2 /

Banskobystrickí hokejisti zvládli prvý domáci finálový zápas s Košicami a vyhrali ho 3:1. Stav série hranej na štyri víťazstvá je tak 1:2 z nášho pohľadu. V pondelok sa hrá pod Urpínom štvrtý duel o titul v našej najvyššej hokejovej súťaži.

Prvá tretina ´baranom´ nevyšla podľa predstáv. Už v 57-mej sekunde sme mohli inkasovať, keď sa pred brankárom Corbeilom ocitol voľný Jenčík, no z dvoch metrov pálil do neho. V šiestej minúte sme videli dve šance a následne aj gól. Najprv to skúšal z ľavej strany hosťujúci Kutálek, po ňom na domácej z medzikružia Kytnár, uspel však až Adam Lapšanský, keď náš gólman vyprodukoval na zadnom mantineli zlú rozohrávku, puk zachytil Hrnka a naservíroval ho ideálne pred bránku, kde už bol spomínaný košický útočník – 0:1. Vyrovnať sme mohli v desiatej minúte Handzušom, no zblízka mieril vedľa. V trinástej minúte vrazil Bartánus na mantinel Preisingera, bystrický hráč sa ťažko zdvíhal z ľadu a išiel na ošetrenie do šatne, Košičan dostal dve minúty, v presilovke sme však neskórovali, príležitosť mal na to Handlovský. Po skončení početnej výhody sme mohli aj pykať, pretože Bartánus vykorčuľoval z trestnej lavice, rútil sa na Corbeila, no už tiesnený ho našťastie neprekonal.

V strednej časti sa bystrickým hokejistom darilo lepšie. Najprv prežili presilovku súpera, po nej mohol v prečíslení dvoch na jedného vyrovnať Hudec, ale netrafil puk. V 26. minúte fauloval Cebák Surového v šanci, ale v našej početne výhode sa rútil na Corbeila Jenčík, zakončenie mu nevyšlo. Z gólu sme sa tak napokon predsa len mohli tešiť my, v 31. minúte Kafka posielal puk pred bránku, Heizer ho šikovne pretlačil do kruhu, kde do neho švihom bez prípravy trafil Lukáš Handlovský – 1:1. Hostia potom dostali možnosť ďalšej presilovky a v nej mohol v prečíslení troch na dvoch prikloniť misku váh na stranu svojho tímu Suja. Na opačnej strane sa ponúklo prečíslenia aj nám, ale Handlovský zle prihrával. V 35. minúte to skúšali na Hyláka Kytnár a Kudrna, no prekonal ho až o minútu neskôr Václav Čížek. Ten nahodil puk od modrej a Hylák aj vďaka dobrému cloneniu zo strany Kytnára a Surového nič nevidel – 2:1. V závere druhej tretiny sme hrali dve presilovky v rade, Kudrna však neposlal puk do odkrytej košickej svätyne a hostia na naše šťastie nevyužili ďalšie prečíslenie dvoch na jedného, tentoraz v podaní Biceka s Jánošíkom.

V tretej tretine mali ´barani´ navrch, pokúšali sa dosiahnuť tretí gól a mali na to aj viaceré príležitosti. Na košického brankára strieľali Heizer, Surový, White i Zigo, ale nedokázali ho pokoriť. Na opačnej strane mal dobrú možnosť Sojčík, ale ani on neuspel. S pribúdajúcim záverom napätie stúpalo, Sojčík sa dostal aj do druhej šance, ale Corbeil dobre zasiahol. My sme mohli zvýšiť po teči Bira, ale puk sa za Hyláka nedostal. Dve a pol minúty pred koncom parádne zakončoval z kruhu Lapšanský, ale kanadský gólman v našej bránke sa nenechal zahanbiť a vytiahol skvelú lapačku. Vyvrcholenie prišlo tridsaťosem sekúnd pred klaksónom, Košičania hrali bez brankára, čo využili zásahom do prázdnej bránky od útočnej modrej čiary Michal Hudec – 3:1. Štvrtý gól ešte mohol pridať Handlovský, išiel sám na Hyláka, ale stav už nemenil.

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 31. Handlovský (Heizer, Kafka), 36. Čížek (Kudrna, Kytnár), 60. M. Hudec (Biro, Heizer) – 6. Lapšanský (Hrnka). Rozhodovali: Baluška, Kubuš – Šefčík, Výleta. Vylúčení na 2.min: 2:4. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Zmeny: 15. Heizer za Preisngera. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05: Corbeil – Gründling, Guimond, Čížek, Rosandič, Kousalík, Biro – Kudrna, Kytnár, Surový – Hudec, Handzuš, White – Kafka, Preisinger, Handlovský – Lamper, Zigo, Matoušek
HC: Hylák – Jánošík, Štrbák, Phillipp, Šeda, Cebák, Macejko- – Lapšanský, Hrnka, Sojčík – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bicek, Suja, Bartánus – Mat. Chovan, Rachůnek, Kutálek

Richard Zedník, asistent trénera Banskej Bystrice: „Prvú tretinu sme sa pomalšie rozbiehali, v druhej sme začali viac hrať hokej, napádať ich a držať viac puk v ich tretine, z toho padli aj dva góly. Tretia tretina bola asi naša najlepšia tretina. Udržali sme jednogólové vedenie a súpera sme nepustili do tlaku. Z tohto hľadiska som rád, že sme to dotiahli do víťazného konca

Peter Oremus, tréner Košíc „Úvodná tretina bola taká ako si ju predstavujeme, samozrejme bolo to veľmi málo na to aby sme zvládli celý zápas. V druhej tretine sme nevyprodukovali žiadny tlak, chýbala agresivita, čiže následne dve tretiny náš výkon nebol adekvátny tomu, čo som od hráčov očakával. Každý zápas je v sérii dôležitý, my sme tento nezvládli. Musíme toho veľa zmeniť. Pondelok sa musí náš výkon podobal tomu dnešnému z prvej tretiny.“

Lukáš Handlovský, autor prvého gólu Banskej Bystrice: „Super, konečne sme vyhrali a dali viac gólov. V Košiciach sme zbytočne vyrábali chybičky, teraz sa nám podarilo pri nich ubrániť. Chýb musí byť minimum, aby nám hráči neunikali a sami tak korčuľovali na bránku. Musíme mať teda čo najmenej chýb, lebo Košičania to vedia využiť. Dúfam, že stav série vyrovnáme, musíme však hrať to, čo nás zdobí. Chceli sme dnes hrať aktívne, ale nechceli sme vzadu prepadnúť. Vyhrali sme dôležitý zápas, no nie je koniec, chceme vyhrať aj v pondelok, žiadna oblievačka nebude. Síl máme dostatok, určite dobre zregenerujeme.“

Václav Čížek, strelec rozhodujúceho gólu Banskej Bystrice: „Som sviatočný strelec, to sa teraz cez sviatky aj potvrdilo. Ukázali sme však tímový výkon, teda že na nich máme. Verím, že nám to v takejto podobe vydrží. Pri góle som skúsil prestreliť puk medzi nohy brániaceho hráča, nebola to žiadna veľká rana, brankár mal však zakrytý výhľad. Aj mne sa stratil puk cez košického útočníka. Pre mňa je hrať v prvej lajne s Handzušom ako rozprávka. Pripravoval som sa už na baráž v českej lige a teraz v Banskej Bystrici som sa chytil, hokej ma tu veľmi baví. Môj dnešný gól je najdôležitejší v kariére.“

Adam Lapšanský, autor košického gólu: „Začalo to veľmi dobre, chceli sme zvládnuť hlavne prvých desať minút a podarilo sa to veľmi dobre, dokonca sme viedli. Prvá tretina bola veľmi dobrá. V druhej sme si prehrali zápas. Ušlo nám to za pár minút. Mali sme tam výpadok, prepadli sme viackrát. Dúfam, že v pondelok opäť strelím gól, len aby to bolo s víťazným koncom. Škoda, že som nedal v závere tohto zápasu ešte gól, mal som strieľať vyššie. Bystričania nás dnes nepúšťali do koncovky, hrali naozaj dobre, my sme málo strieľali na bránku. Toto musíme zlepšiť. Slová po zápase boli motivujúce, povzbudzujúce, z prehry sa netrápime, sme v pohode, vedieme sériu 2:1 a zajtra vyhráme.“

Autor: (bl), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová