Bystričania pokorili Skalicu, otočili stav z 0:2 na 5:2 + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 43. kole Tipsport ligy hostili doma posledný celok súťaže Skalicu už aj s uzdravenými hráčmi Tománkom, Gilliesom, Matouškom a Petranom. Chýbali však Zigo a Rosandič. Úlohu papierového favorita zvládli a vyhrali 5:2 i zásluhou dvojgólového Tománka a trojbodového asistenta Majdana.

V úvode prvej tretiny sme vrhli všetky sily do útoku a vytvorili sme si viaceré príležitosti, ktoré Kytnár, Hvila, Matoušek a ani Lucenius nevyužili. Prišiel teda trest po našich chybách v rozohrávke. Odrazený puk sa dostal v štvrtej minúte k Mickevicsovi, ktorý sa rútil na nášho Bacashihuu a prekonal ho – 0:1. Starostiam nebolo koniec, pretože v ôsmej minúte zatiahol záchrannú brzdu Petran pred Bezúchom v ďalšom úniku, čo nám nebolo nič platné, pretože skalický útočník využil trestné strieľanie – 0:2. Barani sa iba pomaly dostávali do hry, Majdan ani Bast recept na gólmana Košúta nenašli, no ten predsa len kapituloval. Pomohli nám totiž presilovky. Prvú využil Roman Tománek, ktorý sa natlačil z ľavej strany pred bránku a zblízka skóroval – 1:2 a v druhej Tománek vystrelil od modrej, pričom puk tečoval Jason Bast2:2. Do prestávky sme stihli otočiť výsledok, pretože Bast ideálne prihral z rohu ihriska pred bránku kanonierovi Romanovi Tománkovi, ktorý iba nastavil čepeľ hokejky – 3:2.

V druhej tretine diváci gól nevideli. Viac z hry mali naši hokejisti, ale Košúta nedokázali prekonať. Najbližšie mali k tomu Kytnár, ktorý neuspel zblízka, po ňom sa prezentoval Ďatelinka, ktorý pekne obišiel bránku, no puk do nej nezasunul a vzápätí ho tam neusmernil ani aktívny Majdan. Hostia mali nebezpečné krátke výpady smerom dopredu, ale tiež sa nedokázali presadiť. Peknou strelou sa prezentoval Trenčan, dobiedzal i Ďaloga, no Bacashihua sa nenechal pokoriť. Stredné dejstvo ponúklo hokej ako na hojdačke. Raz bol rýchly, inokedy príliš pomalý. Vzruch pred bránkami často absentoval.

Vstup do tretej tretine vyšiel lepšie Bystričanom. Už v 42. minúte upokojil náš tím Colton Gillies, ktorý prešiel cez modrú čiaru a z ľavého kruhu poslal puk ponad ľad presne k žrdi – 4:2. Skaličania nedokázali nič účinné v útoku vymyslieť a pykali v ďalšom oslabení. Tentokrát Lukáš Hvila prestrelil Košúta z ľavej strany dobrou razantnou strelou – 5:2. Hostia sa mohli vrátiť do hry ak by využili dve presilovky, z toho osemdesiat sekundovú o dvoch hráčov. Počas nej mali šance Pašek i Zálešák, no podržal nás Bacashihua a dobrú prácu odviedol i obranca Ďatelinka. V závere sme mali početnú výhodu my, no Sandgren od modrej gól nepridal.

Najbližšie hráme v nedeľu 31. januára v Žiline o 16.30 hodine i pred TV kamerami. V tabuľke sme na štvrtom mieste. Na tretí Zvolen strácame tri body, a druhú Nitru štyri body. Košice majú na čele pred nami 13 – bodový náskok.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK 36 Skalica 5:2 (3:2, 0:0, 2:0)
Góly: 16. Tománek (Hvila, Majdan), 17. Bast (Tománek, Pujacs), 19. Tománek (Bast, Majdan), 42. Gillies (Lucenius, Petran), 48. Hvila (Majdan) – 4. Mickievics, 8. Bezúch (tr. strieľanie). Vylúčení na 2.min: 4:5. Vyššie tresty: Gillies (B. Bystrica) 10 min osobný trest. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Orolín – Bogdaň, Rovenský. Diváci: 1957.

HC ´05 iClinic: Bacashihua – I. Ďatelinka, Sandgren, Pujacs, Šmach, V. Čížek, Petran, Adamčík, Košecký – Majdan, Bast, Tománek – Hvila, Kytnár, Matoušek – Lamper, Lucenius, Gillies – Ambroz, M. Surový, Ferleťák

HK 36: Košút – Barák, J. Reichel, Opalek, Jan Novák, Jankovič, Peter Horváth, M. Zukal – Martin Ďaloga, Brendl, Mickievics – D. Pašek, Zálešák, J. Bezúch – Markulinec, Studenič, Briestenský – Korytko, M. Trenčan, Lantoš

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme začali celkom slušne. Hralo sa v dobrom tempe, ale z prvých dvoch akcií súpera sme dostali dva góly, čo nás trošku zrazilo na zem. Súper dobre korčuľoval, no nakopli nás presilové hry, z ktorých sme dali góly, čo nás povzbudilo a na konci tretiny sme dali aj tretí zásah na 3:2. Tempo hry opadlo v druhej tretine, kde sme si zbytočne predlžovali striedanie, čo nás vyviedlo z tempa. V tretej tretine sme dali znovu nejaké góly a už sme si to potom ustrážili.. Dôležité bolo, že sme využili presilovky, v ktorých sme dali tri góly. Zároveň sme však ubránili dôležité oslabenia, napríklad aj v troch hráčoch na konci tretej tretiny. Skalica bola zdatným súperom. Pre nás sú to dôležité tri body. Na Gilliesovi a Matouškovi sme badali dlhší výpadok, ale snažili sa. Verím, že sa postupne dostanú do hry. Gillies po mesiaci a pol dal dokonca gól, čo je pozitívne. Čo sa týka návratu Handzuša, hádam ho ešte uvidíme v základnej časti na ľade. Bude to však na jeho rozhodnutí.“

Roman Šimíček, tréner Skalice: „Nezačali sme zle, boli sme aktívni a podarilo sa nám dať gól po chybe Bystričanov. Stále sme hrali svoj hokej, tlačili sa do bránky a vyplatilo sa. Využili sme trestné strieľanie a viedli 2:0. Bohužiaľ sme doplatili na nedisciplinovanosť. Nechali sme sa vylúčiť a inkasovali sme v oslabení dva góly. V celom zápase dokonca tri. To nás mrzí. Nemôžem však chlapcom vyčítať, že by im chýbala snaha alebo bojovnosť. Bystrica bola ťažkým súperom pre nás. Je hokejovo niekde inde, takže musím jej zložiť poklonu, hoci sme chceli bodovať i pod Urpínom.“

Roman Tománek, autor dvoch gólov Banskej Bystrice „Návrat po zranení bol dobrý, vyhrali sme. Cítil som sa na ľade celkom dobre, hoci zo začiatku to bolo horšie, no potom som sa dostal do tempa, keď padli góly a vyšli nám i akcie. Už to bolo lepšie zo strany celého mužstva. Niekedy sú zápasy, keď to tam padne skoro zo všetkého. Dnes to vyšlo mne, nabudúce potiahne niekto iný. Všetci sme hrali dobre, išli nám presilovky, čo bolo dôležité. Sústredíme sa teraz na Žilinu a potom sa oddýchneme. Chceme sa hlavne dobre pripraviť na piatkové derby so Zvolenom.“

Juraj Majdan, autor troch bystrických asistencií v zápase: „Je to super, že som získal ďalšie tri body do produktivity. Zadarilo sa, ale dôležité sú hlavne tri body zo zápasu do tabuľky mužstiev. Náš výkon nebol optimálny, ale hrá sa na body. Verím, že sa nás to nakopne. Zápasy po päťdňovej pauze sú ťažké, nie sme v dostatočnom tempe, aj preto som rád, že sme duel zvládli a vyhrali. Teší ma toto víťazstvo.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: archív Bystricoviny