár, tím skončil tretí

0 /

Cyklistický klub Banská Bystrica sa zúčastnil medzinárodných cyklistických pretekov Tour de Kamerun. Naši pretekári na ňom uspeli. Odnášajú vrchársky dres, UCI body i tretie miesto v hodnotení tímov.

Záverečnou 131 kilometrovou etapou z Poumy do Yaoundé vyvrcholili v nedeľu preteky Okolo Kamerunu, na ktorých sme mohli vidieť i dresy slovenských cyklistov CK Banská Bystrica. Poslednú etapu vyhral Jeremie Nzeke s časom 3:16:46. Celkovým víťazom pretekov sa stal domáci cyklista Clovis Kamzong pred Rasmanom Ouedraogom z Burkiny Faso a Rwanďanom Emilom Bintunimanom. Náš Martin Haring, úradujúci majster Slovenska v cyklokrose, získal dres najlepšieho vrchára. S náskokom desiatich bodov sa po druhýkrát dostal na čelo tohto bodovania po 5.etape, keď vyhral stúpanie na najvyššiu horu Kamerunu. V celkovej kvalifikácii mu patrí 7.miesto.

Na pretekoch kategórie 2.2 Tour du Cameroun, ktoré prebiehali minulý týždeň získali cyklisti CK Banská Bystrica dve etapové pódiové umiestnenia, trinásť UCI bodov, dres najlepšieho vrchára i tretie miesto v celkovom hodnotení tímov. Vo štvrtej rovinatej etape tohtoročných pretekov vyšiel únik Jozefovi Palčákovi, ktorý prišiel do cieľa na druhom mieste a pripísal si na konto UCI body. Šiesta etapa zas sadla Mirovi Debnárovi, ktorý finišoval ako tretí.

Oproti iným pretekárom boli na začiatku naši cyklisti v nevýhode. Na aklimatizáciu mali iba jeden deň. Už v druhej etape však Martin Haring dokázal vybojovať bodkovaný dres. Na dve etapy ho stratil, no opäť ho získal v piatej etape a udržal si ho až do konca celých pretekov, a to aj napriek viróze, ktorá ho trápila v poslednej etape. Účasť bystrických cyklistov na Tour de Cameroun zhodnotil manažér tímu CK BB Martin Fraňo nasledovne:

„Náš Martin Haring potvrdil svoju všestrannosť v cyklistických disciplínach. Tento talentovaný horský cyklista v minulej sezóne prispel svojimi UCI bodmi do aktuálneho 11.miesta Slovenska v kvalifikácii na olympijské hry v Rio de Janeiro a súbežne začal zbierať body i na ceste.“

Príjemné pocity netajil ani samotný cyklista Martin Haring:

„Pretekalo sa v ťažkých podmienkach, na prispôsobenie teplotám nad 35°C a vysokej vlhkosti vzduchu sme mali iba jeden deň. Išlo sa mi však výborne.“

Slováci i v minulosti patrili k medailistom tohto podujatia, keď dokázali napríklad Jozef Palčák či Ivan Víglaský vyhrať niektoré etapy a Milan Barényi dokonca v roku 2010 aj celé preteky.

Celkové poradie Tour de Kamerun:

1.Clovis Kamzong (CM) 25:53:14, 2. Rasmane Ouedraogo (BF) + 0:53, 3. Emile Bintunimana (RW) + 1:05, 7. Martin Haring (SVK) +1:36, 12. Jozef Palčák (SVK) +4:59, 16.Miroslav Debnár (SVK) + 9:09, 36. Miroslav Hraško (SVK) + 37:18, 44. Ivan Víglaský (SVK) +58:54

Autor: (cb), Foto: CK BB