Bystričania sa v Detve vytrápili, mali navrch, no nesú domov len dva body + HLASY

7 /

Banskobystrickí hokejisti v zápase 25. kola Tipsport ligy nastúpili na ľade posledného celku tabuľky v Detve. Celý duel sa trápili najmä so zámorským brankárom Hackettom. Mali v dueli prevahu, ale zvíťazili až po samostatných nájazdoch.

V prvej tretine mali Bystričania prevahu, ale nevyužili šance. Prvú mal hneď v úvode Tomáš Surový, no nemieril presne. Skóre otvorili Detvanci. V 6. minúte potrestali naše chyby v defenzíve a Murček z kruhu švihom poslal puk popri Lukášovi k žrdi – 1:0. Vyrovnanie mal potom na hokejke Bartánus, pekne sa natlačil pred bránku, ale Hackett ho bravúrne vychytal. V polovici tejto časti hry hrali domáci presilovku o dvoch hráčov a najmä Gašpar mohol zvýšiť vedenie na 2:0. Náš gólman sa rozhodne nenudil. Presilovka sa potom naskytla i nám. Opäť sa k šanciam dostal Bartánus, horšie to však bolo s jeho efektivitou. Už pri plnom počte síl na ľade sa pekným pokusom prezentoval Lamper, žiaľ opečiatkoval iba žŕdku súperovej svätyne. Následne mali dve veľmi dobré možnosti Detvanci, v prvej Piačku vychytal Lukáš a v druhej nájazd Gašparovi zmaril vo finálnej fáze Ďatelinka. Pred prestávkou Bystričania mohli vyrovnať Hohmannom. Ten išiel sám na Hacketta, ktorý tentoraz dobre zasiahol betónom.

V druhej tretine mali ´barani´ oveľa väčšiu prevahu, ale bojovali najmä s brankárom súpera. Ten chytal ako z veľkej knihy, do smútku dal viackrát najmä nášho aktívneho útočníka Bartánusa a neskôr i Luntera. A to čo nepokryl, išlo vedľa jeho žrdí. Napríklad v prečíslení troch na jedného Asselin nemieril presne a zblízka poslal puk mimo Hackettovu svätyňu Bubela. Domáci mohli zvýšiť vedenie v presilovke. V 35. minúte mali k tomu najbližšie Kuklev, Gašpar a Videlka. Následne už v pätici sme predviedli mohutný tlak a predsa len sme dokázali vyrovnať. Vďačiť za to môžeme kapitánovi Detvancov Sládokovi. Ten ponúkol nepresnú prihrávku, puk sa ocitol na hokejke Josha Brittaina, ktorý v medzikruží šikovne prešiel až pred bránku a poradil si i s dovtedy výborným gólmanom súpera – 1:1.

V tretej tretine ´barani´ pokračovali v nátlakovej hre, ale nedokázali využívať naskytnuté príležitosti. V tutovkách sa ocitli Faille a Surový. Trpezlivá hra napokon priniesla úspech, keď v 52. minúte si Rosandič všimol dieru v defenzíve Detvy, prihral voľnému Éricovi Faillemu, ktorý si vyčkal na správny moment a zakončil už za bezmocného Hacketta – 1:2. Zdalo sa teda, že by sme si mohli odniesť z ľadu posledného celku tabuľky tri body, avšak nestalo sa tak. V 55. minúte totiž vyhral Murček buly a spoza kruhu účinne napriahol Abramov  – 2:2. Duel tak po nevyužitej šanci Luntera v závere dospel až do predĺženia, v ktorom mohol rozhodnúť o dvoch bodoch pre Bystricu Rosandič. Svoje sólo nevyužil a tak rozuzlenie priniesli samostatné nájazdy. V štvrtej sérii vykúpil naše mužstvo od hanby Marek Bartánus.

Fakty o zápase:

HC´07 Detva – HC 07 iClinic Banská Bystrica 2:3 po samostatných nájazdoch (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 6. Murček (Abramov, Utkin), 54. Abramov (Murček) – 39. Brittain, 52. Faille (Rosandič, Asselin), rozh. nájazd: Bartánus. Rozhodovali: Lokšík, Müllner – Rojík, Krajčík, vylúčení 6:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 578 divákov.

HC´07 Detva: Hackett – Kuklev, Martin Chovan, Sládok, F. Fekiač, Šimon, Vyskoč, Gachulinec, D. Jendroľ – Piačka, Ščurko, Utkin – Tibenský, Surovka, Milý – Žilka, Matúš Chovan, Videlka – Abramov, Murček, R. Gašpar

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Delisle, Mihalik, Rosandič, Sedlák – Brittain, Surový, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Lunter – Giľák, Češík, Kabáč – Róth

Ivan Dornič, tréner Detvy: „Ja to zhodnotím iba krátko. Na stretnutí panovala výborná atmosféra, na ľade sme mohli vidieť vynikajúci výkon obidvoch mužstiev. Brankár hackett nás mnohokrát podržal. Chlapci síce vyrobili chyby, ale bojovali a som na nich za dnešný výkon hrdý.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Myslím si, že sme videli dobrý zápas z oboch strán. Od začiatku si ani jedno mužstvo nič na ľade nedarovalo. Hralo sa vo vysokom tempe. Hlavne prvé dve tretiny to bolo z našej strany dobíjanie bránky. Veľakrát sme však stroskotali na výbornom brankárovi. Domáci dnes príkladne bojovali, hráči sa hádzali do striel. Nám chýbal väčší dôraz pred bránkou. Naše víťazstvo je zaslúžené, treba však vzdať hold súperovi, pretože naozaj veľmi bojoval a šiel svojmu šťastiu oproti.“

1. Trenčín 27 18 3 1 1 0 4 84:46 63

2. Košice 28 18 1 0 0 2 7 97:63 58

3. Zvolen 27 15 2 2 1 1 6 95:72 55

4. Banská Bystrica 27 13 1 2 4 0 7 99:68 49

5. Nitra 27 13 2 2 1 1 8 97:76 49

6. Poprad 27 11 5 0 1 1 9 79:76 45

7. Žilina 27 9 0 2 2 0 14 69:78 33

8. Liptovský Mikuláš 27 7 0 2 5 1 12 62:71 31