2 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali v slovenskej najvyššej súťaži už šiesty zápas v rade. Doma si poradili so štvrtou Žilinou, keď otočili nepriaznivý vývoj z 0:1 na 4:1. Vynikol najmä Mathew Maione, ktorý si pripísal gól i asistenciu a prekonal historický rekord v produktivite obrancu v extralige v jednej sezóne, ktorý doposiaľ držal Pukalovič.

I. tretina

V prvej tretine mali miernu prevahu naši hráči, ale do vyloženejších šancí sa dostali sprvu hostia. V piatej minúte po chybe Kubku sa nepresadil pred Bacashihuom Rogoň a v siedmej neuspeli Žilinčania ani z brejku, keď najprv strieľal Konečný a po ňom z dorážky Stupka. My sme sa ocitli v dobrej príležitosti až v 14. minúte, zakončoval voľný Kafka, no na Tomeka nevyzrel. Tento bystrický útočník sa dostal aj do druhej šance, keď ho pekne našiel Zigo, tentoraz už prestrelil gólmana, no ten napokon puk za chrbtom stihol odpratať do bezpečia. Súper spod Dubňa v závere tohto dejstva nevyužil početnú viac než minútovú výhodu o dvoch hráčov. V oslabení sme sa totiž veľmi dobre bránili.

II. tretina

Stredné dejstvo patrilo jednoznačne našim ´baranom´. Hoci inkasovali smolný gól po strele Juraška, keď sa vysoký puk odrazil od J. Juríka, tak dokázali rýchlo odpovedať. O 64 sekúnd vystrelil od modrej včerajší narodeninový oslávenec Martin Gründling a tečovaný puk skončil za Tomekom aj s prispením Matouška – 1:1. Od tej chvíle sme mali tlak a pretavili sme ho do vedenia. Tomáš Zigo v 26. minúte vyhral buly, puk mu priťukol pri ľavej žrdi Ťavoda a bolo 2:1. Mali sme aj ďalšie príležitosti, v nich sa ocitli Andrisík, Češík a Hickmott, no tešiť sme sa mohli až v druhej polovici stretnutia. Mihálik napriahol od modrej, gólman Žiliny puk s námahou vyrazil, no iba pred Maioneho, ktorý ho ako na podnose naservíroval Jordanovi Hickmottovi a ten sa už nemýlil – 3:1. Už v tejto chvíli sa stal Mathew Maione najproduktívnejším obrancom v histórii najvyššej slovenskej súťaže počas jednej sezóny a dokumentoval to napokon i v presilovke v závere druhej tretiny. Vysunul ho Bacashihua, kanadský zadák v drese Banskej Bystrice predviedol nádherný prienik z vlastnej tretiny až pred Tomeka, ktorého si vychutnal a zaslúžil si obrovské ovácie hľadiska – 4:1.

III. tretina

V tretej tretine si naši hráči spod Urpína pokojne dokorčuľovali k šiestemu víťaznému zápasu v rade. Hosťom nedovolili skórovať, najväčšiu možnosť mal v 48. minúte Holovič, zakončoval z medzikružia voľný, no Bacashihua si dal pozor. V poslednej minúte zaujal únik Bystričana Lampera z pravej strany, no namiesto puku poslal do bránky gólmana Tomeka. Stav sa teda už nemenil.

HC’05 iClinic B. Bystrica – MsHK Žilina 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)

Góly: 23. Gründling (Bortňák), 26. Zigo (Ťavoda), 33. Hickmott (Maione, Mihálik), 40. Maione (Bacashihua) – 22. J. Jurík (Juraško). Rozhodovali: D. Konc, Štefík – Rojík, Gegáň. Vylúčení: 2:3. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2278.

HC’05 iClinic: Bacashihua – Kubka, Ťavoda, Sedlák, Gründling, Mihálik, Maione – Lamper, Bortňák, Matoušek – Kafka, Zigo, Higgs – Buc, T. Surový, Hickmott – Belluš, Češík, Andrisík

MsHK: Tomek – Čížek, P. Mikuš, T. Bokroš, Juraško, M. Macejko, D. Brejčák, Prokop, Grman – Hovorka, R. Hruška, Handlovský – Švihálek, Húževka, J. Jurík – Stupka, Holovič, R. Konečný – Gmitter, F. Ondruš, Rogoň

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola oťukávacia aká býva po dlhšej prestávke. Nakopol nás paradoxne inkasovaný gól, boli sme odvtedy aktívnejší, viac sme sa tlačili do bránky. Z toho pramenili šance aj góly. Súper hrozil z protiútokov, takže veľmi dôležitý bol gól na 4:1 minútu pred koncom druhej tretiny. K tretej musím byť kritický, postrácali sme veľa ľahkých pukov v strednom pásme. Hostia mali zopár príležitostí, ktoré sme v obrannom pásme vyriešili. Celkove som však s prístupom a nasadením spokojný. Sú to pre nás dôležité tri body s náročným súperom. K produktivite a rekordu Maioneho poviem len toľko, že je to pre neho povzbudenie. Je iba dobré že, takýto hráč pôsobí v extralige, oživil ju. Ľudia ho tu majú radi, prepísal históriu, ale je to jeho osobný úspech. Pre nás je dôležitý tímový.“

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Rozhodla druhá tretina,  zle sme si pokrývali hráčov, hlavne v obrannej tretine. Súper sa tak dostával často do zakončenia. Od zápasu som čakal oveľa viac. Ovplyvnili nás zranenia Mikuša a Bokroša v 2. tretine, a kým sme to preskupili a dali dokopy, inkasovali sme góly. Viac som čakal smerom dopredu, že sa presadíme, no nestalo sa. Nie som spokojný s dnešným zápasom, ale  Banská Bystrica hrala veľmi dobre druhú tretinu a zaslúžene vyhrala.“

Mathew Maione, náš najproduktívnejší obranca v extralige: „Do minulého týždňa som si ani neuvedomoval, že som najproduktívnejším obrancom extraligy, ale snažím sa robiť všetko pre to, aby som pomohol svojmu tímu k víťazstvám. Čo sa týka rekordu, je to pre mňa veľká pocta, pretože v tejto lige hralo veľmi veľa skvelých a známych hokejistov. Tých však máme aj my v bystrickom mužstve. Výsledkom teda je, že môžem vďaka nim aj ja vyniknúť. Čo sa týka môjho gólu, mal som šťastie v koncovke, chcel som to tak zakončovať a vyšlo mi to. Tie ovácie hľadiska boli fantastické. Máme najlepších fanúšikov v lige, dávajú nám veľa energie, pociťujem to aj ja osobne, cením si, čo pre nás robia. My na oplátku robíme všetko čo je v našich silách aby sme ich potešili.“

Tomáš Zigo, autor druhého gólu B. Bystrice: „Hralo sa nám dnes dobre, potrebovali sme tri body, chceli sme víťazstvo a podarilo sa. Verím, že sa nám takto bude stále dariť. Strelil som druhý gól hneď po buly, Jano Ťavoda sa dobre natlačil a prihral mi to, takže už nebol problém zakončiť. Druhá tretina rozhodla, strelili sme v nej štyri góly, hrali sme dobre. Tretia nám už tak nevyšla, trocha sme poľavili, čo by sa nám mohlo najmä v play-off vypomstiť. Žilinčania dosiahli úvodný šťastný gól, no my sme to otočili, nepoložili sme sa. Naopak zomklo nás to ešte viac a môžeme sa tak radovať z výhry. Čo sa týka Maioneho, chalani ho za prekonanie rekordu extraligy určite skasírujú a ak vyhrá aj zlatú helmu za ten krásny gól, bude platiť opäť. Je to perfektný hráč, ide mu to dobre tak v obrane ako i v útoku, čo je pre nás iba plus.“