Barani po olympijskej prestávke išli naplno a Nové Zámky hladko zdolali + HLASY

0 /

Banskobystričania v 50. kole hokejovej Tipsport ligy po olympijskej prestávke nastúpili na duel s Novými Zámkami už aj s reprezentantom Patrikom Lamperom. Po príchode z Pjongčangu koučoval mužstvo tréner Vladimír Országh. Do hry zatiaľ nezasiahli olympionici Surový a Bubela. I napriek tomu naši hokejisti zápas zvládli a vyhrali 6:2.

V úvode mali dobré šance ´barani´ Tamáši a Bartánus, na opačnej strane sa ocitol v tutovke R. Varga, no sám pred gólmanom Lukášom pohorel. Skóre sa menilo v piatej minúte na našu radosť. Ďatelinka poslal puk od zadného mantinelu na Alexa Tamášiho, ktorý si urobil priestor a z dvoch metrov bekhendom účinne zakončil – 1:0. Mali sme aj ďalšie príležitosti. Najmä aktívny Tamáši, tentoraz to skúšal z pravej strany bez prípravy, brankár Baroš bol proti. V dvanástej minúte pekne prenikol dopredu Lamper, v šanci bol však Hruškom faulovaný, takže nasledovalo trestné strieľanie, ktoré žiaľ náš útočník nepretavil do gólu. Mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože Hohmannovu prihrávku od zadného mantinelu zužitkoval v medzikruží pohotový kapitán Marek Bartánus2:0.

V strednom dejstve sme navýšili vedenie na 3:0 po strele Casona Hohmanna z veľkého uhla, puk letel do vzdialenejšieho vinkla efektne. Štvrtý gól mal na hokejke v 28. minúte Bortňák, ocitol sa sám pred Barošom, ale nepokoril ho. Nové Zámky predsa len v polovici stretnutia znížili. Z ľavej strany vystrelil Tužinský, Lukáš puk iba vyrazil a ten od nášho obrancu Trecapelliho putoval pred Lorraina, ktorý nezaváhal –3:1. V 34. minúte sme hrali v oslabení, no mali sme dva nebezpečné brejky. Z prvého Češík trafil do žŕdky, no z druhého sa po prihrávke Failleho Marek Bartánus už nemýlil – 4:1. V oslabení mohli potom skórovať aj hostia. Zbořil sa dostal do úniku po chybe Pretnara, ale náš gólman situáciu ustál. Bystričania v 37. minúte využili presilovku. Po peknej kombinácii sa presadil zblízka Guillaume Asselin5:1. V závere sa potom Novozámčania prezentovali nepeknými zákrokmi, najprv Dubec narazil Kubku na mantinel pri striedačke súpera, za čo ho takmer zmlátil Bartánus a potom sa nešetrným zákrokom prezentoval na tom istom mieste L. Jurík na Lampera. Obaja bystrickí hokejisti našťastie zranení neboli a mohli pokračovať v zápase.

V tretej tretine sa už hralo na oboch stranách v pokojnejšom tempe, hra plynula, šancí ubudlo. Šiesty gól ´baranov´ mohol pridať Tamáši, z metra Baroša neprekonal. O slovo sa potom prihlásili hostia, najprv to skúšal Š. Novotný z kruhu, ale úspešnejší bol paradoxne spoza bránkovej čiary v 53. minúte Dominik Rehák. Bekhendom poslal puk do Lukáša a od neho nešťastne putoval medzi žrde – 5:2. Tento zásah hokejistov z juhozápadu Slovenska nakopol. Viac sa tlačili pred bystrickú bránku, zvýšili početnosť striel, ale vyloženú šancu si nevypracovali. V samom závere sa ešte menilo skóre, pretože sa ujala strela Branislava Kubku od modrej, ktorý tak stanovil konečný výsledok na 6:2.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)

Góly: 5. Tamáši (Ďatelinka), 16. Bartánus (Hohmann, Tamáši), 25. Hohmann (Brittain, Mihálik), 34. Bartánus (Faille), 37. Asselin (Bortňák, Faille), 59. Kubka (Faille, Asselin) – 31. Lorraine (Tužinský), 53. Dominik Rehák (Plášil)

Rozhodovali: Lauff, T. Orolín – Rojík, Gegáň, vylúčení na 2.min: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 2425 divákov.

HC’05 iClinic: Lukáš – Pretnar, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Delisle, Trecapelli, A. Sedlák, J. Brejčák – Asselin, Faille, Giľak – Hohmann, Tamáši, Bartánus – Lamper, Bortňák, Brittain – Gabor, Češík, Kabáč

HC: Baroš–M. Novák, Plášil, M. Hruška, Jass, Husák, A. Salija, Šimek – Zbořil, Šimun, Marek Dubec–R. Varga, L. Jurík, Hřebejk – Lorraine, Š. Novotný, Škoda – Saulietis, Ondrušek, Dominik Rehák – Tužinský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Zápasy po reprezentačnej prestávke bývajú ťažké, pretože sa dlhšie nehrá. Začali sme veľmi solídne, tlačili sme sa do bránky hlavne v prvej tretine, z toho padli aj naše góly. Na opačnej strane bol súper nebezpečný z protiútokov, hoci sme mali opticky prevahu, no práve z brejkov si vytvárali Zámky šance. Zápas sme však zvládli v poriadku, až na niektoré zaváhania najmä v tretej tretine, kde sme mali hluchú päťminútovku a súper počas nej znížil na 5:2. Šiesty gól nás dostatočne upokojil. Sme spokojní, ideme ďalej. Pre nás sa už play-off začalo dávno, pretože na špici sa hrá o každý bod, takže i preto sme radi, že sme tento zápas zvládli a sústredíme sa už na ďalší.“

Naši hokejisti Surový, Bubela, Lamper i s trénerom Országhom prišli z Pjongčangu do Banskej Bystrice včera (v sobotu) o 15.30 hodine, takže nebolo pre hráčov jednoduché nastúpiť na nedeľný zápas. Jeden z trojice však musel ísť do hry, aby sme mali štyri kompletné útočné formácie. Tréner Országh nasadenie Patrika Lampera vysvetlil pre Bystricoviny nasledovne:

„Pôvodne sme si mysleli, že všetci chalani, čo boli na olympiáde, dostanú voľno, ale nebolo to také jednoduché. Včera sme cestovali z Pjongčangu cez 20 hodín, takže klobúk dole pred Lamperom. Vypadol nám Skalický, bol povolaný naspäť do Slovana, takže Paťo Lamper bol ten, na ktorého to padlo. Tým, že je bojovník a je i najlepšie z trojice bystrických olympionikov fyzicky pripravený, tak sme vedeli, že to zvládne a zvládol to, i keď nebol štyri dni na ľade a mal za sebou dlhú cestu. Aj on svojím výkonom prispel k tomuto víťazstvu.“

Patrik Lamper, útočník Banskej Bystrice: „Cítil som sa na ľade hrozne. Na mne to nebolo, či nastúpim, alebo nie, dostal som čierneho Petra ako sa hovorí. Bolo mi povedané aby som hral, tak som hral. Chcelo sa mi spať, bol som nevyspatý a navyše teraz idem zase do Bratislavy, takže sa znovu nevyspím. V úvode zápasu som mal nejaké šance, no nevyužil som ich. Hrali sme však tímovo. Dôležité je, že sa vyhralo a to ma teší. Idem odohrať za Slovan posledné dva zápasy. Som cestovateľ (úsmev).“

Miroslav Mach, tréner Nových Zámkov: „Musím to povedať na rovinu, my sme dnes nemali žiadnu šancu. Banská Bystrica hrala výborne, rovnako tak výborne do tela. My sme sa chceli sústrediť najmä na to, aby sme vykrývali predbránkový priestor, ale domáci mali práve z tohto priestoru v prvej tretine desať striel a dali dva góly. Mohli sme sa ešte dostať do zápasu za stavu 3:1, mali sme tam presilovku, ale Bystričania nám utiekli a zvýšili na 4:1. Bolo tým pádom po zápase.“

Marek Bartánus, náš kapitán a autor dvoch gólov: „Áno, v prvom zápase s kapitánskym céčkom som dal dva góly a teraz v poslednom znovu. Som rád, že som dostal kapitánske céčko a hlavne, že sa darilo mužstvu i mne. Ja však s radosťou kapitánsku úlohu naspäť odovzdám Tomášovi Surovému. Je to predsa osobnosť bystrického hokeja. Góly boli odplatou za drinu na ľade. Po väčšiu časť sezóny som sa trápil strelecky, takže azda teraz tá forma prichádza. Hlavne dúfam, že budeme i ďalej vyhrávať zápasy. Tento bol pre nás ťažký po prestávke, ale mali sme dobrý pohyb i kopec energie, čo nás príjemne prekvapilo. Treba však povedať, že sme sa poctivo pripravovali. Všetko smerujeme k play-off. Čo sa týka mojej bitky, Dubec predviedol škaredý zákrok, musel som zastúpiť spoluhráča, pretože to sa nerobí. Nič zvláštne za tým netreba hľadať.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Dlhšie sme nehrali, zo začiatku to bolo voľnejšie, každý sa chcel do toho tempa čím skôr dostať. Bol to celkom zaujímavý zápas. Zámky si miestami vytvorili tlak a potom zase dlho nič, nebolo to teda nič jednoduché pre brankára. Hlavne sme im chceli vrátiť tú prehru u nich. Zámčania sú aj možným súperom do play-off, takže musíme nad nimi vyhrávať.“

Guillaume Asselin, náš útočník, 1+1 v zápase: Bol to dobrý zápas, všetci sme hrali veľmi dobre. Mali sme však dva týždne pauzu, takže to bolo trochu náročné, ale myslím si, že sme sa s tým popasovali k našej spokojnosti a zaknihovali dôležité víťazstvo. V tréningoch sme poriadne makali aj počas času bez hokeja, takže na vysoké nasadenie sme boli zvyknutí. Aj tak je ale zápas niečo iné ako tréning, čiže sme sa museli dostať späť do herného tempa. Hrali sme ako tím a to bolo veľmi dôležité. Posledný gól strelil určite Braňo Kubka, ja som ten puk netečoval.“

1. B. Bystrica 100b, 2. Nitra 100b, 3. Zvolen 98b, 4. Košice 97b, 5. Trenčín 94b,6. Poprad 79b, 7. Žilina 60b, 8. N. Zámky 51b, 9. L. Mikuláš 50b,10. Detva 37b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský