Bystričania vyhrali siedmy duel v rade, pokorili na východe Košičanov + HLASY

2 /

Banskobystričania v šlágri 31. kola hokejovej Tipsport ligy vyhrali na ľade Košíc 4:2 a potvrdili dobrú formu z predchádzajúcich duelov. Na východe sa dvoma gólmi blysol Michal Kabáč.

Vedenie košického klubu i jeho fanúšikovia si pred zápasom uctili bývalého útočníka Petra Bartoša, ktorý následne vhodil čestné buly. Zaplnená Steel aréna sledovala v prvej tretine taktickú bitku, v ktorej nikto nechcel inkasovať ako prvý. Lepšie kombinácie sme predvádzali my, ale brankár Lundström bol pozorný. Domáci mali v 10. minúte možnosť presilovky, v ktorej si vypracoval najväčšiu šancu Boltun, ale jeho pokus spomedzi kruhov neskončil gólom. Útočník ´baranov´ Marek Bartánus sa po návrate z trestnej lavice v 13. minúte predviedol individuálnou akciou, chýbalo iba gólové zakončenie. Oba tímy predvádzali v búrlivej atmosfére hokej plný nasadenia a v 17. minúte diváci zatlieskali Lundströmovej lapačke po dobrej strele Ďatelinku. Aktívny Asselin ešte pred prestávkou poslal puk do bočnej siete.

Bezgólový stav nezmenili ani dve presilovky v prvej polovici stredného dejstva. Skóre sa zmenilo až po nenápadnej akcii v 29. minúte. Michal Kabáč posunul zdanlivo ľahký puk na Lundströma, ktorého zneistil náš dorážajúci hráč a na prekvapenie domáceho brankára sa dostal puk do bránky – 0:1. Náskok Bystrice mohol navýšiť v 31. minúte Bartánus, osamotený pred domácim gólmanom neuspel. V 36. minúte sme doplatili na pozičnú chybu v defenzíve a po Sujovej prihrávke zblízka vyrovnal Hovorka – 1:1. Košičania vedno s divákmi ožili a častejšie sa hralo pred bránkou Banskej Bystrice. V 39. minúte využil zmätok okolo Lukášovej svätyne Pacan –  2:1.

Východniarov mohol upokojiť v 42. Minúte Kafka. Ocitol sa sám pred Lukášom, ale netrafil sa medzi žrde. O štyri minúty už bolo vyrovnané, keď sa dôraz pred bránkou oplatil Michalovi Kabáčovi – 2:2. Rozhodujúci okamih nastal v 59. minúte. Dosiahli sme totiž tretí gól v neprehľadnej situácii, o ktorej rozhodcovia dlho diskutovali s videorozhodcom. Napokon gól Guillaumeho Asselina platil, hoci puk išiel od jeho nohy za gólmana Košíc – 2:3. Keď sa rozhodca Baluška dozvedel odpoveď na otázku, či bol gól dosiahnutý nohou, nasledovala ešte challenge domáceho trénera Jančušku. Tentoraz s otázkou, či nešlo o postavenie hráča v bránkovisku. Výzva dopadla negatívne a Košičania tak museli strpieť okrem gólu ešte aj dvojminútový trest za zdržiavanie hry. Domáci teda hrali v závere v oslabení, no skúsili i napriek tomu hru bez brankára, v ktorej skóre uzavrel do opustenej bránky súpera Éric Faille – 2:4.

HC Košice – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)

Góly: 36. Hovorka (Suja, Kafka), 39. Pacan (Suja, Spilar) – 29. Kabáč, 46. Kabáč (Róth), 59. Asselin (Bartánus, Faille), 60. Faille (Hrnka). Rozhodovali: Baluška, Stano – Orolin, Gavalier, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8347 divákov (vypredané).

HC: Lundström – Kessel, Šedivý, Čížek, Koch, Pulli, Michalčin – Kafka, Hovorka, Suja – Spilar, Pacan, Šoltés – Hričina, Boltun, Jenčík – Vrábeľ, Klíma, Petráš

HC ’05 iClinic: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Aliu, A. Sedlák, Kupec – Hrnka, T. Surový, Brittain – Bartánus, Bubela, P. Valent – Asselin, Faille, Giľak – Gabor, Češík, Kabáč

Hlasy  po zápase:

Milan Jančuška, tréner Košíc: „V prvom rade chcem poďakovať skvelým divákom. Vytvorili dnes vynikajúcu atmosféru, v takejto atmosfére sa veľmi dobre hrá. Chýbali nám štyria hráči zo základnej zostavy, ale moji zvereneci sa s tým výborne popasovali a predviedli dobrý výkon. Výsledok je veľmi nespravodlivý. Zápas sa lámal za stavu 2:1 na začiatku tretej tretiny, keď sme mali štyri čisté šance. Keby sme niektorú z nich premenili, odskočili by sme na dva góly a výsledok by bol iný. Zdôrazňujem, že je to pre nás absolútne nespravodlivý výsledok a komédia, ktorá sa udiala v závere, to som ešte nezažil, to nemá obdobu.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. V Košiciach sa vždy hrá ťažko a to sa aj dnes potvrdilo. My sme mali slabší začiatok, horšie sme korčuľovali, no v druhej tretine sme išli do zaslúžene vedenia. Domácich sme však potom svojimi chybami dostali do hry. Naši hráči v tretej tretine ukázali charakter, za čo som veľmi rád. Išli víťazstvu naproti. Na konci tretej tretiny to bolo aj o šťastí, keď sa nám dobre odrazil puk. Sme spokojní s týmto výsledkom ako aj s predvedenou hrou v určitých fázach stretnutia. Domov si vezieme veľmi dôležité tri body.“

Michal Kabáč, autor dvoch našich gólov: „V prvej polovici prvej tretiny nám akosi nešli nohy. Nechceme sa však vyhovárať na tú slávnosť, pretože sme o nej dopredu vedeli. Oba tímy mali rovnaké podmienky. Košičania si v úvode vytvorili šance, my sme sa až postupne do toho dostali. Pri mojom prvom góle som mal veľký kus šťastia. V situácii dvoch proti dvom som hľadal Gilberta Gabora na dorážku a brankár si to napokon sám stečoval za svoj chrbát. Moje dva góly ma veľmi potešili, chalani mi to dali v šatni pocítiť. Som rád, že som pomohol k cennej výhre. Rozhodla predovšetkým tretia tretina ako i to, že sme to za stavu 2:1 pre Košice nezabalili. Dúfam, že sa strelecky chytím a pridám aj ďalšie presné zásahy, rovnako tak dúfam, že budeme pokračovať v našej víťaznej sérii.“

1. Trenčín 73 b, 2. Zvolen 70 b, 3. B. Bystrica 67 b, 4. Košice 63 b, 5. Nitra 60 b, 6. Poprad 54 b, 7. Žilina 42 b, 8. N. Zámky 34 b, 9. L. Mikuláš 33 b, 10. Detva 12 b.

Autor: (job), Foto: TASR