0 /

Banskobystrickí hokejisti odohrali v piatok večer posledný domáci semifinálový zápas s Nitrou. Do bránky išiel namiesto zraneného Košarišťana Švéd Andersson, ktorý chytal v tejto sezóne iba v štyroch zápasoch a v minulej v šiestich. Nedochytal ani tento duel pre zranenie, no Corbeil ho nahradil a aj jeho zásluhou sme sa mohli po rozhodujúcom góle Kafku v predĺžení tešiť z víťazstva 4:3!

Ako z veľkej knihy sme začali prvú tretinu. Andersson sa v bránke nudil a iba sa s nadšením díval, čo jeho spoluhráči stvárajú vpredu. Skóre otvoril v tretej minúte Tomáš Zigo, ktorý tečoval Rosandičovu strelu od modrej – 1:0. O dve a pol minúty neskôr bolo už 2:0, spoza bránky si nakorčuľoval Petr Kafka a z boku prekvapil strelou ponad plece Lakosila. Tréner hostí Stavjaňa si zobral oddychový čas a jeho zverenci už do prestávky neinkasovali, hoci nič horibilné nepredviedli. V siedmej minúte mali príležitosti naši hráči Hudec a Surový, avšak neuspeli. Prvej vážnejšej strele čelil švédsky brankár ´baranov´ až v dvanástej minúte, keď to skúšal bekhendom Mráz. V osemnástej sa do úniku dostal J. Ručkay, ale nezakončil, prekombinoval to. Zaujímavý bol na opačnej strane prienik Handzuša v oslabení, no Lakosila neprekonal. Andersson čelil iba trom priamym strelám počas dvadsiatich minút, len jedna z nich v podaní Mráza bola nebezpečnejšia.

Druhú tretinu sme začali presilovkou a v nej sa mohol presadiť v dobrej možnosti Handzuš. Nitrania pohrozili až v pätici, keď v 23. minúte netrafil odkrytú bránku Stümpel. Slabiny si však natiahol Andersson a iba s problémami pokračoval v hre. Po pár sekundách ho prekvapil vlastný spoluhráč Kafka. René Školiak nastreľoval puk do bránkoviska na H. Ručkaya a náš útočník ho nešťastne tečoval za svojho gólmana – 2:1. Potom zaujal moment, keď Matoušek poslal na bystrickú striedačku Lelkeša. V 25. minúte pohorel pred Lakosilom zblízka aktívny Handzuš, na opačnej strane zasahoval Andersson pred J. Ručkayom. Kapituloval až pri presilovke hostí, ktorí v 27. minúte dobre rozohrali kolotoč. Tománek zblízka nezakončoval, šikovne puk poslal Lukášovi Novákovi, ktorý mieril do odkrytej svätyne Švéda – 2:2. Ten následne zhodnotil zdravotný stav a porúčal sa z bránky, do ktorej putoval Kanaďan Corbeil. Aj on mohol o dve minúty neskôr sledovať kvalitný pästný súboj Hudeca s Bajtekom, vyhral ho náš kapitán. Viac príležitostí sme mali my, ale gólman spod Zobora bol proti pri Handlovskom i Zigovi. Vyznamenal sa aj druhý brankár ´baranov´ pri šanci H. Ručkay, keď vyťahoval betón.

Vstup do tretej tretiny nám ideálne vyšiel, pretože Lamper vysunul v 43. minúte do úniku Dominika Kaduru, ktorý sa nemýlil a poslal puk pomedzi nohy Lakosila – 3.2. Vyrovnanie mal o minútu neskôr na hokejke Stümpel, no zoči – voči Corbeilovi pohorel. My sme potom nevyužili presilovku, rovnako ani Nitra, ktorá otvorila hru a snažila sa streliť tretí gól. Dali sme jej na to možnosť v 53. minúte, pretože sme mali príliš veľa hráčov na ľade, čo si rozhodcovia všimli, takže oslabenie bolo na svete. Našťastie ho naši hráči zvládli bez ujmy, ale v 57. minúte po chybe v obrane mohli inkasovať, keď kanadský takmer dvojmetrový obor likvidoval Tománkovi tutovku. Na opačnej strane sa dostal do šance Surový, ale trafil žŕdku a po ňom neskôr nezasunul puk za bezmocného Lakosila Guimond. Hokejisti spod Zobora však v závere tohto dejstva odvolali brankára a v šestici 73 sekúnd pred koncom predsa len vyrovnali Romanom Tománkom z dvoch metrov z dorážky do hornej časti bystrickej bránky – 3:3.

Nasledovalo teda desaťminútové predĺženie, v ktorom mal hneď v úvode veľkú príležitosť súper, no voľný Pupák spomedzi kruhov mieril vedľa. Prišiel trest v 63. minúte, v ktorej po strele Čížeka vyrazený puk zastavil Zigo, ten sa dostal k Petrovi Kafkovi, ktorý si už pred bránkou vychutnal Lakosila – 4:3. V nedeľu sa pod Zoborom rozhodne o postupujúcom do finále.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:3 po predĺžení (2:0, 0:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 3. Zigo (Rosandič, Kafka), 5. Kafka (Heizer), 43. Kadura (Lamper, Čížek), 63. Kafka (Zigo, Čížek) – 23. R. Školiak (Kuzma), 27. L. Novák (Tománek, Stümpel), 59. Tománek (Štefanka, L. Novák). Rozhodovali: Kubuš, Müllner – Rovenský, M. Korba. Vylúčení na 2.min: 7:5. Vyššie tresty: 29. Hudec (BB) a Bajtek (NR) 10 minút za zhodenie rukavíc. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05: Andersson (27. Corbeil) – Čížek, M. Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Bambúch, Jaborník – Hudec, Handzuš, Surový – White, Kytnár, Kudrna – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Matoušek – Kadura

HK: Lakosil – König, Ordzovenský, Milo, Mezei, M. Novák, Kuzma – L. Novák, Stümpel, Tománek – Pupák, Štefanka, Bajtek – Slovák, Školiak, H. Ručkay – J. Ručkay, Lelkeš, Mráz

Richard Zedník, asistent trénera Banskej Bystrice: „Prvá tretina nám vyšla podľa predstáv, zatlačili sme súpera, dali góly, no Nitra sa nevzdala a vrátila sa do zápasu. V tretej tretine bol rozhodujúci tretí náš gól a mohli sme rozhodnúť zápas už v normálnom hracom čase, keď Saša Guimond netrafil ku koncu prázdnu bránku, inak by bol koniec. Nasledovalo vyrovnanie, no našťastie v predĺžení sme dobre zahrali a Kafo to perfektne zakončil. Takže môžeme ísť na siedmy zápas do Nitry. Boli sme presvedčení o víťazstve, aj v predĺžení sme chceli byť aktívni, i keď na nás doľahol tretí vyrovnávajúci zásah súpera 73 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Siedme zápasy sú vždy nevyspytateľné, je to hlavne o chybách. O brankárovi bude debata, uvidíme ako sa to vyvinie so zraneným Košarišťanom.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Prišli sme s výhodou v sérii, mali za stavu 3:2 mečbal, no do zápasu sme vstúpili zle, Bystrica nás zatlačila a dala góly. Potom sme sa v druhej tretine dostali do zápasu a vyrovnali. V tretej tretine sme síce inkasovali, ale znovu sa nám podarilo vyrovnať. Škoda chyby v predĺžení, keď sme sa nevyhli podstatnej chybe. Siedmy zápas budeme hrať doma, je to naša výhoda, rozhodnú však detaily.“

Petr Kafka, autor rozhodujúceho gólu: „Mali sme vyhrať v normálnom hracom čase, no pánboh zaplať aj za toto víťazstvo. Tieto zápasy sú na striedačku, raz tak, druhý raz onak, nemajú nikdy favorita. Inkasované góly nás nezmrazili, nemáme s tým problém, hlavy nedáme po nich dole a hráme si svoju hru. Pri mojom rozhodujúcom góle som prestrčil puk od mantinelu, Venca Čížek vystrelil, od korčule sa to Tomášovi Zigovi zastavilo a ja som mal už jednoduchú úlohu sám pred bránkou. Ideme teda do Nitry a veríme, že tam vyhráme, avšak musíme tam streliť viac gólov.“

Tomáš Zigo, autor jedného gólu domácich: „O gól sme dali viac a hrali srdcom, preto sme vyhrali. Pre mňa to bol vydarený zápas, aj gól som strelil, lepšie sa mi potom hralo, vynútili sme si štvrtá lajna väčší priestor, čiže môžem to hodnotiť kladne. Už sa tešíme na siedmy zápas, bude nesmierne ťažký, Nitra je doma veľmi silná, musíme kvalitne brániť, neinkasovať veľa gólov, pretože každá strata sa ťažko doháňa. Aj brankárovi treba pomôcť.“

Roman Tománek, autor vyrovnávajúceho gólu Nitry 73s pred koncom tretej tretiny: „Už sme mohli byť na ceste domov a radovať sa. Sami sme si prehrali zápas, také chyby by sa nemali stávať. Nepokryli sme hráčov. Prvých päť minút sme boli asi hlavami v autobuse, zaspali sme, no dostali sme sa do zápasu. Mohli sme rozhodnúť za stavu 2:2, ale nepremenili sme šance, no je to o chybách. V predĺžení sme chceli ísť do nájazdov. Nám bystrickí obrancovia lacné góly nedovolia strieľať, my im ich však dovolíme. Pri hre štyroch na štyroch musí každý mať svojho hráča, a nie takto, jednoducho pykať za hrúbku…“

Autor: (bl), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová