Bystrické pumy Spišiačkam nestačili, zranili sa dve kľúčové hráčky

2 /

Mladé banskobystrické basketbalistky držali so Spišiačkami v treťom domácom extraligovom zápase dlho krok, no napokon sa netešili z prvého víťazstva v tejto sezóne. Mrzieť ich mohla hlavne nezvládnutá druhá štvrtina duelu, ktorá rozhodla o konečnej prehre.

Hneď v úvode išli bystrické dievčatá do vedenia dvojkou Moravčíkovej a súper iba znižoval, prípadne vyrovnal na 4:4, no potom opäť úradovala Moravčíková, ktorá dala päť bodov v rade a stav bol v tretej minúte priaznivý pre naše družstvo 9:4. Hoci ešte hostky zdvihli hlavu a dostali sa dvoma košmi Stašovej a Palušnej na dostrel, domáce vytrestali chyby súpera z kontier a náskok sme zvýšili znovu na päť bodov. V polovici prvého dejstva po presnom zásahu Urbániovej na 15:11 si zobral oddychový čas tréner hostí a pomohol. Spišiačky otočili nepriaznivý vývoj, keď nám nevychádzala streľba, v útoku sme vyrobili množstvo nepresností. Nepomohol nám ani oddychový čas, po ktorom sme súpera nepustili síce do výraznejšieho vedenia, ale ani sa nám nepodarilo zmazať manko. Po prvej štvrtine tak bolo 18:22. V druhej sa prejavila na strane hostí hráčska kvalita, keď bodovala najmä Lásková. Pumy sa pomerne skoro vyfaulovali a tak Spišiačky mohli ťažiť aj z početných trestných hodov. Dve trojky Urbániovej živili nádej na udržanie prijateľného stavu, lenže hostky sa presadzovali najmä pod košom. V 17. minúte tak bol stav 28:38 na čo zareagoval oddychovým časom bystrický kouč Michálik. Po ňom obrat nenastal. Naopak pumy nedokázali dosiahnuť ani jeden bod, streliť potrebný kôš, poškodili nás aj arbitri a v koncovke sme úplne zlyhali. Polčas napokon skončil už priepastnejším rozdielom 28:47. Navyše sa zranila produktívna Moravčíková a do ďalšieho dejstva už pre zranenie nohy nezasiahla.

V úvode druhého polčasu sme sa chytili štyrmi body v rade a stiahli náskok súpera na rozdiel pätnásť bodov. V útočnej hre nastalo zlepšenie, doskakovali sme pod košom a Ondrejková znížila na 36:49. Kouč hostí reagoval oddychovým časom po štvrtom faule zverenkýň v tretej minúte tohto dejstva. No po ňom však úradovala Striešová a náskok súpera zmazala na rozdiel deviatich bodov. To bola výstraha pre hosťujúce basketbalistky, ktoré štyrmi bodmi v rade išli opäť do trinásťbodového vedenia, no aj ten sme dokázali stiahnuť na opätovných deväť bodov. A mohli sme aj zdramatizovať duel, ak by mladé ´pumy´ následne nezbabrali tri rýchle kontry po sebe. To nalomilo psychiku a v koncovke sme začali zlyhávať. Výsledkom bol stav po tretej štvrtine 50:62.

Záverečnú desaťminútovku otvorila trojkou Striešová a v 33. minúte bolo zásluhou ďalšej trojky Urbániovej 58:66! V hosťujúcom tíme však mali Láskovú, ktorá sa iba ťažko našim dievčatám bránila pod košom a náskok Spišiačiek opäť narástol. Navyše Urbániová sa vyfaulovala šesť minút pred koncom, čo bola ďalšia citeľná strata pre tím. Napriek tomu Ondrejková znížila na 60:70, no aj ona sa zranila… V ďalších minútach sa prestala dariť streľba obom družstvám , v útoku to nešlo viac Bystričankám, vyfaulovala sa aj Piperková s Dubeňovou a tak prehra bola neodvratná. Hostky bez problémov záverečných minútach dotiahli zápas do víťazného konca. Zaujímavosťou je, že máš tím mal stopercentnú úspešnosť trestných hodov a dal viac trojok.

ŠKP 08 Banská Bystrica – Rücon Spišská Nová Ves (18:22, 28:47, 50:62)

Štvrtiny: 18:22, 10:25, 22:15, 12:18. TH: 13/13 – 24/18. Fauly: 23 – 18. Trojky: 5 – 4. Rozhodovali: Brziak, R. Hricišin, Životský. Diváci: 200

Zostava ŠKP 08 a body: Urbániová 15(3), Jelenčíková 8, Ondrejková 8, Moravčíková 7, Piperková 0 – (Mištinová 10, Striešová 7 (1), Matušková 4, Matejčíková 3 (1), Števulová 0, Dubeňová 0.

Najviac bodov Rücon 2014: Palušná 22, Lásková 16, Gladkovová a Bogičevičová 14

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Mrzia ma hlavne zranenia dvoch kľúčových hráčok. Dúfam, že nám tak Moravčíková ako aj Ondrejková nebudú chýbať v nasledujúcom zápase v piatok. Zápas sa mi ťažko hodnotí. Okrem druhej štvrtiny sme podali výkon na hranici možností. Nechcem sa vyhovárať na rozhodcov, no dva momenty z ich strany ovplyvnili psychiku tohto mladého družstva. Súper si tak vypracoval dvojciferný náskok a to otriaslo mojimi dievčatami. V druhej štvrtine to bolo vidno, keď Spišiačky viedli o takmer dvadsať bodov. Ťažko sa to potom dobieha v tretej a štvrtej štvrtine. Som rád, že okrem poslednej minúty záverečného dejstva sa dievčatá nepoložili, čo je pre nás ďalší krok dopredu. Zabojovali sme, v druhom polčase to malo hlavu aj pätu, s tým môžeme byť spokojní.“

Lucia Ondrejková, hráčka Banskej Bystrice: „Zranila som sa tak, že som zle vyskočila a koleno sa vytočilo do boku. Teraz nemôžem poriadne dostúpiť. Verím, že to rozchodím a v piatok nastúpim proti Cassovii Košice. So Spišiačkami sa nám nehralo ľahko. V druhej štvrtine si súper vytvoril náskok a my sme ho museli dobiehať. Snažili sme sa, bojovali, ale musíme sa stále zlepšovať ak chceme zápasy vyhrávať.“

Dávid Demečko, tréner Spišskej Novej Vsi: „V druhej štvrtine sa nám podarilo odskočiť na osemnásť až devätnásť bodov, to bol základ víťazstva. Mne sa však veľmi páči práca domácich banskobystrických dievčat, ktoré sú behavé, šikovné a talentované. Určite sa každým zápasom zlepšujú v tejto súťaži a dáva im veľa. Bojujú a kúšu až do konca, takže som rád, že sme zvíťazili. Nebol to pre nás ľahký zápas, pretože domáce podali ozaj dobrý a bojovný výkon.“

Autor: Jozef Balko, Foto: autor