0 /

Banskobystrickí hokejisti v 28. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali na domácom ľade s Košicami 3:2 po predĺžení a po šiestom víťazstve v rade sa doťahujú na prvú trojku v tabuľke. Stále sú síce na štvrtej priečke, ale iba bod za Popradom a tri strácajú na vedúce duo Zvolen, Košice. V nedeľu pritom hráme u rivala a lídra súťaže pod Pustým hradom.

Baranom vyšla prvá tretina, v nej mali jasnú prevahu a vedenia sa ujali už po 34 sekundách. Po prihrávke Sýkoru sa v páde pred bránkou presadil dôrazný Éric Faille – 1:0. Mali sme aj ďalšie šance, znovu najprv Faille, ale proti bol Habal, úspešný nebol ani teč Sellecka, či aktivita Kabáča s Češíkom pred bránkoviskom. Nepresadil sa ani v prečíslení Asselin, no v sedemnástej minúte sa predsa len skóre menilo. Éric Faille poslal puk z uhla do chrbta gólmana hostí a odtiaľ putoval za čiaru – 2:0.

Druhá tretina bola odlišná než prvá. Košice postupne prevzali aktivitu, viac hrozili, v prečíslení mal veľkú príležitosť Ignatuškin, ale Williams podržal náš tím. Na opačnej strane sa ocitol v tutovke Asselin, dobrú možnosť mal i Selleck po vykorčuľovaní z trestnej lavice, no už tiesnený mieril do Habala. Východniari hrozili v presilovke Nagyom, no jeho bekhend sa neujal. Znížiť sa nepodarilo ani Sujovi zblízka a pri ľavej žrdi to skúšal až dvakrát Kafka, taktiež bez výsledného efektu. Gól sa Košičanom podarilo dosiahnuť v 38. minúte. L. Nagy zobral puk z hokejky Failleho a sám pred Williamsom nezaváhal – 2:1.

V tretej časti hrali Bystričania pozorne v defenzíve, nechceli predovšetkým inkasovať, no mohli v 43. minúte, pretože Š. Petráš sa ocitol zoči – voči nášmu brankárovi, našťastie ho nepokoril. My sme mohli navýšiť vedenie po delovke Sýkoru, ale mieril do prilby Habala a v 50. minúte ho neprekonal v ďalšej tutovke ani Asselin. Prešlo len pár sekúnd a Ladislav Nagy sa rútil sám na Williamsa, v koncovke bol faulovaný Marshallom, nasledovalo teda trestné strieľanie, ktoré tento skúsený útočník premenil a vyrovnal na 2:2. A mohol duel i otočiť, pretože sa ešte prezentoval šikovným tečom, puk si však medzi žrde cestu nenašiel.

Nasledovalo teda predĺženie a už v jeho úvode videli diváci dve šance. Najprv išiel sám na bránku hosťujúci McDowell, neuspel a hneď na to ho napodobnil na našej strane Marshall. Dobrú možnosť mal i voľný Šťastný, ale na Habala nevyzrel, rovnako tak zakončoval aj obranca Košíc Šedivý. Rozuzlenie po vyhratom buly obstaral napokon Tomáš Zigo, z rohu ihriska si nakorčuľoval k ľavej žrdi a lišiacky poslal puk pod hornú žŕdku – 3:2.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC Košice 3:2 po predĺžení (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 1. Faille (J. Sýkora, Mihálik), 17. Faille (A. Šťastný), 63. Zigo (Selleck) – 38. L. Nagy, 51. L. Nagy (z trestného strieľania). Rozhodovali: Štefik, M. Novák – Tvrdoň, Synek, vylúčení na 2 min: 4:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2566.

HC’05 iClinic B. Bystrica: Baroš – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Mihálik, Marshall, Nemčík, Biro – Gabor, Češík, Kabáč – J. Sýkora, Faille, Zigo – Asselin, Higgs, Selleck – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Török

HC Košice: Habal – McDowell, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, Pretnar – Kafka, Brophey, L. Nagy – Spilar, Galamboš, Suja – Šoltés, Ignatuškin, Hričina – Jokeľ, T. Klíma, Š. Petráš

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme výnimočne dobrý začiatok, najmä prvých desať minút. V druhej tretine sme však prestali korčuľovať a prišli sme o dvojgólový náskok. Možno sa podpísala pod to aj únava, nevedeli sme sa dostať do tempa. Začali sme príliš brániť a udržať takýmto nerozumným spôsobom vedenie je ťažké. Bol som však rád, že sme do tretej tretiny išli stále s vedením, no aj v nej sme sa dosť natrápili, aby sme dostali puk z vlastnej tretiny, hoci to býva inak naša silná stránka. Sami sme si tento zápas skomplikovali, nechali sme priveľa priestoru takému strelcovi ako je Ladislav Nagy, našťastie sme v závere vydolovali zo seba ešte energiu a vyhrali.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „My sme prvú tretinu začali bojazlivo, akoby sme sa niečoho obávali, nekorčuľovali sme dobre, navyše sme dostali dva veľmi hlúpe góly. Od druhej tretiny sme boli už lepším tímom, vypracovali sme si šance, no nepremieňali sme ich. V tretej tretine to bolo podobné, boli sme radi, že sme výsledok aspoň zrovnali. V predĺžení by taký gól, aký sme inkasovali, nemal padať, ale moji hráči od druhej tretiny odviedli dobrý výkon a diváci sa mali dnes na čo pozerať.“

Tomáš Zigo, autor rozhodujúceho gólu B. Bystrice: „Pustili sme si vyhratý zápas v riadnom hracom čase, videli sme totiž 2:0, no víťazstvo sa ráta aj po predĺžení, znovu sme doma vyhrali, čo je super. Prvú tretinu sme hrali skvele, boli sme dôrazní, dávali sme si rýchlo puky, dosiahli dva góly, potom sme však na našu škodu poľavili a inkasovali sme. Proste treba hrať stále tak ako prvú tretinu, búšiť do súperov a unaviť ich, aby nemali šance. Treba sa prezentovať našou typickou hrou a bude to dobré. Sme teraz na víťaznej šnúre, povedali sme však pred tohtotýždňovými zápasmi, že chceme z nich vyťažiť čo najviac bodov. Zatiaľ sa to darí, ale musíme sa dobre pripraviť ešte na nedeľný duel vo Zvolene. Proti Košiciam sú vždy vybičované zápasy, plné emócií. Som rád, že nám to s nimi vychádza a hlavne že doma zápasy vyhrávame. Pri mojom góle som zobral puk po buly, natlačil sa pred bránku a skúsil som to dať hore, lebo viem, že brankár v takýchto situáciách ide zvyčajne dole. Som rád, že to vyšlo a máme tak bonusový bod.“

Éric Faille, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Mal som dnes pri mojich góloch aj šťastie. Pri prvom puk mi išiel do tváre, zohol som sa a trafil ma do čela. Druhý gól som dal po puku, ktorý išiel od chrbta brankára. Vyhrávali sme teda 2:0, no mrzí ma, že sme nehrali celých 60 minút tak ako prvú tretinu. Dali sme tým pádom súperovi šancu dostať sa do zápasu. To bola naša najväčšia chyba. Unavení sme neboli, hokejisti musia byť pripravení 24 hodín sedem dní v týždni. Nakoniec sme však vyhrali, máme dva body a opäť sme bližšie k čelu tabuľky.“

Ján Sýkora, útočník Banskej Bystrice: „V dnešnom zápase boli šance na oboch stranách, skončilo to napokon 2:2, ale vďaka Zigimu sme vyhrali, trafil to tam parádne v predĺžení. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, ale zbytočne sme v druhej tretine odhadzovali puky od seba a vytvárali tak na seba tlak. Začali sme hrať, aby sme zbytočne niečo nepokazili, ale opak bol pravdou. Mali sme si to hádzať do tretiny, hrať dopredu. Našťastie to však dobre dopadlo. Nemyslíme na to, že sme na víťaznej vlne. Čakajú nás ťažké zápasy, po nich môžeme hovoriť o nejakej víťaznej vlne.“

Ladislav Nagy, strelec dvoch gólov Košíc: „Mohli sme dnes získať aj dva či tri body, pretože sme boli podľa mňa 40 minút lepším mužstvom. Prvú tretinu sme hrali zaspato, inkasovali sme dva góly, akoby sme sa opäť báli v Bystrici hrať, vždy je to tak, keď sem prídeme. Potom sme sa zlepšili. V druhej a tretej sme boli lepším mužstvom. V predĺžení je to vabank, mali sme tam tutovky my aj oni, no dala gól Bystrica, z rohu, taký čudný. Mne to tam teraz padá, vystrelím a ide to dnu, som rád za to, no len dúfam, že sa ku mne pridajú viacerí hráči a chytia sa tiež. Sme radi za bod aj preto, že proti Banskej Bystrici nám to tradične nejde, hrá kanadský jednoduchý hokej, naozaj sa akosi bojíme proti nej hrať. Nechápem tomu.“

Autor: (job), Foto: Dušan Hein a Mirka Chabadová