Barani mali v Nitre na výhru, prehrali v závere po chybe v oslabení + hlasy

4 /

Banskobystrickí hokejisti nevstúpili do semifinále našej hokejovej extraligy najlepšie. V Nitre prehrali o dva góly, keď mohli súpera v druhej i tretej tretine poraziť. Rozhodli však fauly a chyby. Tá rozhodujúca prišla v oslabení na konci zápasu.

V prvej tretine naši hokejisti ťahali za kratší koniec. Nastúpili do nej vlažne. Nitrania na nás vylietli a po chybách v našej defenzíve sme inkasovali gól, keď sa z ľavej strany presadil Marek Slovák a pohodlne posielal puk za chrbát nášho Košarišťana. V deviatej minúte sa prezentoval kombinačným spôsobom Stümpel, po perfektnej sťahovačke zamestnal nášho brankára Košarišťana a o pár sekúnd ho neprekonal ani bekhendom. My sme mali málo striel i šancí. Za zmienku stojí koncovka Surového v jedenástej minúte, ale Valent si svoje miesto zastal. O minútu neskôr sa ocitol v dobrej šanci Nitran Lelkeš, bol však faulovaný a domácim sa naskytla presilovka. V nej nevyužili dobré príležitosti L. Novák a Stümpel, no prišiel ďalší náš faul a hráči spod Zobora boli zrazu vo výhode o dvoch hráčov. V obrovskom tlaku spálil šancu Štefanka, ale súper napokon ťažil z tohto nepomeru síl až pri stave piatich proti štyrom na ľade, keď perfektné videnie spoza kruhu predviedol Stümpel, naznačil strelu, avšak prihral Lukášovi Novákovi, ktorý v pravom kruhu zakončoval bez prípravy presne k žrdi – 2:0. V devätnástej minúte sa ocitol v dobrej pozícii ešte J. Ručkay, ale z dvoch metrov pálil do Košarišťana. ´Corgoni´ nás v tejto úvodnej dvadsaťminútovke prestrieľali a jasne ju vyhrali.

Druhú tretinu sme začali presilovkou, ktorú nám rozhodcovia umožnili ešte v závere prvej časti hry. Za necelú minútu predviedli naši hokejisti iba jednu strelu od modrej v podaní Guimodna. Tú Valent vyrazil, ale Heizer puk z dorážky neupratal do bránky. Mali sme však prevahu a z nej sme napokon ťažili. V 22. minúte vystrelil spoza kruhu Mislav Rosandič a puk sa dostal od domáceho Königa za gólmana Nitry – 2:1. V strednej časti hry boli Bystričania jednoznačne lepší, šancu mal Heizer a nebezpečný bol aj teč Whitea po Kousalíkovej strele od modrej. V polovici zápasu mali možnosti na vyrovnanie Kudrna a Hudec a vetry narobila aj naša štvrtá formácia so Zigom a Matoušekom. Chalani vybojovali napokon presilovku, v ktorej sa v 33. minúte po Surového delovke od modrej presadil dobrým tečom Michal Hudec – 2:2. Mohli sme ísť aj do vedenia, ak by v 37. minúte využil dobrú príležitosť White.

Pred treťou tretinou nabádal kapitán Hudec v krátkom rozhovore pre RTVS k výbornej defenzíve, nechceli sme sa vrhať bezhlavo do útokov a mali sme podľa neho prekonať aj neistého Valenta. Bolo to však opatrné v záverečnom dejstve. Najprv sme zvládli oslabenie a potom vychytal Košarišťan Lukáša Nováka po dobrej aktivite Tománka za našou bránkou. Skórovať mohol z dorážky aj náš Heizer po Handlovského dobrej rane. Následne sa nám naskytla presilovka, ktorú sme však zbabrali. To bolo napokon osudné, pretože po faule Gründlinga hrali v početnej výhode Nitrania a ťažili z tohto faktu. Obranca ´baranov´ Čížek bol na puku za bránkou, ale stratil ho, Nitran Školiak prihral Marekovi Slovákovi a ten z prvej skóroval na 3:2. Po vysokej hokejke Surového smer sa ocitli v závere prvej tretiny v ďalšom oslabení, to sme síce ustáli, no po ňom sme už v hre bez brankára mali málo času na vyrovnanie. Nepodarilo sa to a tak bystrickú prehru spečatil ešte gólom do prázdnej bránky Richard Lelkeš.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0) – na zápasy 1:0 (hrá sa na štyri víťazstvá)

Góly: 3. Slovák (Školiak), 17. L. Novák (Stümpel), 57. Slovák (Školiak), 60. Lelkeš (Mezei) – 22. Rosandič, 33. Hudec (Surový, Handzuš). Rozhodovali: Baluška, Lauff – Korba, Rovenský. Vylúčení na 2.min: 4:7. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600 – (vypredané)

HK: Valent – Ordzovenský, P. König, Milo, Mezei, M. Novák, Kuzma, Bednár, Piačka – Tománek, Stümpel, L. Novák – Lelkeš, Štefanka, Pupák – Slovák, Školiak, H. Ručkay – Mráz, Bajtek, J. Ručkay

HC’05: Košarišťan – Kousalík, Čížek, Rosandič, Gründling, Bambúch, Jaborník, Guimond – Hudec, Handzuš, Kudrna – Surový, Kytnár, White – Handlovský, Heizer, Kafka – Matoušek, Zigo, Kadura

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme vlažne a nehrali svoju hru. Súperovi sme po našej individuálnej chybe darovali prvý gól. Potom Nitra pridala druhý v presilovke. Po prvej tretine padli v šatni tvrdé slová, povedal som hráčom, že takto sa nedá vstúpiť do semifinále. Až v druhej tretine sme začali hrať svoj hokej a napokon aj vyrovnali stav na 2:2. Celú druhú tretinu sme boli lepší. V tretej tretine sme si strážili výsledok, bolo to opatrnejšie z oboch strán. Rozhodla chyba v oslabení za našou bránkou. Mrzí nás, pretože prišla pri držaní puku a to by sa stávať nemalo. Dá sa povedať, že sme súperovi darovali víťazstvo. Vo štvrtok je nový deň a nový zápas. Musíme sa z toho oklepať, rozobrať si to a ideme ďalej. V druhom zápase musíme zvíťaziť, nič iné nám ani nezostáva.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Prvú tretinu sme mali výborný pohyb a vyhrávali sme vďaka našej aktivite 2:0. V druhej sme odišli od našej typickej nátlakovej hry. Súper zvýšil aktivitu a vyrovnal. Napokon sa potvrdilo, že sme urobili dobrý ťah s brankárom Valentom, ktorý dostal prednosť pred Lakosilom. Navyše sa vyplatilo i to, že formácia Štefanku bola nasadená na prvú bystrickú lajnu, čo nám vyšlo. V tretej tretine sme našťastie dali gól v presilovke a vyhli sme sa tak predĺženiu.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: Hráčov sme upozorňovali, že nemôžu očakávať podobnú sériu ako s Martinom a že to bude úplne iný kaliber. To sa aj ukázalo. Mali sme dobrý vstup do zápasu, no v druhej tretine sme vypadli z role a prestali sme korčuľovať. Banská Bystrica zaslúžene vyrovnala. V závere bolo jasné, že oba tímy čakajú na chybu. Nám sa podarilo využiť presilovku a to aj napriek tomu, že nešlo o žiadny signál. Bolo to po vybojovanom puku a pohotovom zakončení. Dosť nám potom pomohlo, že záver sa dohrával v našej presilovke. Bolo to veľmi nervózne a hráči sa preto netlačili do zakončenia, ale dávali si pozor, aby neurobili chybu.“

Autor: (cb), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Zdroj TASR