Barani prvý finálový duel v Trenčíne zvládli, vyhrali v predĺžení + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v prvom finálovom zápase Kaufland play-off Tipsport ligy zdolali na trenčianskom ľade tamojšiu Duklu 4:3 gólom obrancu Gélinasa v predĺžení. V sérii hranej na štyri víťazstvá sme sa ujali vedenia 1:0.

Prvá tretina bola v bystrickej réžii, hoci úvod bol opatrný. Až v 7. minúte vystrelil nebezpečne Bubela a poriadne natiahol Valenta. Na dorážke ešte číhal Hohmann. O minútu neskôr sa už „barani“ tešili z gólu. Guillaume Gélinas vystrelil od modrej a tečovaný puk putoval medzi žrde – 0:1. Duklu postavila na nohy až presilová hra. Radivojevič posunul puk na Sojčíka a ten strelou z prvej z pravého kruhu nedal Lukášovi šancu – 1:1. V závere prvej tretiny mali Trenčania i druhú presilovku, no hokejisti spod Urpína tlaku súpera odolali.

V 23. minúte mohol misky váh nakloniť na trenčiansku stranu Sádecký, sám pred Lukášom však neuspel. Hra sa v týchto minútach prelievala z jednej strany na druhú stranu. Obe mužstvá sa snažili čo najrýchlejšie strhnúť vedenie na svoju stranu. Najprv ma dobrú možnosť domáci Sojčík z prečíslenia, ale náš brankár bol na mieste. V  28. minúte sa dostali do šance aj Banskobystričania. V presilovej hre nahodený puk nedokázal cez Valentov chránič pretlačiť do siete Skalický. V polovici zápasu po prihrávke spoza bránky neuspel v dobrej príležitosti ani náš Asselin. V 32. minúte išiel za nešportové správanie predčasne pod sprchy Deveaux. O tri minúty ho po nešetrnom faule na hlavu Lampera nasledoval Marcel Hossa a Trenčania hrali päť minút v oslabení. Presilovú hru sme síce nehrali dobre, ale v 38. minúte Éric Faille dostal príliš veľa voľného priestoru a vymietol horný roh bránky – 1:2.

Barani mohli ísť do dvojgólového vedenia na začiatku tretej tretiny. Bartánus ponúkol sólo Hohmannovi, jeho zakončenie už letelo do domácej bránky, no Bohunický puk odpratal do bezpečia. Skúšal to zblízka i Ďatelinka bekhendom, no neúspešne. Do úniku sa dostal aj Češík, ale ani on na Valenta nevyzrel, pretože ho neposlúchal puk. Na opačnej strane mal dobrú možnosť Mikula, mieril však nepresne. Dukle sa podarilo vyrovnať v 50. minúte počas presilovej hry, keď Radivojevičov pokus od modrej čiary zapadol do Lukášovej siete – 2:2. Trenčania boli v tlaku, no zabudli na obranu. V 53. minúte Brejčak nahodil puk, ktorý sa od zadného mantinelu dostal pred bránku k nepokrytému Guillaumemu Asselinovi a ten švihom pohotovo nezaváhal – 2:3. Domáci sa nechceli zmieriť s prehrou, odvolali brankára a 65 sekúnd pred koncom Radivojevič prihral na vrchnú časť ľavého kruhu Starostovi, ktorý vyrovnal na 3:3. V predĺžení sa ocitol náš Bubela v nájazde, ale o výhre Banskej Bystrice rozhodol napokon Guillaume Gélinas, ktorý z ľavého kruhu prestrelil Valenta a zariadil konečný výsledok 3:4.

Druhý finálový zápas je na programe v Trenčíne už teraz v sobotu 14. apríla taktiež o 18.00 hodine.

HK Dukla Trenčín – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)

– stav finálovej série: 0:1

Góly: 16. Sojčík (Radivojevič, Mikula), 50. Radivojevič (Starosta, Mikula), 59. Starosta (Radivojevič) – 8. Gélinas (Asselin, Faille), 38. Faille (Gelinas, Hrnka), 53. Asselin (Brejčák, Češík), 66. Gélinas (Lamper). Rozhodovali: Stano, Kubuš – Výleta, Šefčík, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Deveaux 10 + DKZ za nešportové správanie, Hossa 5 + DKZ napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 6150 divákov.

Trenčín: Valent – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Marcel Hossa – Varga, Dlouhý, Mikula – Hudec, Švec, Deveaux – Gašparovič

B. Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, Brejčák – Hrnka, T. Surový, Lamper – Hohmann, Bubela, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Bortňák, Češík, Brittain – Gabor

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Vstup do zápasu nebol podľa našich predstáv, naša aktivita sa zlepšila až v ďalšom priebehu zápasu. Ak však chceme byť úspešní, naplno musia hrať všetky päťky. Aj ostatní hráči sa musia pridať k tým, ktorí strieľali góly. Vyrovnanie z našej strany prišlo v pravý čas, no predĺženie sme žiaľ nezvládli. Mali sme veľa vylúčených hráčov, dvaja museli byť v kabíne, mali sme teda menej útočníkov na ľade, musel som tých, čo zostali viac točiť a to nás stálo dosť síl. Musíme sa odraziť od toho momentu, kedy sme vyrovnali a tak nastúpiť do druhého zápas s Bystricou. Musíme sa upokojiť, zregenerovať a na tento duel už zabudnúť. Určite sa dobre pripravíme na sobotňajšie stretnutie, ktoré chceme vyhrať.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to veľmi ťažký, no kvalitný finálový zápas, pekný pre fanúšikov. Na štadióne panovala výborná atmosféra. My sme duel začali dobre, boli sme v prvej tretine viac na puku, aktívnejší, nastúpili sme s taktikou urobiť čo najmenej chýb, mali sme teda viac z hry, z čoho rezultoval náš vedúci gól. V druhej tretine domáci zlepšili pohyb a vyrovnali hru. Rozhodovali maličkosti. Trenčín využil dve presilovky, my jednu. Mali sme bližšie k víťazstvu už v riadnom hracom čase, ale inkasovali sme, taký je hokej. V predĺžení sa k nám trošku priklonilo šťastie. Zápasu nechýbali emócie. My sa môžeme tešiť do polnoci, pretože zajtra nás čaká ďalší duel.“

Branko Radivojevič, útočník a kapitán Trenčína:  „Chcel by som začať pánom rozhodcom s číslom 25. Ak nemá ‚gule‘ zapískať faul v predĺžení, potom nech sem ani nechodí. Po druhý raz v sezóne nám vylúčil Deveauxa, nerozumiem tomu. Ako keby sa ho chcel zbaviť, aby s ním nemal problémy. Musíme si zápas poriadne rozobrať, pretože mám pocit, že tri góly sme si dali sami.“

Tomáš Hrnka, útočník Banskej Bystrice: „Sám som čakal, aké to bude po desiatich dňoch oddychu, ale úvod sme zvládli dobre. Bol to však ťažký zápas, Dukla sa doťahovala, ale pri nás stálo aj šťastie. Možno sa ešte toto finále priostrí, dnes to bolo tak akurát. Branko je skvelý hráč, rovnako aj Tomáš Starosta, ale Trenčín má viacerých skvelých hráčov. Nebolo by múdre, keby sme sa sústredili iba na nich.“

Guillaume Gélinas, streôlec dvoch gólov Banskej Bystrice : „Bol to veľmi ťažký proti náročnému súperovi. Bolo cítiť, že sme posledný týždeň nehrali, takže sme sa snažili hrať jednoducho. Ukázali sme, že sa nevzdávame, aj keď sme dostali gól v úplnom závere. Strelil som dva góly, je to skvelý pocit, ale je jedno, kto sa z nášho tímu presadí, dôležité sú víťazstvá. Musíme hrať podobne aj v druhom stretnutí. Dlho sa mi gólovo veľmi nedarilo, teraz to ale prišlo a som za to rád. Ako som však povedal, dôležité je víťazstvo tímu a nie moje góly.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Máme za sebou prvý zápas. Myslím si, že zo začiatku to bolo opatrné a oba tímy čakali, čo sa bude diať. Bola to taká „ťukaná“, ale potom sa to rozbehlo a hralo sa hore-dole. Trenčín je s domácou kulisou silné mužstvo. Zaplať pán Boh, že sme dokázali streliť tri góly a aj keď súper vždy dotiahol, tak sme rozhodli v predĺžení. Čo sa týka dlhej pauzy, tak to hodnotím tak, že sme vyhrali, takže to bolo fajn. Presilovky Trenčínu išli, sú v nich silní. Musíme si to pokrývať o niečo lepšie, ale v hre piatich proti piatim sme určite lepší.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR