BARANI to dokázali, sú vo finále po výhre v Nitre v predĺžení

6 /

Banskobystrickí hokejisti sa môžu tešiť z postupu do finále najvyššej hokejovej súťaže. Pod Zoborom totiž vyhrali po predĺžení 2:1 gólom Kytnára a tak siedmy duel na ľade súpera zvládli tým najlepším možným spôsobom.

Úvod zápasu patril Nitre, ktorá bola viac vpredu a vytvorila si miernu prevahu, no bez šancí. Až v tretej minúte sa dostal náš štvrtý útok do útočného pásma vďaka agilnému Matoušekovi, Zigo odviedol dobrú prácu za bránkou, našiel Patrika Lampera, ktorý zblízka prekonal Valenta – 0.1. Domáci v ďalšom priebehu vyvinuli veľkú snahu o vyrovnanie, v piatej minúte vyprodukoval náš gólman Corbeil zlú rozohrávku, puk zachytil H. Ručkay, ale našťastie neuspel. V siedmej minúte M. Novák našiel L. Nováka pri žrdi, ale ani on nebol úspešný. Hokejisti spod Zobora potom hrali presilovku, keďže Matoušek hral s nedovolenou výstrojou, ale nič v nej nevymysleli. Až v šestnástej minúte mal Corbeil prácu po aktivite a dobrých možnostiach Stümpela, L. Nováka a Lelkeša. Nitriansky tlak narastal. 106 sekúnd pred prestávkou fauloval Čížek a my sme išli do ďalšieho oslabenia. V ňom najprv pohrozil Slovák, no potom vyhadzovali puky z tretiny Bambúch a Surový mimo ihriska, takže sme išli na dlhý čas do troch.

Druhú tretinu začali Nitrania takmer dvojminútovou početnou výhodou o dvoch hráčov, v nej najprv nevyužil veľkú príležitosť Tománek pred našou odkrytou bránkou, ale jedenásť sekúnd pred vypršaním trestu Bambúcha napálil príklepom spoza kruhu Peter König a vyrovnal – 1:1. Barani potom v pätici ožili a mali šance. Na Valenta to postupne skúšali Heizer, Rosandič a Handzuš, ktorý z medzikružia mieril tesne vedľa. V polovici zápasu však prišiel veľký domáci tlak, v ňom aj príležitosti H. Ručkaya, Lelkeša a Bajteka. Najväčšiu šancu spálil v prečíslení dvoch na jedného Tománek. Bystričania dobre prehusťovali priestor pred svojim brankárom, ale robili aj chyby. V 35. minúte až traja Nitrania vleteli do útoku na jedného nášho obrancu, zodpovednosť zobral na seba Piačka, no pred Corbeilom ani on neuspel. My sme mohli ísť do vedenia v 38. minúte Handzušom, zachytil puk na útočnej modrej, išiel do kruhu, avšak jeho dve strely Valent pokryl. Zaujímavý bol aj prienik Kudrnu cez Ordzovenského po pravej strane, no náš útočník z mierneho uhla vyslal slabú strelu. V poslednej minúte strednej časti nás súper pritlačil, ale šance si nevypracoval.

Tretiu tretinu začali lepšie ´Corgoni´. Kanadského gólmana v našom drese preveril H. Ručkay, ktorý mal voľný priestor na pravej strane. V 43. minúte Lelkeš obkorčuľoval bránku a zakončoval z pred nej, no Corbeil bol na mieste. Potom prišli veľké šance tímu spod Urpína. Kafka najprv voľný netrafil svätyňu Valenta, ktorý výrazne podržal tím, keďže Kafka bol nebezpečný aj zblízka, rovnako tak po ňom i White. V 50-tej minúte sme išli do prečíslenia štyroch na dvoch, ale gólová príležitosť z toho nevznikla. Na druhej strane to skúšal dobrou strelou na Corbeila Lelkeš. Tento nitriansky útočník sršal aktivitou a po jeho strele sa takmer dostal puk do bránky, kde pred ňou ešte operoval Štefanka. V 56. minúte sa dobre predral dopredu L. Novák a dokázal strieľať cez dvoch našich obrancov Rosandiča a Čížeka, Corbeil sa prekvapiť nenechal. Domáci v závere riadneho hracieho času pritlačili ´baranov´, tí sa však húževnate bránili.

Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom sme žali úspech po Rosandičovej aktivite v 62. minúte. Pekne prešiel pred bránku, ideálne prihral voľnému Milanovi Kytnárovi a ten už puk pohodlne upratal za chrbát Valenta – 1:2. Na nitrianskom štadióne prepukla obrovská bystrická radosť z postupu do vytúženého finále! V šatni sa skandovalo s viceprimátorom Jakubom Gajdošíkom a špotovým riaditeľom HC’05 Vlastimilom Plavuchom. Chalani jasne dali najavo, že ich cieľom v tejto sezóne je majstrovský titul.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)
Góly: 22. König (Stümpel, Tománek) – 3. Lamper (Zigo, Matoušek), 62. Kytnár (Rosandič, Čížek). Rozhodovali: Baluška, P. Jonák – Šefčík, Výleta. Vylúčení na 2.min: 0:4. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600 – vypredané.

HK: Valent – Ordzovenský, König, Milo, Mezei, M. Novák, Kuzma, Bednár – Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, Štefanka, Bajtek – Slovák, Školiak, H. Ručkay – Mráz, Lelkeš, J. Ručkay – Piačka
HC’05: Corbeil – Rosandič, Čížek, Gründling, Guimond, Bambúch, Kousalík, Jaborník – Kudrna, Kytnár, White – Surový, Handzuš, Hudec – Handlovský, Heizer, Kafka – Matoušek, Zigo, Lamper – Kadura

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Hráči určite dnes išli na doraz. Po vyrovnaní stavu tam bolo pár skratových situácií, v ktorých sme mohli dať gól. Puk lietal okolo tyčiek, mali sme aj odkrytú bránku, no napokon nič z toho nevzniklo. Vyložená šanca sa naskytla až v predĺžení a tú využil súper.“

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Na oboch mužstvách bolo vidno, že je to rozhodujúci zápas. Podarilo sa nám dať prvý gól a to bola naša výhoda. Potom prišli štyri presilovky, dvakrát vyhodený puk a zbytočný faul, súper to využil. Nakoniec sa nám to podarilo, súper urobil chybu v predĺžení a my sme rozhodli. Vďaka patrí celému tímu, nie jednotlivcom. Oslavovať nemáme kedy, za chvíľu hráme finále s Košicami. Musíme teraz dobre zregenerovať.“

Michal Handzuš (útočník HC´05): „Fantastická séria. Klobúk dole pred Nitrou, je to vynikajúce hokejové mesto s výborným mužstvom. Všetci povedali, že to bude vyrovnaná séria a bola to pravda. Dospelo to až do predĺženia siedmeho zápasu a tam už je to o šťastí aj emóciách. Sme šťastní, Bystrica nikdy nebola vo finále. Ešte máme pred sebou jeden krok, určite si to užijeme, ale od pondelka sa budeme musieť pripravovať na Košice. Bude to náročná séria, chceme vyhrať, je to obrovská motivácia pre nás.“

Milan Kytnár (strelec víťazného gólu): „Išli sme do 7. zápasu, aby sme si ho užili, veď nestáva sa to často. Hrali sme zodpovedne zozadu a čakali na svoju príležitosti. Nakoniec to vyšlo. Už som sa poďakoval Rosandičovi za perfektnú prihrávku na gól, ale ešte budem musieť.“