Čo by hovoril Julo Satinský na Silvestra a Nový rok…

Spomienka
1 /

satinsky1

Presne pred 15 rokmi (29. 12. 2002) odišiel do nebíčka nezabudnuteľný zabávač, herec, humorista, divadelník a spisovateľ Július Satinský. Keďže sa blíži Silvester a Nový rok, nemožno si na Jula nespomenúť inak ako s humorom

Spomienky na Jula

Takto spomína na neho jeho spolupútnik Milan Lasica:

„Julo bol človek, ktorý chcel zabávať ľudí nielen na javisku, ale aj v súkromí. Bol rád medzi ľuďmi. Bol šťastný, keď bol obklopený ľuďmi a mohol byť stredobodom záujmu ako zabávač. .Bol ten typ človeka, ktorý keď bol ticho, mal pocit viny. Dialógy, ktoré písal Julo, vyzerali ako mŕtve rameno. Julo hovoril a ja som raz za čas povedal – Čože??? Dával mi takéto príležitosti…“

Spoločná tvorba Júliusa Satinského a Milana Lasicu sa začala koncom 50. rokov na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Prvýkrát sa však stretli už v roku 1953 na vianočnom programe, ktorý organizoval Pioniersky palác. Ďalšie stretnutie bolo o štyri roky neskôr na Hviezdoslavovom Kubíne. Po VŠMU nasledovali tri roky v Divadle na Korze, pôsobenie v Prahe a Brne, spevohra Novej scény v Bratislave a od roku 1968 už páni účinkovali opäť s autorskou tvorbou v Štúdiu S.

Dcéra Lucia si Júliusa Satinského pamätá ako skvelého otca, ktorý mal rád deti, a venoval sa im s láskou a fantáziou sebe vlastnou:

„Nadránom, kým sme ešte spali, napísal na písacom stroji zopár fejtónov, potom sadol na bicykel a odniesol ich na poštu. Cestou späť kúpil čerstvé rožky a celodenné hry sa mohli začať. Varil nám, učil nás bicyklovať, bol vtedy veľmi príkladný otec.“

My sme sa s Júliusom Satinským stretli naposledy v Banskej Bystrici na obede v roku 2000, keď mal v našom meste prácu. Naozaj to bol úžasný človek. Spomeňme si na neho krátkymi úryvkami z jeho tvorby voňajúcej človečinou.

Nezadržateľný smiech

Čučoriedky, nezadržujte smiech! Je to zdraviu škodlivé a v istom zmysle aj pokrytecké. Raz sa mal začať kar na počesť zomretého Joža Badányiho. Smútiaci pozostalí sa zhromaždili po pohrebe v salóne reštaurácie Bronx, a keď už sedeli, pre istotu sa vdova po Jožovi Badányim spýtala: „Sme tu všetci?“

 A vzadu sa ozval hlas dákeho pozostalého: „Akurát Jožo Badányi zostal na cintoríne!“ Na to sa všetci tak strašne rozosmiali, že ani nemohli začať jesť. Ešte aj čašníci sa prehýbali od náhleho nezadržateľného smiechu ako besní.

Nie. Tieto namáhavé momenty si musíme zľahčovať. My, čo žijeme, čo sme nespadli, čo sme v poriadku, sa smejme zdravo a slobodne. Ktovie, dokedy to potrvá?

Moji milí Slováci

 Fantazírujem celý život o takomto Silvestri: Poďme sa o polnoci ovoňať! Skúsme vnímať ľudské pachy. Vykašlime sa na reči a buďme ticho. Poďme do seba, ako to robia v Oriente ľudské tvory najbližšie k prírode (už len to ich mnohoženstvo je múdre!).

Skúsme sa zamyslieť nad tým, či zo samých seba nevysúkame nejaký nápad do Nového roku! Tak ako pavúci dostali nápad vyrábať si sami svojim zadkom pavučinu a celý svet už veky uznanlivo pokyvuje hlavou pri pohľade na ich jemnučké, užitočné siete.

Jednoduchý človek tiež nemá „útrapy z rozumu“. Zaspieva si „Sedí sokol na javore…“ alebo sa zahryzne do makovo-jablkovej štrúdle starej mamy a rozplače sa od šťastia! To sú vynálezy! O fujare – trombite ani nehovorím.

Skúste stiahnuť na Silvestra zvuk na televízore, priložiť nos k čerstvému krajcu chleba, k cesnaku a zavrite oči! Natiahnite sa na gauč – možno sa nejaký nápad dostaví.

Novoročný vinš

Možno ste aj vy zažili včera taký nezrozumiteľný, romantický, rozprávkový Silvester? Zo srdca vám želám, aby vám romantika a rozprávkovosť vydržali po celý nový rok! Nemusíte nikomu prezradiť, o koho ide, kde to bolo – veď otázka je, či to vôbec bolo? Či to nebol len taký ten silvestrovský rozprávkový sen?

 No tie tri oriešky, ktoré ste našli pri postieľke, si pre istotu schovajte. Čo keď budete zasa potrebovať slniečkové, mesiačikové alebo hviezdičkové šaty? Životy nemusíte rozumieť. Život musíte hrýzť – ako hovoria Čiernohorci na Balkáne. „Jest ja život kušam,“ hovoria. Šťastlivý nový rok a spite ďalej…

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné