Barani opäť sklamali, prehrali doma s Detvou po predĺžení + HLASY

7 /

Naše HC ´05 v hokejovej Tipsport lige privítalo v ôsmom kole Detvu a nedokázalo si s ňou poradiť. Už bez odídeného Belluša a zranených Higgsa a Ziga sme prehrali 2:3 po predĺžení.

Bystričania mali dobrý vstup do stretnutia. Do vedenia išli už po 80 sekundách, kedy po vyhratom buly Šťastného vyslal spoza kruhu ´žabku´ Vladimír Mihálik a puk prešiel pomedzi betóny Petríka – 1:0. Následne sme hrali presilovku a v nej po strele Surového zaujal teč Sýkoru. Detvania pohrozili po rýchlom protiútoku v piatej minúte. Z pravej strany sa dostal pred Baroša Král, no nepokoril ho. Dve šance mal potom bystrický útočník Kabáč, avšak puk do bránky nedokázal dostať či zamiesť. Úspech tak slávila ďalšia ´žabka´ Mihálika, tentoraz od modrej čiary v 15. minúte. Puk sa opäť dostal za chrbát Petríka, kde ešte operoval Róbert Varga – 2:0. V závere tretiny mali hostia presilovku, v nej i menší tlak, ale chýbala účinnejšia koncovka.

V strednom dejstve sa hokejisti z Podpoľania prebrali. Hrali svižne a prvé možnosti mal obranca Hraško, zaskvel sa i betón Baroša. V 23. minúte urobil chybu náš kapitán Surový, z ktorej ťažil Viktor Fekiač, dostal sa pred gólmana Bystrice a zoči – voči nemu aj uspel – 2:1. Potom sme mohli znížiť po krídelnej akcii Giľáka, nahral pred bránku, ale Sloboda zblízka nezvýšil naše vedenie. Zaujímavú koncovku predviedol z medzikružia Faille, ale proti bol znovu Petrík. ´Zahrmelo´ teda na opačnej strane. Po peknej akcii a prihrávke Valenta sa presadil zblízka pri pravej žrdi úplne voľný Matúš Chovan – 2:2. Barani sa z miernej letargie prebrali až počas presilovky, v nej sme mali tlak, ale možnosti Sýkoru a Šťastného zostali nevyužité. Detvania nám zblokovali veľa striel, aj preto sa nerozhodný stav do druhej prestávky nemenil.

V tretej tretine mali najprv šance bystrickí hokejisti, Asselinov bekhend na výborného Petríka neplatil, ten potom pustil za seba puk po strele Giľáka, ale stihol ho napokon zastaviť na bránkovej čiare a pri strele Vargu úradoval jeho betón. V 50. minúte sme videli zaujímavé momenty na oboch stranách, Detva vycítila šancu, že sa dá s ´baranmi´ hrať a tiež sa tlačila pred našu bránku. Najväčšiu príležitosť mal Magogin, ale i Baroš predviedol svoje umenie. V závere vychytal po krídle unikajúceho Puliša a tohto hráča mal pred očami aj v úvode predĺženia, keď sa už zdalo, že je prekonaný. Žiaľ v hre troch na troch sme zle striedali, za príliš veľa hráčov na ľade dostalo naše mužstvo trest a v presilovke štyroch proti trom sa hostia presadili. Najprv Ščurko sám pred odkrytou domácou svätyňou mieril nepochopiteľne vedľa, no dve sekundy pred koncom napálil Hraško spoza kruhov a hoci mu strela nesadla ideálne, puk zaletel do pravého horného roku našej bránky a duel teda skončil výsledkom 2:3.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC 07 Detva 2:3 pp (2:0, 0:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 2. Mihálik (A. Šťastný), 15. R. Varga (Mihálik, A. Šťastný) – 23. V. Fekiač, 28. Matúš Chovan (P. Valent, Tibenský), 65. Hraško (Gachulinec). Rozhodovali: M. Novák, Goga – D. Konc ml., Rojík, vylúčení na 2.min: 4:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2201.

Banská Bystrica: Baroš – Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, Sloboda, Mihálik, Biro, Bačík – Asselin, Faille, Buc – Tamáši, T. Surový, Sýkora – Giľák, Šťastný, Varga – Török, Češík, Kabáč

Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Hraško, Jendroľ, Hedera, Šimon – Z. Král, Magogin, M. Surový – Puliš, Murček, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, Mart. Ďaloga – Tibenský, P. Valent, Matúš Chovan

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Prvú tretinu sme hrali veľmi dobre, ale potom sme prestali hrať hokej. Najskôr sme si mysleli, že poľahky vyhráme, súper však vyrovnal. Snažili sme sa ešte vrátiť do zápasu, ale hostia začali hrať dobre a už to bolo ťažšie. Pri tlaku sme robili chyby a z výsledku sme extrémne sklamaní. Nepodávame rovnovážne výkony, čo je neprijateľné. Musíme nájsť spôsob na nápravu.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Dostali sme dva nešťastné góly na začiatku zápasu, ktoré nás však neskutočne zomkli a zohrali sme potom dve najlepšie tohtoročné tretiny. Konečne sme premenili aj strelecké príležitosti, výborne nám zachytal brankár Petrík. Strašne si vážim, čo hráči ukázali na ľade majstra, koľko striel zblokovali a aký tímový výkon podali.“

Vladimír Mihálik, autor úvodného gólu Banskej Bystrice: „Prvú tretinu sme hrali dobre, potom sme prestali a neviem si vysvetliť, čo sa s nami deje. Bola to už dnes čerešnička na torte, musíme sa zobudiť a začať hrať hokej ako profesionáli. Zmeniť treba všetko, od základov, myslím si, že sme dobre trénovaní na to, aby sme zvládli takéto zápasy.“

Róbert Varga, autor druhého gólu Banskej Bystrice, ktorým zabezpečil ´baranom´ aspoň bod: „Bod je pre nás málo. Musíme takéto zápas vyhrávať, nemôžeme mať toľko hluchých miest a hrať tak zle ako dnes. Musíme s tým niečo urobiť, teda hrať celých 60 minút hokej taký aký chceme a nie mať 25 minút hluchých, počas ktorých pustíme súpera do zápasu. To sa nám nemôže stávať. Hostia naozaj dobre blokovali strely, ale my musíme využívať šance a na druhej strane nemôže dostávať také góly ako sme inkasovali dnes.“

Peter Hraško, strelec víťazného gólu Detvy: „My sme sem išli s tým, že nemáme čo stratiť. Sme partia bojovníkov a vyplatilo sa nám bojovať. Ustáli sme veľa presiloviek, chlapci sa hádzali do striel, podržal nás brankár a asi sa i ‚šťastíčko‘ k nám priklonilo. Čo sa týka môjho gólu, vedel som, že do konca chýbalo málo, chcel som teda ešte vystreliť, poriadne mi to ani nesadlo, no skončilo to v bránke. Nemáme v mužstve extra hviezdy, ideme do každého zápasu s tým, že musíme bojovať. V prvej tretine sme dvakrát inkasovali, no nevzdali sme sa. Nestrelili sme dlho predtým gól, asi 140 minút, takže išli sme sem s tým, že musíme dať hlavne gól a dali sme ich hneď tri. Šance máme vždy, dnes sme ich využili a berieme dva body. Dúfam, že nás to nakopne ďalej a budeme bojovať stále zubami – nechtami. Sme tu super partia, čo je tiež dôležité.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský