Barani v Lugane prehrali, nezachytili úvod a proti boli rozhodcovia + HLASY

2 /

Banskobystričania v treťom zápase hokejovej Ligy majstrov (CHL) neuspeli na ľade súpera, keď vo Švajčiarsku ich zdolalo Lugano 4:1. V H – skupine sme si tak nepripísali ďalšie tri body do tabuľky.

Baranom nevyšiel úvod stretnutia. Pomerne skoro inkasovali. Už v druhej minúte vystrelil z ľavej strany a mierneho uhla švihom Jecker a bolo 1:0. V piatej minúte mal na hokejke vyrovnanie Biro, ale v páde poslal puk do žŕdky. Potvrdilo sa teda známe pravidlo nedáš – dostaneš. Walker o pár sekúnd prihral do medzikružia Sannitzovi a ten pálil bez prípravy, pričom Williams kapituloval aj prispením teču jedného z našich hokejistov – 2:0. Naše šance držal v hre gól Róberta Vargu z konca deviatej minúty. Prihral mu Giľák a útočník Banskej Bystrice si medzi kruhmi vyčkal na správny strelecký moment – 2:1. No po tomto zásahu sme museli vystriedať brankárov. Zraneného Williamsa nahradil Baroš a ten sa v ďalšej fáze tretiny rozhodne nenudil. Pripísal si na svoje konto viacero úspešných zákrokov. Vyrovnanie mal na konci prvej tretine na hokejke Ján Sýkora. Spoza bránky ho našiel Surový, žiaľ náš šikovný útočník pred Merzlikinsom neuspel.

V strednom dejstve sme najprv pykali v oslabení. Už po 19 sekundách bolo 3:1, keď sa Klasen preštrikoval dopredu, vychutnal si Mihálika a pokoril Baroša. Potom úradovali rozhodcovia. Na trestnú lavicu posielali jedného bystrického hráča za druhým, často aj neprávom, navyše niektoré fauly súpera zostali nepotrestané. Nepomáhali ani sťažnosti trénera Cemana. Brankár Baroš nás však držal nad vodou, zneškodnil dve tutovky súpera. Lugano predviedlo niekoľko nebezpečných akcií. My sme sa dostali ako tak k svojej hre v 32. minúte. Zaujala individuálna akcia Asselina, no Merzlikins nekapituloval. Skúšal to potom na neho i Češík a zblízka mal veľkú príležitosť Belluš, no skóre sa nemenilo. Následne sme sa museli znovu brániť v oslabení, ale po vymanení z tlaku mal šancu po zaváhaní domáceho brankára Higgs, ani jemu však nebolo dopriate znížiť na rozdiel gólu. Na opačnej strane neuspel pred Barošom voľný Riva.

V tretej tretine snaha ´baranov´ pokračovala. Švajčiarsky tím sa spoliehal na brejky, ale hralo sa často bez prerušenia, hra teda rýchlo plynula, čo nevyhovovalo bystrickému mužstvu. Keď už sme sa mohli nadýchnuť na zdramatizovanie duelu, rozhodcovia poslali na trestnú lavicu za hrubosť Asselina, protesty Cemana boli znovu márne a tak v 51. minúte po strele Klasena sa presadil pred bránkou z dorážky Lajunen4:1. O víťazovi bolo teda rozhodnuté. My sme mohli korigovať nepriaznivý stav Šťastným či v jedinej početnej výhode v celom zápase Surovým, ale Merzlikins sa nenechal prekonať. Zaujala tak iba pästná výmena Lapierreho so Šťastným.

HC Lugano – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 2. Jecker (Riva, Cunti), 5. Sannitz (Walker, Klasen), 21. Klasen (Chorney), 51. Lajunen (Lapierre, Klasen) – 9. Varga (Giľák). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Urban – Bürgi, Borga (všetci Švajč.), vylúčení na 2.min: 3:10, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

HC Lugano: Merzlikins – Chorney, Jecker, Ronchetti, Wellinger, Loeffel, Riva, Matewa – Lapierre, Lajunen, Hofmann – Walker, Sannitz, Klasen – Burgler, Cunti, Romanenghi – Jorg, Morini, Reuille

HC ’05 iClinic: Williams (9. Baroš) – Mihálik, Marshall, Miller, Kubka, Biro, Sloboda, Košecký – Tamáši, Faille, Asselin – Sýkora, Higgs, Surový – R. Varga, A. Šťastný, Giľák – Gabor, Češík, Belluš

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V porovnaní s prvým vzájomným zápasom s týmto súperom bol rozdiel najmä v úvodných desiatich minútach. V nich sme inkasovali dva góly, ktoré poznačili náš výkon. Po kontaktnom góle sme vycítili šancu, no nedarilo sa nám vyrovnať. Naše šance na úspech sa znížili v druhej tretine, ktorej väčšiu časť sme hrali v oslabení.“

Samuel Baroš, brankár Banskej Bystrice: „Hrali sme veľa oslabení, čo nás stálo mnoho síl. Nečakal som, že pôjdem do bránky a nedá sa ani povedať, že by som si to nejako užil. Bol som totiž unavený z cestovania. Okrem tohto faktoru to však bolo fajn. Mrzí ma tretí i štvrtý inkasovaný gól, škoda, že sme to neudržali na rozdiel jedného gólu, vyzeralo by to inak. No Švajčiari hrali príliš veľa presiloviek a to napokon tiež o výsledku rozhodlo.“

Róbert Varga, autor jediného gólu Banskej Bystrice: „Zle sme začali zápas. Inkasovali sme dva rýchle góly. Možno v tom zohralo rolu aj cestovanie lietadlom a následne autobusom. Dostali sme sa tak do ťažkej situácie, ale postupne sme si začali vytvárať šance a ja som aj jednu premenil. V druhej tretine sme sa však opäť dostali pod tlak kvôli oslabeniam. Snažili sme sa vrátiť späť do hry, no bolo to pre nás veľmi ťažké, keď sme takmer celú tretinu hrali v štyroch. Niektoré verdikty rozhodcov nás frustrovali…“

Greg Ireland, tréner Lugana: „Pred domácim publikom sme nechceli prehrať a sme radi, že sme sa víťazstvom vrátili do hry o postup zo skupiny. Bol to rýchly zápas, v ktorom sme sa snažili hrať rýchlo a kontrolovať hru. Myslím si, že sa nám to darilo. V druhej tretine sme mali viacero presiloviek, z ktorých sme mali skórovať. Na tom musíme popracovať, inak to však bol dobrý výkon.“

Hokejisti HC’05 Banská Bystrici odohrajú ďalší v Lige majstrov v nedeľu 9. septembra vo Fínsku s mužstvom Jyväskylä o 18.00 hodine.