FOTO-VIDEO: Barani prestrieľali Piešťany a presvedčivo vyhrali dvoma gólmi Tománka + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti zvíťazili v 21. kole Tipsport ligy nad Piešťanmi 6:2, keď súpera prestrieľali a napokon si aj poradili s gólmanom Košarišťanom, ktorý je odchovanec nášho hokeja na hosťovaní práve v tíme ´havranov´. Úvodné buly hodil Marek Hamšík, na zápase boli aj výhercovia, ktorí sa najväčšou mierou podieľali na projekte Biela pastelka – podpora ľudí so zrakovým postihnutím.

V prvej tretine mali Bystričania prevahu, ktorú však nevedeli pretaviť do vedenia. Vytvárali si šance pred Košarišťanom, no ten chytal spoľahlivo. Hostia vyťažili z minima maximum. Oslabenie sme síce v šiestej minúte prežili bez ujmy, no Piešťany zostali v pásme a po prihrávke Brancisa otvoril skóre nepokrytý Belluš. Naši hokejisti vyrovnali v desiatej minúte. Lamper zaviezol puk do útoku, ten sa dostal od zlomenej hokejky na ľade priamo k Tomášovi Zigovi, ktorému stačilo iba zasunúť – 1:1. Následne sme mali ďalšie šance, zatlačili sme súpera, no nepadalo nám to. Viackrát sa pokúšal o zakončenie najmä Mikula. Hokejisti z kúpeľného mesta udreli opäť nečakane. Konkrétne v pätnástej minúte. Buly sme síce pred Corbeilom vyhrali, no následne stratili puk, J. Ručkay prihral Holovičovi a ten švihom z dvoch metrov pred bránkou poslal opäť svoj tím do vedenia – 1:2. Ani tento moment ´baranov´ neodradil. Stále sa viac snažili a dobývali bránku Košarišťana. Ten podával vynikajúci výkon, keď vo veľkej šanci vychytal Galamboša hokejkou. Kapituloval až v poslednej minúte prvej tretiny. Rozhodca Lauff avizoval vylúčenie, hrali sme v šestici a Galamboš opäť pohrozil pri ľavej žrdi. Hoci neuspel, Roman Tománek to ešte vyskúšal spoza bránky, trafil puk do chrbta gólmana hostí a ten sa odrazil tam kam patrí – teda do bránky – 2:2. Pred prestávkou mohol ešte skórovať Zigo, bol sám pred Košarišťanom, ale recept na neho nenašiel.

Aj v druhej tretine mali Bystričania väčšiu aktivitu, ktorú dokázali pretaviť do vedúceho gólu. Najprv však čelil Corbeil šanci Šimíčka a na opačnej strane dobiedzal zblízka Majdan. Úspech neslávil ani pekný prienik Tománka stredom v presilovke, po ktorom zakončoval opäť Majdan. Neskôr to skúšali dobrými strelami Kytnár z ľavej a Zigo z pravej strany. Potom si Košarišťan vyrobil problém za bránkou, no z toho nevyťažili gól Gillies ani Lamper. Odchovanec bystrického hokeja v drese Piešťan kapituloval až pri našej presilovke v 32. minúte. Z ľavého kruhu napriahol Fredrik Sandgren a dokázal prekonať inak výborného ´Koša´ – 3:2. Hostia menej útočili, ale poriadne vedeli pohroziť. Najväčšiu príležitosť mal Tibenský, no zoči – voči Corbeilovi neuspel. Potlesk divákov si vyslúžil aj náš štvrtý útok Gillies, Zigo, Lamper. Všetci traja sršali aktivitou, mali šance, ale puk do bránky poslať nevedeli.

Ani v poslednej dvadsaťminútovke nepoľavili ´barani´ a miestami si vytvorili drvivý tlak. Súpera zavalili 52 strelami a to napokon aj rozhodlo. Na 4:2 zvýšil Ivan Ďatelinka, ťažil zo strely Mikulu a vyrazený puk upratal za Košarišťana pri pravej žrdi – 4:2. Mali sme aj ďalšie šance. Hudec v oslabení, po ňom už v hre piatich proti piatim Galamboš a aj Roman Tománek, ktorý trafil žŕdku. Nemuselo ho to však mrzieť, pretože v 50. minúte premenil trestné strieľanie, keď zamotal hlavu Košarišťanovi a napokon mu poslal puk povedľa jeho betónu – 5:2. Aj po tomto zásahu sme neustále útočili, zatlačili súpera, ktorý sa neraz nevedel vymaniť z vlastnej tretiny. O šiesty gól sa však postaral až v záverečnej minúte Milan Kytnár šikovným bekhendom pred bránkou a uzavrel tak konečný výsledok.

V tabuľke sme stále na štvrtom mieste, na vedúci Zvolen však strácame iba štyri body. Najbližšie hráme v utorok 17. novembra v Martine o 17.00 hodine.

HC’05 iClinic B. Bystrica – ŠHK 37 Piešťany 6:2 (2:2, 1:0, 3:0)
Góly: 10. Zigo (Lamper), 20. Tománek (Galamboš, Šmach), 32. Sandgren (Tománek, Majdan), 42. Ďatelinka (Mikula), 50. Tománek z trestného strieľania, 60. Kytnár – 6. Belluš (Brancis, Filip), 15. Holovič (J. Ručkay). Rozhodcovia: Lauff – Bogdaň, Korba. Vylúčení na 2.min: 7:6. Vyššie tresty: Belluš (Piešťany) 10+DKZ za nešportové správanie. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Zmeny: 36. Gašpar za Rótha (B. Bystrica). Diváci: 1903.

HC’05 iClinic: Corbeil – Ďatelinka, Sandgren, Jankovič, Šmach, Gründling, Rosandič, Petran – Majdan, Galamboš, Tománek – M. Hudec, Handzuš, Mikula – Róth, Kytnár, Handlovský – Lamper, Zigo, Gillies

ŠHK 37: Košarišťan – Kotaška, S. Hudec, Gipters, Brňák, Kania, Filip – Kučera, Petráš, Šimíček – Tibenský, Holovič, J. Ručkay – Saliji, Brancis, Belluš – Hrehorčák, Tomčák, Pardavý

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme začali katastrofálne, bez pohybu, nasadenia, netlačili sme sa pred bránku. Zobudili sme sa až v druhej tretine, postupne sme tlak zvyšovali a som rád, že sme divákov potešili gólmi a peknými akciami.“

Leo Gudas, tréner Piešťan: „Vstúpili sme do zápasu výborne, celú tretinu sme hrali dobrý hokej, škoda gólu po odrazenom puke zo zlomenej hokejky. Ešte v druhej tretine sme mali dosť šancí, no súper nám odskočil a v tretej tretine nás prehral v tlaku pred bránkou. Nám naopak chýbalo väčšie umenie puk do bránky pretlačiť.“

Andrej Košarišťan, brankár Piešťan: „Začali sme vyrovnanú partiu, dvakrát sme vyhrávali, no bohužiaľ sa stalo to, čo sa stalo. Pri prvom góle zahralo šťastie, za bránkou bola zlomená hokejka a puk sa nešťastne odrazil. Pri druhom mi puk vypadol a v trme – vrme sme opäť inkasovali. Inak to bolo pre mňa vzhľadom na minulosť v klube špecifické, na takéto zápasy sa teším, aj keď to bolo pre mňa dnes veľmi trpké.“

Roman Tománek, hráč zápasu s dvoma gólmi: „Zaspali sme trošku v prvej tretine, ľahkovážne sme k zápasu pristúpili, Piešťany sa chytili a mali sme problémy. Až tréner v kabíne nás cez prvú prestávku prebral, zvýšil hlas a uvedomili sme si, že takto hrať nemôžeme. Začali sme až od druhej tretiny hrať to svoje a zlomili sme to. Pri mojom prvom góle som chcel vedome  trafiť spoza bránky brankára, stane sa to raz z dvadsať pokusov, myšlienka mi však vyšla presne ako som chcel. Trestné strieľanie mám nacvičené, je to skôr o srande, ja to tak aspoň vnímam, nikdy totiž neviete, kto bude úspešnejší. Vyšlo mi to, nabudúce to môže byť inak. Košarišťan čakal puk medzi nohy a potom mi povedal, že som si z neho urobil srandu. Na hetrik som nemyslel, na dvojke sa vždy zastavím, ani neviem, kedy som strelil naposledy tri góly. Asi preto sa po dvojke zastavím, aby som nemusel platiť do hráčskej pokladne (smiech).“

Na zápase boli aj dobrovoľníci, ktorí pomáhali zbierať peniaze pre ľudí so zrakovým postihnutím. Ambasádorom akcie Biela pastelka bol Michal Handzuš, ktorý nám povedal: „Na tento duel prišli najlepší dobrovoľníci, ktorí vyzbierali najviac peňazí v rámci verejnej zbierky. Pozreli si zápas zo skyboxu a potom aj našu šatňu. Išlo o zbierku pre nevidiacich a slabo vidiacich. Prebiehala minulý mesiac. Pomáhal som, chcel som aby sa ešte viac dostali do povedomia a chcel som motivovať aj ďalších dobrovoľníkov.“

Úvodné slávnostné buly hodil náš futbalista Marek Hamšík. Po zápase v šatni ´baranov´ prezradil: „Bystričania prvú tretinu nezachytili, ale potom už dominovali a zaslúžene vyhrali. V tretej tretine mali veľký tlak a padli aj pekné góly. Slávnostné buly na hokeji som ešte nikdy nevhadzoval, budem mať peknú spomienku, keďže mi zostal aj puk. Som rád, že som to zvládol. Varovali ma pred prvým krokom na ľad, aby som nespadol. Našťastie som si dal pozor.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová