2 /

Banskobystrickí hokejisti v 32. kole hokejovej Tipsport ligy vyhrali na domácom ľade s Novými Zámkami poľahky 6:3, keď po dva góly zaknihovali zámorskí útočníci Asselin a Selleck. V našom tíme sa už predstavili aj dve nové posily Matoušek so Southornom. Prvý gól v sezóne zaznamenal obranca Marek Biro.

Barani si vytvorili šance hneď v úvode zápasu. Asselin neuspel v presilovke a recept na Košarišťana v bránke nenašiel ani voľný Kabáč. Neujal sa ani nebezpečný teč Ziga a následne sme tak pykali. Hostia využili hneď prvú príležitosť, keď sa po situácii zaváňajúcej ofsajdom presadil Zbořil – 0:1. Bystričania naďalej pokračovali v útočnej hre a vyplatilo sa. Gabor síce v tutovke ešte nedal gól, pretože úradovala Košarišťanova hokejka v poslednej možnej chvíli, ale po rýchlom prechode do pásma bola platná prihrávka Failleho na Guillaumeho Asselina do kruhu, ktorý predviedol peknú sťahovačku ako aj účinnú koncovku – 1:1. Potom zvonili žŕdky na oboch bránkach, o prvé dve sa postaral náš Sýkora, tretiu zariadil obranca Zámkov Novák. V dvanástej minúte sa diváci pod Urpínom tešili druhýkrát. Akcia prvej zámorskej formácie mala oči a Eric Selleck zakončoval už do odkrytej bránky pohodlným spôsobom – 2:1. Do prestávky ešte zvonila žŕdka i po štvrtýkrát, tentoraz z hokejky hosťujúceho Rogoňa.

Na začiatku druhej tretiny sme nevyužili presilovku, po nej mal dobrú možnosť Varga, ale nezakončil efektívne pred odkrytou svätyňou Zámkov. Podarilo sa to napokon v 26. minúte Guillaumemu Asselinovi, ten vybojoval puk na útočnej modrej, s Faillem išli sami dvaja na Košarišťana a zohrali to pred ním excelentne – 3:1. V polovici zápasu sme išli do trojgólového vedenia zásluhou obrancu Mareka Bira, ktorý vyslal puk od modrej čiary a keďže Gabor dobre clonil, reprezentačný brankár v drese hostí opäť kapituloval – 4:1. Tréner Novozámčanov Milan Jančuška si následne zobral oddychový čas, no ani po ňom jeho zverenci nemali vyložené šance. Naopak hetrik mohol zaknihovať Asselin, ocitol sa v dvoch veľmi dobrých príležitostiach v medzikruží, avšak nepremenil ich.

Nástup do tretej tretiny vyšiel lepšie súperovi. Po 22 sekundách vystrelil od modrej Hruška a Williams inkasoval tak troch lacný gól, keďže mu nik vo výhľade neclonil – 4:2. Žiadna dráma ale nenastala, pretože v 44. minúte po strele Bartánusa tečovaný puk smeroval do tváre Erica Sellecka, od ktorej následne putoval za Košarišťana – 5:2. O tri minúty neskôr bolo 6:2, tentoraz strieľal Varga a vyrazený puk upratal do bránky pri ľavej žrdi pohotový Ján Sýkora. Do konca stretnutia mal ešte dve šance Asselin, ale hetrik mu nebol dopriaty, nevyužili sme ani početnú výhodu o dvoch mužov na ľade, počas ktorej mohol skórovať i Sýkora. Kozmetickú úpravu stavu zariadil v poslednej minúte, konkrétne dvadsaťdva sekúnd pred záverečným klaksónom individuálnou akciou Novozámčan Zbořil na 6:3.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Góly: 9. Asselin (Faille, Southorn), 12. Selleck (Asselin, Faille), 26. Asselin (Faille), 30. Biro (Češík), 44. Selleck (Bartánus, K. Sloboda), 47. J. Sýkora (R. Varga, K. Sloboda) – 5. Zbořil (J. Jurík, H. Ručkay), 41. R. Hruška (Rogoň, Kudla), 60. Zbořil . Rozhodcovia: D. Konc st., Štefík – Výleta, Tvrdoň, vylúčení: 4:6 na 2 min.vyššie tresty: Zbořil (N. Zámky) 10 minút za napadnutie hlavy krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2366 divákov.

HC’05 iClinic B. Bystrica: Williams – Marshall, Southorn, Nemčík, K. Sloboda, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, Faille, Selleck – R. Varga, A. Šťastný, j. Sýkora – Bartánus, Zigo, Matoušek – Gabor, Češík, Kabáč

HC Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Dundáček, Zaťko, M. Novák, Ordzovenský, Hain, Hatala – Šimun, Fábry, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Rogoň, Hruška, Nejezchleb – Slávik, Ondrušek, Henderson

Dan Ceman tréner B. Bystrice: „Bolo veľmi dôležité v tomto zápase, že sme prekonali forčeking Nových Zámkov, tým pádom sme lepšie dostávali puky z obranného pásma dopredu. Veľmi dobrú robotu dnes odviedli obrancovia, od toho sa odvíjal i fakt, že sme boli v útoku efektívni. Odohrali sme dobrý zápas i s novými posilami. Tomáš Matoušek odviedol dobrú robotu, dodal mužstvu energiu, ľudia ho tu poznajú. Aj ďalšia posila Jordon Southorn odohral dobrý zápas. Veľmi dobre posúval puk a mal i presné nahrávky.“

Jerguš Bača, asistent trénera N. Zámkov: „Počas celého zápasu nám chýbal pohyb a hlavne agresivita pred oboma bránkami a toto rozhodlo o dnešnom výsledku. V tom bol totiž najväčší rozdiel. Samozrejme, začali sme dobre, vyhrávali sme, len sa žiadal už mnou spomínaný lepší pohyb, viac šťastia, niektoré situácie sme zle riešili. Po prestávke je každý zápas iný, ten pohyb bol naozaj iný, aký sme očakávali.“

Tomáš Matoušek, navrátilec do Banskej Bystrice: „Diváci ma potešili reakciami, ďakujem im za transparent i gesto po zápase. Nastúpil som síce s nezvyklým číslo, no po sviatkoch čakám na svoju zaužívanú 21-ku (Gabor bude mať dvanástku, pozn. red.). Nehral som zo tri týždne ostrý zápas, mal som z toho aj menšie obavy, no snažil som sa robiť svoju robotu, hrať jednoducho. Myslím si, že z toho, čo som mal priniesť do tímu, tak som aj niečo priniesol, ale musí to byť ešte lepšie. Aj kondične som cítil rezervy, teraz sa mi treba rozbehnúť, aby si telo v nahustených zápasoch zvyklo na záťaž. Čo sa týka samotného zápasu, gól som síce nedal, ale odkladám si ich so ´Zigim´ na ďalšie zápasy, veď ich bude ešte dosť.  Dôležité bolo, že sme dnes otupili napádanie súpera. Prehrali sme ich u nás v hĺbke pásma. Zámky síce mali nejaké šance, ale do nejakého veľkého množstva príležitostí sme ich nepustili. Čo bolo dôležité na to, aby sme získali my tri body.“

Eric Selleck, autor dvoch našich gólov po zašívaní tváre povedal: „Po prestávke to bolo z našej strany celkom dobré. Potrénovali sme nejaké veci a dnes ich aj ukázali na ľade. I preto sme vyhrali. Strelili sme niekoľko gólov, som rád, že som dal dva z nich. Snažím sa však vždy tvrdo pracovať pre tím. Druhý môj zásah bol po vtipnom odraze od mojej tváre, no platil. ´Berty´ strieľal puk, ktorý sa odrazil od obrancu súpera a poriadne som ho ani nevidel prichádzať, avšak išlo to správnym smerom. Hneď potom som si chytil tvár a cítil som krv na prstoch, ale dalo sa to vydržať, tak som sa aj usmial.

Guillaume Asselin, bystrický útočník, 2+1 v zápase: „Hrali sme skvele ofenzívne. Smerom dopredu to bol jeden z najlepších výkonov sezóny. Ja som dal dva góly, ale mrzí ma, že som nedal aj tretí, pretože šance som na to mal a bolo ich viac než dosť.“

Marek Biro, prvý gól v sezóne za náš tím: „Čo sa týka môjho gólu, nebolo tam čo vymýšľať, dostal som nahrávku na modrú a snažil som sa následne dostať puk na bránku, no padlo to tam. Gilbert brankárovi dobre clonil. Inak sme odohrali dosť dobrý zápas na to, že sa hralo po reprezentačnej prestávke. Postrážili sme si tento duel, počas ktorého sme od začiatku až do konca poctivo šliapali ako sa patrí a pomáhali jeden druhému. Súper síce viedol, potom znižoval na rozdiel dvoch gólov, mal tam nejaké šance, i žŕdky, ak by to premenil, zápas mohol byť trošku iný. Myslím si však, že sme Zámky dnes jednoznačne prehrali.“

Adam Zbořil, strelec dvoch gólov N. Zámkov: „Bol to zápas po reprezentačnej pauze a my sme ho hrubo nezvládli, s veľkými, dá sa povedať, že až s hrubými chybami. To rozhodlo o našej prehre. Prvú desaťminútovku sme zvládli, ustáli sme tlak, Košarišťan dosť toho pochytal. Potom sme lacno inkasovali, toto si treba postrážiť a v ďalších zápasoch hrať úplne inak. Ja by som najradšej dva góly vymenil za tri body, pretože aj Trenčín vyhral a dotiahol sa tak na nás. Takže v nasledujúcich dueloch musíme už bodovať.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová