FOTO, VIDEO: Barani derby so Zvolenom absolútne nezvládli po zahanbujúcej šestke + HLASY

6 /

Banskobystrickí hokejisti nezvládli ligový derby zápas so Zvolenom. Bez zraneného kanoniera Hvilu, ale už aj so Zigom v zostave, ktorý podpísal zmluvu, podľahli susedovi vysoko 2:6. Slávnostné buly hodil Dušan Pašek. Aktuálnu sezónu začal v Banskej Bystrici, ale kvôli zdravotným problémom musel ukončiť hráčsku kariéru.

Úvod do zápasu mohol lepšie vyjsť hosťom. Gól na hokejke mal Brabenec, ktorý sa rútil na bránku a prekonal Bacashihuu, avšak puk skončil na hornej žŕdke. Vedenia sa napokon ujali naši hráči, pretože po pravej strane prešiel s pukom Tomáš Matoušek a šikovne zakončil spoza zvolenského hráča, keď Barošovi prekĺzol slabší puk – 1:0. Mohlo byť aj 2:0, ak by sa v ôsmej minúte presadil zoči – voči Barošovi aktívny Zigo. V jedenástej minúte však vyrovnali Zvolenčania. Obranca F. Fekiač z rohu ihriska prihral pred bránku Petrovi Zuzinovi a ten pohotovo zakončil – 1:1. Hra bola potom vyrovnaná, ale rivalovi sme ponúkli presilovku a v nej sa ujal vedenia. Najprv neuspel Škvaridlo pri ľavej žrdi, ale o pár sekúnd Andersons poslal peknú prihrávku Lukášovi Juríkovi a ten svoje sólo zavŕšil ako sa na kanoniera patrí – 1:2. Ani tento stav dlho netrval. Pretože hostia vyrobili chybu na útočnej modrej, puku sa zmocnil Roman Tománek, ktorý sa vyrútil rýchlo a sám na brankára Baroša a takisto potvrdil kanonierske schopnosti – 2:2. Zvolen bol v závere prvej časti hry aktívnejší a to aj zúročil do vedúceho gólu osem sekúnd pred prestávkou. Po prihrávke Škvaridla sa presadil z medzikružia švihom znovu Lukáš Jurík 2:3.

Druhá tretina ´baranom´ nevyšla. Mohli v nej vyrovnať, ak by Majdan azda hokejku niekde namočil, pretože tento hráč zahadzoval jednu šancu za druhou. Vyrovnať mohol v 26. minúte, ale za ležiaceho Baroša neposlal puk, keď si ho prehadzoval z bekhendu na forhend. Neuspeli ani Lucenius či Bast a pykali sme v ďalšom oslabení. Andersons vystrelil z ľavého kruhu, Bacashiihua mal zakrytý výhľad, takže i preto kapituloval – 2:4. To nebolo všetko, pretože v 32. minúte sme inkasovali aj piaty gól. Po strel Mráza sa dostal k vyrazenému puku Juraj Jurík a zblízka sa nemýlil – 2:5. Medzi bystrické žrde teda išiel Corbeil, no ani on si dlho čisté konto neudržal. Po necelých sto sekundách pobytu na ľade ho prekonal Semorád, keď sme prepadli na modrej a Lukáš Jurík naservíroval najlepšiemu strelcovi hostí puk ako na podnose – 2:6. Tretí bystrický gól mal potom na hokejke opäť Majdan, no z dvoch metrov recept na Baroša nenašiel.

V tretej tretine sme už nedokázali chytať ´zajaca za chvost´. V úvode záverečného dejstva sa nepresadil Lamper pri ľavej žrdi, nevyužili sme presilovky, nešlo to v šanciach hlavne aktívnemu Bastovi, ktorý často strieľal. Vypredaný štadión nevidel gól ani v početnej výhode štyroch proti trom. Už sa prakticky iba dohrávalo. Zvolen hral umne a zaslúžene doviedol derby do víťazného konca. Vyhral aj tretíkrát v tejto sezóne na našom ľade.

Najbližšie hráme v nedeľu 7. februára o 16.30 hodine televízny zápas v Nitre. V tabuľke sme na štvrtom mieste. Na tretí Zvolen strácame deväť bodov, na druhú Nitru desať. Košice majú na čele pred nami 19 bodový náskok.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:6 (2:3, 0:3, 0:0)
Góly: 4. Matoušek, 19. R. Tománek – 11. P. Zuzin (V. Fekiač, J. Žilka), 18. L. Jurík (Andersons), 20. L. Jurík (Škvaridlo, Semorád), 32. Andersons (Krejči, L. Jurík), 32. J. Jurík (B. Mráz), 34. Semorád (L. Jurík, Andersons). Vylúčení na 2.min: 8:12. Vyššie tresty: I. Ďatelinka (Banská Bystrica) a Demiters (Zvolen) 10 min osobný trest. Presilovky: 0:3. Oslabenia: 0:0. Rozhodovali: D. Konc, Novák – Junek, Šefčík. Diváci: 2841.

HC ´05: Bacashihua (32. Corbeil) – I. Ďatelinka, Sandgren, Gründling, Šmach, Roussel, Petran, Sandgren, V. Čížek – Majdan, Zigo, R. Tománek – Lucenius, Bast, Lunter – Lamper, Kytnár, Matoušek – Ambroz, M. Surový, Ferleťák

HKM: S. Baroš – Juraško, E. Bagin, Andersons, Krejči, L. Pokovič, Demiters, A. Sloboda, F. Fekiač – R. Puliš, Brabenec, Obdržálek – Škvaridlo, L. Jurík, Semorád – Klhůfek, B. Mráz, J. Jurík – P. Zuzin, T. Klíma, J. Žilka4

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme zápas absolútne nezvládli. Súper vyhral zaslúžene. Za stavu 2:3 sme mali veľmi veľa šancí, ktoré sme nevyužili. Potom prišli naopak obrovské chyby v obrane. V snahe vyrovnať sme otvárali zbytočne vzadu priestor a Zvolen nás za to kruto trestal. Najlepší strelec Hvila je zranený, asi až po prestávke by mohol zasiahnuť do hry.“

Tomáš Zigo, center Banskej Bystrice, stál tri zápasy kvôli nepodpísanej zmluve s klubom: „Hral som, pretože zmluvu som s Bystricou napokon podpísal. Nechcem sa však k nej vyjadrovať, aj dĺžku kontraktu si nechám pre seba. Rozhodlo hlavne to, že som chcel hrať hokej a nie sedieť do konca sezóny. Čiže dnes som hral, pretože som to podpísal. Som hokejista, nemám čo iné robiť, len hrať hokej. Iné východisko teda nebolo. Musel som sa s danou situáciou v posledných dňoch vysporiadať, aspoň som trénoval. Snažil som sa sústrediť na tento zápas, ale nevyšlo mi to. Chýbal mi pokoj v zakončení. Je to hanba dostať šestku od Zvolena pred domácim vypredaným hľadiskom. Nič nám nevychádzalo. Čo sme si povedali – to sme nesplnili. Žiadne pozitívne veci v tomto stretnutí nemôžeme nájsť.“

Milan Kytnár, kapitán Banskej Bystrice: „Veľmi ťažko sa hodnotí takýto zápas. Bolo to derby na domácom ľade a absolútne sme to nezvládli. Každý jeden z nás sa na ten zápas tešil a asi to malo kontra efekt. To nás neospravedlňuje. Urobili sme zásadné chyby, ktoré Zvolen využil. Také chyby, aké sme vyrobili, by sa už v dnešnom hokeji jednoducho robiť nemali.“

Josef Turek, tréner Zvolena: „Zohrali sme vynikajúci zápas. Aj keď sme prehrávali, dokázali sme sa vrátiť do hry. Mali sme výborný pohyb, dobre sme si dávali puky hlavne v obrannom pásme a nedovolili sme súperovi aby nás dohrával. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali. Veľmi nám to v Bystrici sadlo. Chcel by som pochváliť všetkých hráčov na čele s gólmanom.“

Lukáš Jurík, autor dvoch gólov a dvoch asistencií Zvolena: „Vysporiadali sme sa s agresívnym hokejom súpera. Gólovo rozhodla druhá tretina, ale od prvej minúty sme boli hokejovejší, dobre sme jazdili a dobre sme si aj nahrávali. Nerozhodil nás ani prvý inkasovaný gól. Vyšli nám presilovky, čo bolo podstatné, pretože tie rozhodujú neraz o výsledku. My sme v nich dali tri góly, čo pomohlo mužstvu. Pozeráme sa stále dopredu. Chceme byť aspoň druhí a urobíme všetko pre to, aby sme boli čo najvyššie.“

Autor: (bk), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová